Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oświetlenie schodowe – jakie najlepiej wybrać? Praktyczne wskazówki i porady

AZ

Oświetlenie schodowe pełni przede wszystkim dwie funkcje – zwiększa bezpieczeństwo użytkowników schodów, jak również wpływa na estetykę przestrzeni, w której usytuowane są schody.

Oświetlenie schodowe – jakie najlepiej wybrać?
Oświetlenie schodowe – jakie najlepiej wybrać?
Oneled

W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, czym kierować się, wybierając najlepsze oświetlenie schodowe. Poznaj nasze praktyczne wskazówki.

Jakie są rodzaje oświetlenia schodowego?

Oświetlenie schodowe może być montowane na kilka sposobów. Najbardziej praktyczne rodzaje tego typu lamp to przede wszystkim: oświetlenie górne (najczęściej w formie lamp wiszących, kinkietów, halogenów), oświetlenie punktowe (najczęściej w formie opraw schodowych) oraz oświetlenie liniowe (najczęściej w formie taśm LED).

Decyzja o tym, jakie dokładnie lampy powinny znaleźć się w danej przestrzeni, zależy przede wszystkim od naszych osobistych preferencji i stylistyki panującej we wnętrzu lub na zewnątrz, jeśli chcemy doświetlić znajdujące się tam schody. Warto ją podjąć już na etapie projektowania schodów, a jeszcze lepiej, na etapie projektowania instalacji elektrycznej. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie schodowe?

Dokonując wyboru oświetlenia schodowego, zwróćmy uwagę zwłaszcza na takie parametry, jak natężenie światła (nie może być zbyt mocne i razić w oczy, ani zbyt słabe, by wprowadzać w dyskomfort), a także temperatura barwy światła (barwa ciepła, barwa neutralna lub barwa zimna – powinna być dostosowana do stylistyki przestrzeni, materiału, z jakiego wykonane zostały schody itd.)

Zastanawiając się nad lampami schodowymi, warto szczególną uwagę zwrócić na energooszczędne i najlepiej imitujące naturalne światło dzienne oświetlenie LED. Jakie żarówki LED wybrać, by najlepiej sprawdziły się w doświetlaniu schodów? To zależy przede wszystkim od tego, w jakim dokładnie miejscu lampy mają zostać zainstalowane. 

O czym jeszcze pamiętać podczas podejmowania decyzji o oświetleniu schodowym?

Pamiętajmy również o ważnej funkcji oświetlenia schodowego, jaką jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników schodów. Wszystkie stopnie powinny być odpowiednio doświetlane, by były dobrze widoczne. W innym przypadku może zakończyć się niechybnym upadkiem.

Ponadto, zadbajmy o to, by lampy reagowały na ruch (na przykład, by włączały się automatycznie, gdy dana osoba zbliży się do pierwszego stopnia) albo chociaż o to, by na szczycie i na dole klatki schodowej zamontowane zostały przełączniki, które pozwolą włączyć i wyłączyć światło w odpowiednim czasie. To ważne nie tylko w przypadku lamp stosowanych przy schodach zewnętrznych.

Warto też zdecydować się na połączenie kilku rodzajów oświetlenia schodowego, na przykład instalując lampy górne o odpowiedniej mocy oraz oprawy schodowe, które będą pełniły funkcję delikatnego doświetlenia, gdy schody nie będą akurat użytkowane. Dzięki temu nikt nie zapomni o ich istnieniu i nie narazi się na dotkliwe potknięcie o stopień lub – co gorsza – upadek z wysokości.

Mamy nadzieję, że dzięki przedstawionym dziś wskazówkom uda Ci się wybrać odpowiednie oświetlenie schodów – bez względu na to, czy zamierzasz zamontować je we wnętrzu, na zewnątrz, w domu, w mieszkaniu czy w biurze. Pamiętaj, by cenę lamp schodowych postawić na dalszym miejscu, a kierować się przede wszystkim jakością ich wykonania oraz stosownymi parametrami, które mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo osób użytkujących schody.

    Więcej o:

Skomentuj:

Oświetlenie schodowe – jakie najlepiej wybrać? Praktyczne wskazówki i porady