Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Palnik na pellet - czy to dobre rozwiązanie?

AI/red.

Jednym ze sposobów ogrzewania domów prywatnych i obiektów przemysłowych są kotły na paliwa stałe, a często „paliwem” jest tu pellet (sprasowane trociny lub odpady z przemysłu drzewnego), który ma lepszą wydajność niż drewno opałowe. Czy spalanie pelletu się opłaca?

Palnik na pellet EkoPalnik Uni-Max 25kW
Palnik na pellet EkoPalnik Uni-Max 25kW
Fot. AP-Ekolife

Palnik na pellet - co to za sprzęt?

Palnik na pellet to urządzenie, które wykorzystuje pellet jako paliwo do spalania w kotle. Podawanie pelletu do palnika odbywa się automatycznie z zasobnika za pomocą ślimaka. Palnik na pellet jest używany w prywatnych domach, a także w przemyśle i służy do ogrzewania pomieszczeń, dostarczania ciepłej wody użytkowej (CWU) i innych potrzeb. Do prawidłowej pracy palników pelletowych oraz trybu automatycznego stosowane są moduły sterujące i sterowniki do tych urządzeń.

Całkowicie automatyczne podawanie? Palnik na pellet montowany jest w drzwiczkach kotła na paliwo stałe. Pellet wsypywany jest do leja zasypowego, z którego do palnika odjeżdża przenośnik ślimakowy napędzany elektrycznie. Dopływ paliwa kontrolowany jest przez czujniki temperatury oraz wskaźniki odzwierciedlające pracę palnika. Schemat kontrolowania ciepła w systemie grzewczym jest bardzo prosty.

Za co sterownik odpowiada? Po osiągnięciu określonych wartości temperatury palnik jest przełączany przez sterownik w stan czuwania. Po ostygnięciu nośnika ciepła do wymaganego poziomu czujnik daje sygnał do włączenia wentylatora palnika, co powoduje zapalenie pelletu i przejście urządzenia do normalnego trybu pracy.

Palniki na pellet z automatycznym czyszczenie rusztu najczęściej wyposażone są w rotacyjną komorę spalania lub ruchome ruszty. Zapobiega to gromadzeniu się odpadów ze spalania pelletu w palenisku palnika. Aby zapewnić optymalną i wydajną pracę urządzeń grzewczych, konieczne jest odpowiednie dopasowanie parametrów dawki paliwa do palnika oraz jego ilości.

Palnik pelletowy dobierany jest w zależności od mocy kotła – do wyboru mamy 10 kW lub 15/20 kW. Każdy zestaw zawiera sterownik w jednej z dwóch opcji do wyboru: obsługujący 2 pompy co, cwu lub 4 pompy i 1 zawór mieszający

Kiedy warto skorzystać z tego urządzenia?

Paliniki na pellet mają wiele zalet:

  • Pellet jest obecnie najbezpieczniejszym paliwem w porównaniu z drewnem opałowym, węglem, gazem i elektrycznością.
  • Cechuje je wysoka sprawność do 97%.
  • Pellet jest wygodny w transporcie i przechowywaniu, nie powoduje reakcji alergicznych, jest przyjazny dla środowiska i nietoksyczny. Jedynym wymogiem dla pomieszczenia do ich przechowywania jest suchość.
  • Pellet z roku na rok staje się coraz bardziej dostępny. Obecnie istnieje już wiele przedsiębiorstw zajmujących się produkcją pelletu drzewnego. O ile jeszcze kilka lat temu opinie konsumentów mówiły o niedoborze takiego paliwa i konieczności jego uzupełniania od lata na cały okres grzewczy, to teraz bez problemu możemy zakupić pellet, także w miesiącach zimowych.
  • Cena pelletu jest bardziej stabilna niż taryfy za prąd czy gaz, a teraz, kiedy produkuje się go coraz więcej, sezonowe wahania nie są już tak zauważalne.
  • Ogrzewanie domu za pomocą kotła na pellet nie wymaga zezwolenia.
  • Popiół po spaleniu pelletu składa się z naturalnych minerałów i nie ma problemów z jego utylizacją.
  • Po zainstalowaniu palnika na pellet do tradycyjnego kotła, jego obsługa staje się ekonomiczna, ekologiczna i wygodna.
  • Podstawą jest także sprawność grzewcza, jaką uzyskamy modernizując instalację za pomocą palnika na pellet.

Ile kosztuje palnik na pellet?

Pellet to ekologiczne paliwo. Przy spalaniu 1 tony pelletu wydziela się taka sama ilość ciepła jak przy spalaniu 555 m³ gazu, 1,6 tony drewna opałowego, 500 l. DT., 700l. Korzystanie z pelletu jest 2,5 razy bardziej opłacalne niż z gazu. Sam koszt zakupu i instalacji palinka na pellet to około 4-5 tysięcy złotych. Cena całej modernizacji uzależniona jest głównie od tego, co zawiera zakupiony zestaw.

Jaki palnik kupić? Na co zwrócić uwagę?

Istnieją dwa rodzaje palników. Palnik retortowy kosztuje mniej i może wykorzystywać różne paliwa: pellet, miał węglowy, zrębki, zboże. Niestety ma też wady - awaria zasilania grozi wybuchem gazu pizolitycznego. Są trudne w utrzymaniu i instalacji. Dlatego warto zdecydować się na palnik, który cechuje

• Bezpieczeństwo przeciwpożarowe - paliwo dostarczane jest w małych porcjach.

• Szeroki zakres modulacji mocy, typowo 30-100%.

• Szybki samoczynny zapłon i wygaszanie.

• Nie wymaga stałej obecności personelu.

• Łatwy w instalacji, obsłudze i konserwacji.

• Montowany w istniejącym kotle HP, przy zachowaniu możliwości spalania drewna i węgla.

• Wysoka sprawność spalania, ponad 90%.

• Automatyczne wznowienie pracy po zaniku zasilania.

Należy również zauważyć, że często w systemie bezpieczeństwa palników w przewodzie paliwowym instalowane są systemy gaszenia paliwa. Oznacza to, że jeśli paliwo zapali się w układzie zasilania i spalanie dotrze do określonego miejsca, w którym zainstalowana jest wkładka topikowa, to po jej stopieniu woda zostanie dostarczona ze specjalnego pojemnika. Woda ugasi pożar, ale rurociąg trzeba będzie oczyścić z pozostałości pelletu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Palnik na pellet - czy to dobre rozwiązanie?