Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oświetlenie ledowe - najważniejsze informacje. Lampy ledowe

Tekst: Edyta Jabłońska

Zastosowanie oświetlenia ledowego w domach zmieniło podejście do wykorzystania światła i otworzyło wiele możliwości aranżacji wnętrz. I choć tę rewolucję mamy już za sobą, możliwości oświetlenia ledowego są wciąż coraz większe. Zobacz, jak możesz zmienić swoją przestrzeń, wykorzystując oświetlenie ledowe.

Świetlna rewolucja
Oświetlenie ledowe jest bardzo uniwersalne, może zastąpić każdy rodzaj sztucznego światła. Technologia ta pozwoliła też na stworzenie nowych opraw i źródeł świata.
Häfele

Oświetlenie ledowe

Dlaczego pojawienie się oświetlenia ledowego we wnętrzach można nazwać rewolucją? Ponieważ jak żadna inna technologia daje niemal nieograniczone możliwości tworzenia aranżacji świetlnych, a do tego to najbardziej ekonomiczne i ekologiczne źródło światła. Technologia LED (Light Emitting Diode) to nic innego jak małe diody elektroluminescencyjne, czyli półprzewodniki, które pod wpływem przepływu przez nie prądu świecą. Światło to może przybierać różne barwy, dlatego LED-y mogą świecić w różnych kolorach oraz w różnych odcieniach bieli, a właściwie temperaturze barwowej. Co to oznacza?

Lampy LED - temperatura barwowa

Temperaturę barwową mierzy się w Kelwinach (K) i porównuje się ją do temperatury światła dziennego. W ciągu dnia się ona zmienia (rankiem wynosi ok. 3000 K, w południe ok. 5000 K, a wieczorem poniżej 3000 K). Często na opakowaniach lamp i żarówek ledowych nazywa się ją barwą zimną (chłodną) lub ciepłą. Oświetlenie ledowe ma jeszcze inne właściwości, np. może w różny sposób oddawać naturalne kolory. Tę cechę nazywa się czynnikiem oddawania barw i wyraża w skali od 0 do 100 Ra (im większa liczba, tym bardziej naturalne, czyli podobne do widzianych w świetle dziennym, barwy odzwierciedlają).

Oświetlenie ledowe - aranżacje

Elastyczność oświetlenia ledowego oraz niskie zużycie prądu spowodowały, że wnętrza rozbłysły światłem. Świecą się już nie tylko lampy sufitowe i kinkiety, ale wnętrza mebli, dekoracyjnie wykończone fragmenty ścian, podwieszane sufity, przestrzeń wokół telewizora i wszystko to, co chcemy wyeksponować. Bardzo dekoracyjnie wyglądają podświetlane stopnie schodów, ściana wokół obrazu lub rama drzwi. Nie jesteśmy też skazani na wybór jednego koloru światła, gdyż istnieją oprawy i żarówki, które świecą na wiele kolorów, a sterować nimi możemy w różny sposób.

Oświetlenie ledowe - dobre źródło

Nie moglibyśmy na tak szeroką skalę korzystać z lamp LED, gdyby nie fakt, że ledowe źródła światła mogą przyjmować różne kształty. W ten sposób powstały produkty o wyglądzie i trzonkach tradycyjnych żarówek i halogenów (stąd przyjęło się pojęcie „żarówka ledowa”, pomimo tego, że oświetlenie ledowe bardzo różni się od żarowego). Dzięki temu możemy używać LED-ów do niemal wszystkich rodzajów opraw, nawet bardzo starych lamp. Producenci poszli krok dalej, tworząc ledowe żarówki typu Edison, do złudzenia przypominające wynalazek tego dziewiętnastowiecznego naukowca, a właściwie zespołu naukowców pod jego kierownictwem. Niewielki rozmiar pojedynczej diody pozwolił też na stworzenie bardzo wąskich taśm i listew ledowych, które oświetlają szafy lub zdobią fragmenty ścian, sufitów, obrazów czy luster. Kolejna cecha LED-ów, czyli długi czas świecenia rozwinął następną gałąź oświetlenia wewnętrznego, a mianowicie oprawy zintegrowane. Są to gotowe produkty (lampy, oczka świetlne i listwy), które mają wbudowane źródło światła, bez możliwości i konieczności jego wymiany.

Dokonaj wyboru:

Oświetlenie ledowe - sterowanie światłem

Zwykły przełącznik światła niebawem odejdzie do lamusa, a światłem będziemy zarządzać zdalnie. Inteligentne rozwiązania pozwalają na włączanie i wyłączanie światła za pomocą aplikacji na telefon, jednego centralnego przycisku lub pilota sterującego jedną lub wieloma żarówkami. Czasem nie potrzebujemy niczego do włączenia lampy, wystarczy przejść obok, by rozbłysła (za pomocą czujnika ruchu) albo wypowiedzieć komendę lub wykonać odpowiedni ruch rąk (tu należy rozbudować instalację o wirtualnego asystenta głosowego). Oczywiście systemy te nie tylko włączają i włączają lampy, można je zaprogramować na konkretny kolor, moc oraz temperaturę barwową. Stosunkową innowacją jest ustawienie oświetlenia ledowego w taki sposób, aby jego natężenie i barwy zmieniały się w rytm muzyki.

Światło w roli głównej. Zadbaj o oświetlenie zimą >>

W duchu smart: inteligentne rozwiązania do domu >>

Garderoba, przedpokój, spiżarnia – jak doświetlić małe pomieszczenia? >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Oświetlenie ledowe - najważniejsze informacje. Lampy ledowe