Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie na podczerwień - wady i zalety rozwiązania

Magdalena Kulik

Zachodzące na naszych oczach zmiany klimatyczne, a także kryzys energetyczny spowodowały, że zarówno deweloperzy, jak i przyszli właściciele domów prywatnych dużą wagę przywiązują do budownictwa ekologicznego. Jednym z ważniejszych aspektów są zatem nowoczesne systemy grzewcze. Wśród tego typu instalacji - zamiast tradycyjnego ogrzewania - bierze się m.in. pod uwagę ogrzewanie na podczerwień.

Folie grzewcze to stosunkowo nowa metoda ogrzewania pomieszczeń
Folie grzewcze to stosunkowo nowa metoda ogrzewania pomieszczeń
Fot. Shuttrestock.com - Dmitry Melnikov

Co warto wiedzieć o ogrzewaniu na podczerwień?

Poszukując optymalnych rozwiązań, które umożliwiają uzyskanie komfortu cieplnego w domu, musimy znać odpowiedzi na szereg pytań. Ważne są nie tylko kwestie ekonomiczne (a ściślej jakie będą koszty eksploatacji oraz nakłady na zakup i montaż), ale także, jak działa dany system grzewczy, czy będzie to jedynie ogrzewanie uzupełniające, czy też podstawowe. W ogrzewaniu podczerwienią musimy być również pewni, że jest ono bezpieczne dla naszego zdrowia.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie podczerwienią to system ogrzewania, w którym wykorzystuje się energię promieniowania, przemieszczającą się w przestrzeni w formie fal elektromagnetycznych. Fale podczerwieni zapewniają przyjemne ciepło i to ciepło odczuwane jest przez ludzi prawie natychmiast. Porównując ogrzewanie na podczerwień i tradycyjne grzejniki warto zauważyć, że nośnikiem ciepła w pierwszym systemie nie jest powietrze, ale promienie podczerwone. Podczerwień sprawia, że w pomieszczeniu nagrzewają się ściany, podłogi i przedmioty oraz znajdujący się w nim ludzie.

Temat ogrzewania na podczerwień budzi jednak niekiedy obawy czy nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Fachowcy podpowiadają, że stosując ogrzewanie na podczerwień mamy do czynienia z promieniowaniem podobnym do naturalnego promieniowania słonecznego. Ogrzewanie na podczerwień nie należy więc mylić z promieniowaniem ultrafioletowym lub rentgenowskim, które jest szkodliwe dla ludzi. Co więcej ogrzewanie na podczerwień znalazło zastosowanie w gabinetach rehabilitacyjnych i w saunach infrared.

Promieniowanie podczerwone - różne urządzenia grzewcze i ogrzewanie podłogowe

Do ogrzewania mieszkania i domu można stosować promienniki podczerwieni takie jak np. panele grzewcze (inaczej panele infrared), które dostępne są na rynku w formie obrazów, luster i tablic. Mogą to też być płaskie panele, zbliżone wyglądem do struktury ściany.

Biały panel grzewczy w zależności od wielkości może mieć różną moc
Biały panel grzewczy w zależności od wielkości może mieć różną moc
Fot. Shutterstock.com - PhotoSGH

Natomiast na tarasie, w ogrodzie i altanie sprawdzi się promiennik podczerwieni mający postać elektrycznej lampy grzewczej.

Ogrzewanie na podczerwień znalazło również zastosowanie jako ogrzewanie płaszczyznowe - najpopularniejsze z nich to ogrzewanie podłogowe, ale można też spotkać ogrzewanie ścienne lub sufitowe. Podstawowym elementem tego sposobu ogrzewania są folie grzewcze i maty grzewcze.

Ogrzewanie elektryczne podczerwienią wykorzystuje się chętnie również do ogrzewania hal magazynowych, sportowych i sklepów wielkopowierzchniowych.

Wady ogrzewania podczerwienią

Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy "ogrzewanie na podczerwień wady" zwykle jako jedna z pierwszych informacji dotycząca słabych stron tego typu ogrzewania jest to, że nie zapewnia ono ogrzewania wody do mycia. W tym celu należy zamontować inne urządzenia grzewcze, które będą pobierać energię elektryczną - np. podgrzewacze przepływowe lub pojemnościowe.

Poza tym niezależnie od tego, jaki rodzaj ogrzewania na podczerwień wybierzemy, nie będzie ono działać, gdy zabraknie prądu w sieci. Jeśli więc na skutek awarii źródło ciepła zostanie wyłączone, nie uda się, zapewnić w pomieszczeniach odpowiedniego komfortu cieplnego.

Jeżeli zaś chodzi o koszt instalacji wykorzystującej promieniowanie elektromagnetyczne, to opinie są podzielone. Zdaniem jednych są one dość wysokie, inni zawracają uwagę, że w przypadku tradycyjnego ogrzewania kotłem potrzebujemy miejsca do jego montażu i komina do odprowadzenia spalin. Natomiast w przypadku kotła na gaz wymagane jest przyłącze gazowe. To wszystko oczywiście oznacza dodatkowe wydatki, których uda się uniknąć, jeśli wybrane zostanie ogrzewanie na podczerwień.

Ogrzewanie podczerwienią nie poleca się do domów, które nie mają odpowiedniej izolacji. Jeśli ciepło ucieka przez ściany, dach lub nieszczelne okna i drzwi wejściowe, wówczas ta metoda ogrzewania przestaje się opłacać. Najlepiej jednak w sprawie wyceny systemu ogrzewania na podczerwień zwrócić się do specjalistycznych firm.

Należy także pamiętać o tym, że roczny koszt ogrzewania podczerwienią będzie ściśle związany z ceną energii elektrycznej. Aby obniżyć koszt ogrzania domu za pomocą fal podczerwonych, można zdecydować się na ułożenie instalacji fotowoltaicznej.

Zalety ogrzewania podczerwienią

Ogrzewanie na podczerwień ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest szybki i prosty montaż. Panele grzewcze wiesza się na ścianie, a potem wystarczy podłączyć je do gniazdka. Ponadto, dzięki nietypowej formie mogą one stanowić ozdobę mieszkania. Z kolei elektryczne ogrzewanie podłogowe za pomocą folii grzewczych można ułożyć i uruchomić w ciągu zaledwie kilku dni. W przypadku grzejników zasilanych wodą grzewczą z kotła lub pompy ciepła prace instalacyjne trwają znacznie dłużej.

Inne zalety ogrzewania na podczerwień to bardziej równomierne rozprowadzanie ciepła niż ma to miejsce w tradycyjnym ogrzewaniu.

Poza tym, ogrzewanie na podczerwień inaczej oddaje ciepło niż klasyczne grzejniki - podczerwień nie ogrzewa powietrza. Dzięki temu w domach, w których zastosowano tę metodę ogrzewania, nie mamy do czynienia z cyrkulacją powietrza, która unosi kurz oraz zawarte w nim uczulające drobiny, a to ważny atut dla osób ciepiących na różnego rodzaju alergie.

Pamiętajmy także o tym, że ogrzewanie na podczerwień zapewnia nam ciepłe i suche ściany, a to m.in. zapobiega rozwojowi grzybów.

Z kolei zasilane prądem folie grzewcze sprawią, że mamy ciepłą podłogę, po której można chodzić nawet boso, co szczególnie ucieszy rodziców małych dzieci.

Dla niektórych inwestorów nie bez znaczenia jest także to, że zamontowany w łazience panel grzewczy w formie lustra ogranicza osiadanie pary na jego powierzchni, a jednocześnie ogrzewa to pomieszczenie.

Co do regulacji temperatury w pomieszczeniach, w których zamontowane jest ogrzewanie na podczerwień, do wyboru mamy termostaty manualne lub sterowanie zdalne. Dzięki temu promieniowanie podczerwone zapewni w domu odpowiedni komfort cieplny, a koszty miesięczne ogrzewania będzie można utrzymać na racjonalnym poziomie.

Wielu fachowców uważa ogrzewanie na podczerwień za ekologiczne rozwiązanie, zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką.

Ogrzewanie na podczerwień ma je jeszcze inny istotny atut. Cechuje go długa żywotność, mała awaryjność i nie potrzebuje specjalnej konserwacji.

Czy warto zainwestować w ogrzewanie podczerwienią?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Omówiliśmy różne zalety ogrzewania na podczerwień. Ogrzewanie z wykorzystaniem paneli grzewczych czy folii grzewczych z pewnością można rozważyć, jeśli mamy nowoczesny dobrze ocieplony dom. Należy jednak zawsze sprawdzić, jakie będą średnie miesięczne koszty ogrzewania na podczerwień i porównać je z wydatkami, gdy zastosujemy inne źródło energii. Pamiętajmy też o tym, że promieniowanie podczerwone nie umożliwia nam ogrzewania wody do mycia.

Podsumowując, wiemy już, jak działa ogrzewanie na podczerwień oraz jakie ma wady i zalety. Jeśli jednak promieniowanie podczerwone i jego zastosowanie w ogrzewaniu domu budzi nasze wątpliwości, warto jeszcze raz wszystko dokładnie przeanalizować z doświadczonymi fachowcami.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrzewanie na podczerwień - wady i zalety rozwiązania