Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Obsługa wózka widłowego – jak się tego nauczyć krok po kroku?

Artykuł sponsorowany

Wózki widłowe stanowią podstawowe narzędzie transportu bliskiego w magazynach, halach produkcyjnych oraz na niektórych placach budowy. Ich obsługa nie jest trudna, ale wymaga dysponowania odpowiednią wiedzą i uprawnieniami. Jak nauczyć się korzystać z takich pojazdów?

Obsługa wózka widłowego
Obsługa wózka widłowego
Gizo

Jazda wózkiem widłowym a uprawnienia

Zgodnie z prawem wózkiem widłowym mogą jeździć jedynie osoby, które mają ważne uprawnienia państwowe. Wydaje je Urząd Dozoru Technicznego, po uzyskaniu przez kandydata pozytywnego wyniku egzaminu teoretycznego i praktycznego. Wcześniej konieczne jest też przejście kursu, na którym przyszły operator uczy się budowy maszyny, sposobu jej użytkowania i zasad bezpieczeństwa.

Aby uzyskać uprawnienia do obsługi wózków widłowych, trzeba:

  • ukończyć 18 lat,
  • mieć co najmniej wykształcenie podstawowe,
  • nie mieć przeciwwskazań zdrowotnych, które uniemożliwiałyby korzystanie z takiej maszyny,
  • przejść kurs przygotowujący.

Obsługa wózka widłowego przez osoby bez odpowiednich uprawnień niesie za sobą poważne konsekwencje – zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Jest to również bardzo niebezpieczne.

Kurs obsługi wózka widłowego

Jazdy wózkiem widłowym można nauczyć się na specjalnym kursie. Obejmuje on 25 godzin teorii i 10 godzin praktyki. Kursanci uczą się, z czego składa się pojazd i jak go konserwować, a także poznają zasady bezpieczeństwa podczas jego użytkowania. Gdy zdobędą taką wiedzę, mogą przejść do samodzielnej obsługi maszyny. Przez ostatnie 10 godzin kursu wykonują zadania na hali lub placu. Podnoszą ładunek i wymijają przeszkody pod okiem instruktorów.

Instrukcja obsługi wózka widłowego

Jazda wózkiem widłowym
Jazda wózkiem widłowym
Gizo

Zastanawiasz się, jak jeździć wózkiem widłowym? Sprawdź instrukcję krok po kroku.

1. Zapoznaj się z dokumentacją pojazdu – to w niej znajdują się najważniejsze informacje o sposobie obsługi danego modelu.

2. Sprawdź stan techniczny wózka – obowiązkiem operatora jest skontrolowanie uszkodzeń mechanicznych, działania pedałów i dźwigni, poziomu płynów czy naładowania baterii (w maszynach elektrycznych). Jeśli występują jakiekolwiek nieprawidłowości, trzeba je zgłosić i niezwłocznie naprawić, chwilowo wyłączając dany wózek widłowy z użytkowania.

3. Ustaw fotel tak, by pozwalał Ci na komfortową pracę, a następnie zapnij pasy.

4. Umieść kluczyk w stacyjce i przekręć do pozycji drugiej, aż zaświecą się kontrolki i włączy się podgrzewanie. Gdy światełka zgasną, wybierz pozycję trzecią.

5. Po uruchomieniu silnika wciśnij na chwilę obydwa pedały akceleratora.  

- Po takim przygotowaniu można rozpocząć pracę z wózkiem widłowym. W trakcie wykonywania wszelkich zadań obowiązkiem operatora jest obserwowanie otoczenia i dbanie o bezpieczeństwo ładunku, swoje i innych pracowników poruszających się po danym terenie – tłumaczy specjalista z firmy Gizo oferującej wózki widłowe na sprzedaż i wynajem.

Dodatkowe zasady związane z obsługą wózka widłowego

Pojazdem do transportu palet można poruszać się tylko samodzielnie (jedna osoba w kabinie). Nie należy też przekraczać maksymalnej dopuszczalnej masy ładunku, a podczas jazdy trzeba trzymać widły opuszczone do pozycji wyjściowej. Ważne jest też to, by unikać zawracania, załadunku i rozładunku na pochyłościach. Operator pod żadnym pozorem nie powinien zostawiać uruchomionego pojazdu bez opieki.

    Więcej o:

Skomentuj:

Obsługa wózka widłowego – jak się tego nauczyć krok po kroku?