Okna w dobrym stylu
Obecnie nie wystarcza nam już to, by okna wpuszczały światło do wnętrza. Oczekujemy od nich znacznie więcej. Także tego, by idealnie wkomponowały się w wystrój pomieszczeń.
Przy planowaniu aranżacji wnętrza szukamy okien, które będą harmonijnie współgrały z założonym wystrojem, jego kolorystyką i fakturami. Nie zawsze odpowiadają nam rozwiązania sztampowe, na przykład popularna biel. Na szczęście producenci dbają o to, aby design okien podążał za aktualnymi trendami wnętrzarskimi. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby w stylizacji główną rolę grały praktyczne okna. Przy odrobinie wyczucia stylu i znajomości najnowszych trendów, można je dobrać tak, aby stworzyć autorskie okno, które będzie stanowić wyraźny element dekoracyjny. Nie musimy decydować, czy bardziej zależy nam na względach estetycznych, czy na funkcjonalnych. Producenci oferują nam okna, które w coraz większym stopniu łączą nietuzinkowy wygląd z parametrami izolacyjnymi i funkcjonalnością. Wśród okien szukajmy więc modeli zarazem funkcjonalnych i ładnych. Właściwie nie będzie to trudne, ponieważ dostępny na rynku wybór kształtów i kolorów jest bardzo duży. Każdy znajdzie okna, które pozwolą nadać wnętrzom wyjątkowy klimat.
Okienny design
Okna różnią się między sobą przede wszystkim kolorem. Zacznijmy od jednobarwnych. Oprócz powszechnych białych ram do wyboru mamy modne już od kilku lat odcienie szarości i głęboką czerń. W przypadku tych kolorów producenci stosują niezwykle estetyczną technologię zespalania narożników ram i skrzydeł, która pozwala na uzyskanie efektu prawie niewidocznego łączenia. Fachowcy nazywają go niewidocznym dla oka zgrzewem na nitkę.
Wśród modeli nie brakuje też okien z profilami PVC i aluminium oklejonymi foliami do złudzenia przypominającymi naturalne drewno (ze specjalnie uprawianych na okleinę drzew) lub metal (gładki, szczotkowany). Mają one na tyle doskonałą strukturę, że w dotyku dają wrażenie ciepłego, chropowatego drewna lub chłodnego metalu. Jeśli trudno nam się zdecydować, możemy zamówić okna jednocześnie w dwóch kolorach – innym ze strony zewnętrznej, a innym
z wewnętrznej. I to w różnych strukturach powierzchni.
Na estetykę okien wpływa również kształt profili. Są profile nowoczesne o prostej, minimalistycznej linii i nieco kanciastych krawędziach, łączonych w niektórych modelach pod kątem prostym. Są też klasyczne ramy, wyróżniające się zaokrąglonymi, subtelnymi krawędziami. Szerokie, solidne ramy pasują do klasycznych rezydencji, natomiast wąskie, smukłe – do nowoczesnych wnętrz.
O designie stolarki decydują także detale, a dokładniej okucia (w tym ukryte zawiasy), ramki międzyszybowe i klamki w wielu kształtach i kolorach. Aby nie zepsuć efektu designerskich okien, warto dobrze zastanowić się nad ich wyborem.
Duże przeszklenia
Okna o ponadstandardowych wymiarach są nieodłącznym elementem współczesnej architektury. Duże tafle szkła nadają bryle niebywałej lekkości i finezji. Często bowiem transparentne tafle zastępują całe ściany. W efekcie dobrze doświetlają wnętrze, powiększają je optycznie, dodają mu lekkości i eleganckiego rysu. Pozwalają zatrzeć granice między wnętrzem a otoczeniem. Z takim oknem nawet niewielki pokój zyska na atrakcyjności.
Wybierając wielkoformatowe przeszklenia, warto zwrócić szczególną uwagę na sposób ich otwierania i łatwość obsługi. Dostępne warianty – drzwi przesuwne, uchylno-przesuwne czy standardowe drzwi balkonowe – można dopasować do indywidualnych preferencji. Drzwi wyposażone w wygodny niski próg tworzą komfortowe wyjście na balkon lub taras, nawet dla osób starszych czy z ograniczoną sprawnością ruchową.
Energooszczędność okien
Nowoczesne okna różnią się od tych, na które mogliśmy się zdecydować kilkanaście lat temu. Cechują się znacznie niższym współczynnikiem przenikania ciepła, składają się z więcej niż jednej szyby, a także występują jako okna zespolone. Dzięki temu ciepło nie ucieka na zewnątrz, a chłód nie przenika do pomieszczenia. Okna są również najlepszą możliwością pozyskania darmowej energii słonecznej. Przez szyby ciepło przenika do wnętrz i zostaje w nich zatrzymane. Dlatego okna o bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej pozwalają znacznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
Okna o dobrych parametrach to jednak nie wszystko. Trzeba je jeszcze zainstalować w odpowiedni sposób. Dla okien energooszczędnych stosuje się ciepły montaż w warstwie ocieplenia. Dlatego naprawdę warto w tym przypadku postawić na profesjonalizm obu elementów: samych okien i fachowego montażu. Przy wielkoformatowych oknach energooszczędnych wykorzystuje się specjalne elementy, na których opiera się ramy okienne, a pianką montażową wypełnia wszystkie szczeliny między oknem a ścianą.
- Więcej o:
Rustykalne inspiracje we wnętrzach
Minimalistyczne mieszkanie dla rodziny
Kolor Roku Pantone 2025 – Mocha Mousse w aranżacji wnętrz
Przytulne małe mieszkanie z niebieskim kolorem
Nowoczesna boazeria w wystroju wnętrz
Jak dobrać firany pasujące do wystroju wnętrza?
Inspirujące wnętrza mieszkalne – jak urządzić przestrzeń, która zachwyca i inspiruje?
Oświetlenie robocze - co warto o nim wiedzieć?