Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W duchu smart: inteligentne rozwiązania do domu

Tekst: Monika Karda

Z roku na rok nasze mieszkania i domy wypełniają się nowoczesnymi urządzeniami, którymi można sterować za pomocą smartfona. Co zatem kryje się pod pojęciem inteligentnych domów i w jaki sposób działają?

Do wyboru mamy rozwiązania oferowane przez konkretnego producenta lub urządzenia różnych firm, ale pracujące we wspólnym standardzie. Można też mieć nowoczesny system alarmowy, który połączy funkcje automatyki z bezpieczeństwem.
Do wyboru mamy rozwiązania oferowane przez konkretnego producenta lub urządzenia różnych firm, ale pracujące we wspólnym standardzie. Można też mieć nowoczesny system alarmowy, który połączy funkcje automatyki z bezpieczeństwem.
Fot. Satel

Inteligentne domy, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, są zbiorem systemów i urządzeń codziennego użytku, podłączonych do wspólnej sieci. Dzięki temu mogą one ze sobą współpracować, a my porozumiewamy się z nimi za pomocą pilotów, tabletów, telefonów czy komputerów.

Co to znaczy dom inteligentny?

Systemy inteligentnego domu mają za zadanie pomagać nam w codziennym życiu, sterując instalacjami. Prostsze rozwiązania wymagają od nas za każdym razem podjęcia pewnych akcji, na przykład wciśnięcia przycisku. Z kolei te bardziej zaawansowane automatycznie dostosowują pracę różnych urządzeń do określonych potrzeb mieszkańców. Technologia smart pozwala także odciążyć rodzinny budżet, generując oszczędności wynikające z rozważnego gospodarowania między innymi energią elektryczną czy wodą.

Sposobów na zorganizowanie domu inteligentnego jest wiele. Do wyboru mamy rozwiązania oferowane przez konkretnego producenta lub urządzenia różnych firm, ale pracujące we wspólnym standardzie. Inną opcją jest montaż nowoczesnego systemu alarmowego, który zintegruje funkcje automatyki z bezpieczeństwem.

smart home
Zsynchronizowanie budzika z otwieraniem osłon zewnętrznych to mały luksus, dzięki któremu szybciej wstaniemy z łóżka i przywitamy dzień. Wieczorem zaś, uzbrajając alarm na noc, jednym ruchem zasłonimy okna
Fot. Fakro

Inteligentny system alarmowy

Jeśli chcemy zamontować system alarmowy bazujący na inteligentnej centrali, warto skorzystać z oferowanych przez nią możliwości. Centrale tego typu wyróżniają się bowiem bogatą funkcjonalnością, np. mają wbudowane timery, obsługują funkcje logiczne, wejścia typu termostat, pozwalają na sterowanie roletami czy zraszaczami. Możemy dowolnie wybierać między instalacją tradycyjną, bezprzewodową i hybrydową. Na to ostatnie rozwiązanie chętnie decydujemy się m.in. ze względu na możliwość rozbudowania systemu przez kolejne urządzenia czy skorzystania z integracji z innymi systemami automatyki, pozwalającymi sięgnąć po funkcje smart home.

smart home
System alarmowy to nie tylko ochrona, ale także pomoc w zarządzaniu domem. Dziś jednym dotknięciem włączymy lub wyłączymy alarm, zasuniemy rolety, odłączymy zasilanie od wybranych urządzeń czy ustawimy temperaturę powietrza.
Satel

Kiedy planować smart home?

Planując wyposażenie mieszkania w systemy inteligentnego zarządzania, musimy wcześniej uwzględnić tego typu ulepszenia w projekcie. Można to zrobić na każdym etapie. Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają systemy smart home, powinniśmy zaplanować takie ulepszenia na etapie projektowania i wykonywania instalacji elektrycznej. Tam, gdzie nie ma już możliwości ingerencji w strukturę instalacji elektrycznej, pozostają nam rozwiązania bezprzewodowe.

Ile kosztuje automatyka?

Automatyka budynkowa, znana jako smart home lub inteligentny budynek, jeszcze do niedawna była postrzegana jako produkt dla najzamożniejszych i najbardziej wymagających. Systemy automatyki bazowały na rozwiązaniach stosowanych w przemyśle czy obiektach komercyjnych. Sprawiało to, że ich ceny były wysokie. Obecnie się to zmienia, ceny spadają, więc coraz więcej klientów decyduje się na technologię smart.

Instalacje proekologiczne

Dom inteligentny to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo w życiu codziennym, ale również ukłon w stronę ekologii i lepszego wykorzystywania energii dzięki integracji wszystkich systemów, pozwalającej na pełną kontrolę nad tymi urządzeniami. Najlepszym sposobem na redukcję poboru energii elektrycznej z sieci i obniżenie rachunków jest inwestycja w fotowoltaikę, którą można integrować z siecią inteligentnego domu. Wykorzystanie więc własnego źródła energii pozwoli na uniezależnienie się od rynkowych cen energii, a instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zasilić podstawowe urządzenia domowe. Również rekuperacja stanowi najlepsze rozwiązanie dla nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa. Dzięki niej mamy realny wpływ na poprawę jakości powietrza, które trafia do naszych domów.

Decydując się na „inteligentne domy”, najczęściej  wybieramy sterowanie roletami, oświetleniem czy  ogrzewaniem. Coraz częściej pytamy też o możliwość  integracji z systemami fotowoltaiki.
Decydując się na „inteligentne domy”, najczęściej wybieramy sterowanie roletami, oświetleniem czy ogrzewaniem. Coraz częściej pytamy też o możliwość integracji z systemami fotowoltaiki.
GALERIA WNĘTRZ DOMAR

Co może inteligentny dom?

Sterowanie oświetleniem. Gdy tylko zapadnie zmrok, oświetlenie w otoczeniu budynku zostaje włączone. Jeśli nikogo nie ma w domu, system symuluje obecność domowników, włączając światła w pomieszczeniach.

Zarządzenie systemami zamontowanymi na posesji. Inteligentna instalacja po wykryciu zbyt niskiej temperatury zimą może o określonej godzinie włączyć ogrzewanie podjazdu tak, aby rozpuścić zalegający tam śnieg. Gdy część systemu alarmowego, chroniąca ogród, zostanie rozbrojona zdalnie, brama wjazdowa otwiera się, wzdłuż podjazdu włączają się lampki, a po chwili otwiera się brama garażowa.

Zapobieganie zagrożeniom. Jeśli wykryte zostanie zalanie w kuchni, system automatycznie zamyka zawór z wodą, ograniczając ewentualne zniszczenia. Podobnie, gdy przy kominku wykryte zostanie pojawienie się niebezpiecznych ilości czadu – system może otworzyć okna, wymusić wentylację.

Ograniczenie wydatków na eksploatację. Inteligentny system pozwala zmniejszyć rachunki za energię czy wodę. Może bowiem tak sterować oświetleniem, aby dostosowywać jego moc do potrzeb. Przykładowo na kolację ze znajomymi system przygasi główne lampy, a pozostawi tylko te zapewniające nastrój. Może także wyłączać pozostawione przez roztargnienie włączone punkty świetlne. Gdy uruchomiony zostanie scenariusz „wyjście z domu”, domowa inteligencja wyłączy wszystkie niepotrzebne urządzenia podłączone do instalacji elektrycznej. System może również zamknąć zawór wodny. Poza tym zależnie od pory roku, przykręci grzejniki albo wyłączy klimatyzację i domknie okna, nie dopuszczając do niepotrzebnego wychłodzenia bądź nagrzania pomieszczeń.

smart home
Odpowiednio skonfigurowana centrala alarmowa umożliwia realizację inteligentnego sterowania ogrzewaniem – uwzględnia ona nie tylko zegar, ale też informację o obecności domowników, otwarciu okna, a nawet polecenia wydawane przez użytkownika.
Satel
smart home
Jeśli czujki rozmieszczone na terenie ogrodu wykryją ruch, wówczas lampy rozświetlą mrok. Ponadto jeżeli zechcemy włączyć podlewanie ogrodu, system może sprawdzić, czy faktycznie trawnik potrzebuje zraszania
Fibaro
    Więcej o:

Skomentuj:

W duchu smart: inteligentne rozwiązania do domu