Ogrodowe narzędzia potrzebne od zaraz
Każdy szanujący się posiadacz ogrodu musi mieć komplet podstawowych narzędzi i sprzętów, które jego pracę uczynią i lekką, i przyjemną.
Ogrodowi sojusznicy
A pracy w ogrodzie jest – jak wiadomo – zawsze mnóstwo. Grabienie, kopanie, pielenie, sadzenie, przycinanie, koszenie – to tylko niektóre z ogrodniczych zajęć. Aby nie były one jedynie przykrą koniecznością, a efekt w postaci pięknego ogrodu był naprawdę imponujący powinniśmy pomyśleć o niezbędnych pomocnikach. Mamy tu na myśli nie tylko szczotki, grabie czy sekatory, ale też piły, szpadle i skrobaki. Dzięki nim ułatwimy sobie życie podczas całorocznych prac w ogrodzie i nie tylko.
Do porządkowania tarasu oraz terenu wokół domu przyda nam się solidna szczotka z odpowiednim włosiem. Idealnym rozwiązaniem są szczotki z linii Solid marki Fiskars, które poradzą sobie z usuwaniem nawet najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń. Optymalne połączenie dwóch rodzajów włosia zwiększa efektywność pracy na różnych powierzchniach. Poza tym szczotki te są ergonomiczne i bardzo lekkie, dzięki aluminiowemu trzonkowi. Dodajmy, iż mają estetyczny wygląd, dzięki czemu można je trzymać nawet w pobliżu drzwi wejściowych.
Doskonałym uzupełnieniem dla szczotki będzie skrobak do fug, który pomoże nam uporać się z chwastami i mchem w szczelinach pomiędzy płytkami chodnikowymi. Do tego zadania warto zastosować np. nowy skrobak XactTM, który ma mocne ostrze ze stali nierdzewnej. Podobnie jak w przypadku szczotki, jest on wyjątkowo lekki dzięki aluminiowemu trzonkowi co sprawia, że praca jest wydajna i komfortowa.
Dobre grabie – to kolejne niezastąpione narzędzie, gdy chcemy dokładnie oczyścić trawnik z opadłych liści, gałązek i warstwy obumarłych części roślin, mchów, jak również owoców. Pamiętajmy, aby tego wszystkiego nie zostawiać, gdyż resztki zaczną gnić i psuć murawę. Najlepiej wybierzmy grabie dopasowane do powierzchni ogrodu – te z szeroką głowicą doskonale sprawdzą się w pracy na dużym terenie. Godne polecenia są np. grabie do liści XactTM XXL wyposażone w wyjątkowo szeroką głowicę i wytrzymałe zęby. A lekki, aluminiowy trzonek o specjalnym profilu sprawia, że praca narzędziem będzie niezwykle komfortowa.
Z kolei precyzyjna pielęgnacja drzew i krzewów nie będzie możliwa bez odpowiedniego rodzaju sekatora. Dobierając sekator, kierujmy się grubością i twardością przycinanych gałęzi. Do drobnych pędów zastosujmy sekatory jednoręczne z linii Fiskars Fingerloop. Z cięciem grubszych gałęzi lepiej poradzi sobie model dwuręczny, wykonany z trwałego poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym, co sprawia, że sekator ten jest lekki, a jednocześnie wytrzymały. Posiadają innowacyjny mechanizm PowerGear™X ,który zwiększa siłę cięcia i redukuje wysiłek podczas pracy.
Sekatora z powodzeniem mogą używać też ogrodniczki – na rynku są modele zaprojektowane specjalnie dla kobiet – mowa tu o niewielkich sekatorach z dźwignią PowerLever™, które charakteryzują się niezwykłą lekkością cięcia.
Natomiast w dotarciu do miejsc trudno dostępnych pomogą nam sekatory uniwersalne Żyrafa. Dzięki nim nie musimy już wspinać się na drabinę, aby przyciąć gałęzie w koronie drzew. Zastosowany mechanizm tnący sprawia, że cięcie wykonuje się 12 razy łatwiej (niż w standardowych mechanizmach).
Żadnej pracy w ogrodzie , a już na pewno tej „bezpośrednio” w glebie, nie sposób sobie wyobrazić bez szpadla, który świetnie sprawdzi się przy kopaniu, sadzeniu, przekopywaniu. Nieodzowne są też dobre, trwałe widły przydatne podczas pielenia, napowietrzania i kopania; są również idealne do przenoszenia ogrodniczych odpadków i wycinków. Zarówno jedne, jak i drugie narzędzia powinny być lekkie, wykonane z wysokiej jakości materiałów i mieć ergonomiczny kształt, aby zapewnić jak najbardziej efektywną pracę. Z oferowanych na rynku modeli polecamy na przykład szpadel i widły z serii Xact.
Na koniec warto wspomnieć o niepozornym i - wydawać by się mogło - niepotrzebnym pomocniku. Nic bardziej mylnego. Jest on bardzo przydatny do sadzenia i przesadzania roślin. Na szczególną uwagę zasługuje model XactTM marki Fiskars. Narzędzie zostało wyposażone w dużą głowicę ze stali nierdzewnej z ostrymi krawędziami, dzięki czemu szybciej wbija się w ziemię. Sprawdzi się zarówno w rabatach w naszym ogródku, jak i w pielęgnacji roślin na balkonie.
- Więcej o:
Grill własnej roboty na 3 sposoby. Jak zrobić grill ogrodowy?
Zewnętrzne płyty gresowe – sposób na stylową przestrzeń wokół domu
Pergola w niewielkim, miejskim ogródku? Postaw na MB-OPENSKY 120 od Aluprof
Ognisko - czy można je rozpalić w ogrodzie? Czy można palić gałęzie i liście na działce?
Hydroizolacja basenu, czyli w jaki sposób można zaimpregnować swój basen?
19 pomysłów na ogród zimowy - wskazówki i inspiracje
Kosiarka spalinowa nie odpala. Jak sobie poradzić z usterkami kosiarki - najczęstsze przykłady awarii
Grillowanie w chińskim stylu według Lee Kum Kee - czy grill może być zdrowy i jak temu zaradzić?