Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Piec gazowy dwufunkcyjny - jaki wybrać?

Beata Zielińska, Stefan Żuchowski

Niezależnie od tego, na jaki kocioł gazowy się zdecydujemy, powinien to być model kondensacyjny. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy kocioł kondensacyjny ma zamkniętą komorę spalania.

kocioł gazowy piec gazowy dwufunkcyjny jaki wybrać? jak wyczyścić piec gazowy dwufunkcyjny? jak działa piec dwufunkcyjny gazowy piec gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem piec gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania
Kondensacyjny kocioł gazowy
Fot. Vaillant

Jak działa piec dwufunkcyjny gazowy?

Kotły dwufunkcyjne to z reguły urządzenia wiszące, które realizują na przemian dwie funkcje: zasilają instalację grzewczą
i przygotowują ciepłą wodę. Ich zalety to:

  • niższe koszty zakupu niż modelu z zasobnikiem;
  • małe gabaryty – czasem są wręcz mniejsze od szafki kuchennej czy starego typu piecyka łazienkowego. 

Kotły wiszące mają niewielkie rozmiary oraz ciężar, dlatego warto je wziąć pod uwagę, jeśli w naszym domu nie chcemy lub nie możemy wygospodarować specjalnego miejsca na montaż kotła (niektóre modele zmieszczą się nawet w szafce kuchennej). Ponadto zawierają one w jednej obudowie wszystkie podzespoły potrzebne do pracy. Kotły tego typu mają jednak ograniczenia. Dostarczają zmniejszoną ilość ciepłej wody. Wynika to ze sposobu jej przygotowania – tylko przepływowo (czyli jest ona podgrzewana w momencie, gdy odkręcamy kran z ciepłą wodą). W efekcie nie są one w stanie zasilić równolegle kilku większych punktów poboru ciepłej wody, na przykład wanny w jednej łazience i natrysku w drugiej. Wymagałoby to bardzo wysokiej mocy, nawet 40 kW, a taka wartość byłaby wielokrotnie za duża w porównaniu do strat ciepła w typowym domu. Dlatego kocioł dwufunkcyjny jest polecanym rozwiązaniem w domu z jedną łazienką, najlepiej sąsiadującą z kuchnią.

Nietypowe rozwiązania - kotły kompaktowe z wbudowanym zasobnikiem

Zbiornik na ciepłą wodę może mieć niewielką pojemność – na przykład od 20 do 40 l. Inna opcja to dwa-trzy zbiorniki o wielkości 10 lub 20 l. W nich cały czas magazynowana jest ciepła woda. Dzięki takiemu rozwiązaniu:

  • nadal jest to nieduże urządzenie, ale pozwala uzyskać większą ilość ciepłej wody;
  • po zużyciu ciepłej wody z wbudowanego zasobnika można bez problemu korzystać z tej podgrzewanej przepływowo;
  • nie trzeba obawiać się wahań temperatury wypływającej wody, co ma duże znaczenie, gdy dwie osoby jednocześnie korzystają z ciepłej wody – na przykład jedna zmywa naczynia w kuchni, a druga bierze kąpiel pod prysznicem;

Mimo wymienionych zalet gazowe kotły kondensacyjne z wbudowanymi zasobnikami dla uzyskania odpowiedniego komfortu
muszą mieć większą moc niż typowe jednofunkcyjne, która jest niekiedy za wysoka w stosunku do potrzeb instalacji grzewczej.
Uwaga! Do kotłów kompaktowych z wbudowanymi zasobnikami o pojemności 30-40 l można podłączyć cyrkulację, co eliminuje zwłokę w dopływie ciepłej wody do kranu. Pamiętajmy jednak o tym, że wszystkie rury ciepłej wody w instalacji oraz cyrkulacyjne powinny być bardzo starannie zaizolowane.
W przeciwnym razie następuje szybkie schłodzenie wody w zasobniku i kocioł często włącza się na potrzeby przygotowania
c.w.u. Generuje to wysokie zużycie gazu, a zimą blokuje pracę kotła w trybie ogrzewania.

Piec gazowy dwufunkcyjny jaki wybrać?

Wybór kotła kondensacyjnego ułatwiają etykiety energetyczne, które są umieszczane na obudowie urządzenia (podobne do tych, które znajdują się na przykład na lodówkach czy pralkach). Dzięki temu użytkownik może porównać urządzenia różnych producentów na podstawie jednolitych i czytelnych parametrów oraz zorientować się, czy dany model jest energooszczędny i w jakim stopniu hałasuje.
Zanim jednak wybierzemy odpowiednie urządzenie, musimy wiedzieć, jakiej powinno być mocy. Do tego konieczne jest określenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku (w gotowych projektach domu takie informacje znajdziemy w dokumentacji technicznej). Pamiętajmy przy tym, że kocioł służy również do podgrzewania wody do mycia, trzeba więc ustalić, jak dużo będziemy jej zużywać w ciągu doby. Dlatego najlepiej wszelkie wątpliwości omówić z doświadczonym projektantem i wykonawcą instalacji grzewczej.

kocioł gazowy piec gazowy dwufunkcyjny jaki wybrać? jak wyczyścić piec gazowy dwufunkcyjny? jak działa piec dwufunkcyjny gazowy piec gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem piec gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania
Kocioł dwufunkcyjny przepływowy umożliwia zarówno ogrzewanie domu, jak i przygotowanie ciepłej wody do mycia (nie ma jednak żadnego zasobnika)
Fot. Buderus

Jaką moc powinien mieć piec gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny?

Kiedyś do ogrzania budynku o powierzchni 150-200 m2 niezbędny było urządzenie o mocy 20 kW. Taka jej wartość pozwalała również bez problemu przygotować wodę do mycia. Dziś straty ciepła w domach dobrze ocieplonych z nowoczesnymi oknami i drzwiami są znacznie mniejsze. Dlatego zamiast dobierać co najmniej 1 kW mocy kotła na każde 10 m2 powierzchni, wystarczyłoby zapewnić moc o połowę mniejszą. Z kolei współczesne łazienki są wyposażone o wiele bardziej komfortowo niż te sprzed 10 czy 15 lat. Takie urządzenia sanitarne, jak duża wanna czy panel prysznicowy z kilkoma dyszami masującymi i do tego deszczownica nie są już rzadkością w pokojach kąpielowych.
Poza tym najczęściej w domu są zwykle co najmniej dwie łazienki. Widać zatem, że kocioł na gaz musi sprostać dość sprzecznym oczekiwaniom – powinien pracować z niską mocą, aby zapewnić komfort cieplny w pomieszczeniach i z wysoką, kiedy przygotowuje ciepłą wodę do mycia. W te wymagania bardzo dobrze wpisują się kotły kondensacyjne. Są to z reguły modele o bardzo szerokim zakresie modulacji mocy, od nawet 10 do 100%.
O ostatecznym doborze mocy decyduje także to, jaką technologię wybieramy. Jeśli zastosujemy kocioł z osobnym zasobnikiem, wystarczy model o mocy pokrywającej co najmniej straty ciepła budynku, czyli 1 kW na każde 20 m2 powierzchni. Dla domu o powierzchni 150-200 m2 odpowiednie będzie zatem urządzenie 8-10 kW. Jeśli jednak planujemy montaż kotła bez zasobnika, który będzie ogrzewał wodę przepływowo, wówczas niezbędna jest moc nie mniejsza niż 20-24 kW. Jeżeli jednak przewidujemy w łazience natrysk o dużym przepływie ciepłej wody, niezbędna będzie moc sięgająca 30 kW.

Jakie sterowanie wybrać?

Sprawność gazowego kotła kondensacyjnego w dużej mierze zależy od temperatury, do której musi on podgrzewać wodę w instalacji. Niższa temperatura wody oznacza bardziej intensywne schłodzenie spalin opuszczających urządzenie, a więc i lepsze wykorzystanie zawartej w nich energii. Dlatego sterownik kotła kondensacyjnego powinien nie tylko włączać palnik, gdy temperatura w domu spadnie i wyłączać, gdy jest w nim zbyt ciepło. Musi również dostosowywać temperaturę wody w instalacji do aktualnych potrzeb. Taką funkcjonalność zapewnia sterownik pogodowy, który zarządza pracą systemu grzewczego z pewnym wyprzedzeniem. Kontroluje on w sposób ciągły zmiany temperatury zewnętrznej i dostosowuje do nich wydajność pracy systemu grzewczego poprzez zmianę temperatury wody w instalacji. Im chłodniej jest na zewnątrz, tym wyższej temperatury „żąda” od kotła sterownik pogodowy. Dzięki temu system grzewczy dostosowuje się płynnie do zmieniających się potrzeb i utrzymuje wymaganą temperaturę w pomieszczeniu. 
Jednocześnie kocioł utrzymuje możliwie najniższą temperaturę wody w instalacji, a przez to uzyskuje najwyższą sprawność. Ciekawym rozwiązaniem w sytuacji, w której trudno jest znaleźć optymalne miejsce do montażu czujnika temperatury zewnętrznej, są sterowniki pogodowe online, które poprzez sieć wi-fi korzystają z pomiaru temperatury zewnętrznej w najbliższej okolicy. W budynku o niedużej powierzchni lub domu szeregowym możemy też rozważyć zastosowanie sterownika pokojowego z cyfrową komunikacją z kotłem. Urządzenia tego typu nie tylko sterują włączaniem palnika, ale dostosowują też temperaturę pracy kotła kondensacyjnego do potrzeb. Im niższa jest temperatura w domu od wartości, której oczekujemy, tym wyższa jest wymagana temperatura wody w instalacji i tym szybciej uzyskamy odpowiedni efekt. Jeśli zaś komfort cieplny w domu zbliża się do wartości ustawionej przez nas, wówczas sterownik obniża wymaganą temperaturę pracy kotła. Dzięki temu po jego wyłączeniu system grzewczy nie przekazuje już dużej ilości energii do pomieszczeń i nie następuje późniejszy wzrost temperatury, a urządzenie pracuje z wysoką sprawnością.

kocioł gazowy piec gazowy dwufunkcyjny jaki wybrać? jak wyczyścić piec gazowy dwufunkcyjny? jak działa piec dwufunkcyjny gazowy piec gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem piec gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania
Modele wiszące są z reguły nieduże, co znacznie ułatwia ich montaż
Fot. Ariston

Kto powinien uruchomić kocioł?

Fachowiec uruchamiający kocioł na gaz musi mieć uprawnienia gazowe i elektryczne. Dodatkowo, abyśmy nie stracili gwarancji, powinien on przejść specjalne przeszkolenie u producenta, potwierdzone certyfikatem. W przypadku nieprawidłowego wykonania usługi, może nawet dojść do niewłaściwej pracy urządzenia, a w wyniku tego jego uszkodzenia. Pamiętajmy również o tym, że jeśli chcemy skorzystać z pełnej gwarancji, nie warto kupować urządzenia zbyt wcześnie. Zwykle liczona jest ona od daty uruchomienia kotła, ale data sprzedaży też jest ważna. Przykładowo w karcie urządzenia znajdziemy zapis, że gwarancja jest udzielana na 12 miesięcy od daty uruchomienia, ale nie więcej niż 18 miesięcy od daty sprzedaży. Zbyt długie magazynowanie kotła nie pozostaje bowiem bez wpływu na poprawność działania szeregu podzespołów, na przykład pompy obiegowe i elektrozawory mogą ulec zablokowaniu, może też dojść do wyschnięcia materiałów smarnych.

Podczas pierwszego uruchomienia instalator sprawdza poprawność zamontowania urządzenia, po czym przeprowadza analizę spalin i dokonuje regulacji parametrów działania kotła i całej instalacji. Ostatni etap to zapoznanie użytkownika z zakresem obsługi urządzenia i wypełnienie gwarancji lub protokołu uruchomienia (w zależności od procedury przewidzianej przez producenta urządzenia).

Najczęściej koszt pierwszego uruchomienia pokrywa producent urządzenia. Inwestor płaci jedynie za dojazd fachowca. Oczywiście dodatkowe wydatki poniesiemy, jeśli zlecimy mu wykonanie czynności wykraczające poza samo uruchomienie, na przykład poprowadzenie przewodów elektrycznych i montaż sterownika pogodowego (czujnik zewnętrzny automatyki zawiesza się na północnej lub północno-wschodniej ścianie domu).

Jak wyczyścić piec gazowy dwufunkcyjny?

U niektórych producentów ci sami fachowcy, którzy uruchamiali kocioł, mogą potem przeprowadzać również jego konserwację. W części zaś firm inni fachowcy uruchamiają urządzenie, a inni zajmują się jego serwisowaniem. Szczegółowy zakres czynności wykonywanych podczas przeglądu jest zwykle zamieszczony w instrukcji urządzenia, czasem w karcie gwarancyjnej lub na stronie internetowej producenta. Najpierw fachowiec powinien sprawdzić, czy kocioł działa właściwie (zarówno w trakcie ogrzewania pomieszczeń, jak i wody do mycia) oraz ocenić m.in. stan filtrów, naczynia wzbiorczego, anody w zbiorniku ciepłej wody. Jeśli to konieczne, czyści wymiennik ciepła, udrażnia odpływ kondensatu, a przed zamknięciem pokrywy komory spalania wymienia uszczelnienia. Po ponownym montażu wszystkich elementów kotła wykonuje analizę spalin i dokonuje regulacji palnika.
Koszty serwisu zależą od zakresu prac i elementów, jakie zostały wymienione, na przykład uszczelnienia, elektrody kontrolne czy wkłady filtrujące. Zwykle jest to 250-400 zł.

 

kocioł gazowy piec gazowy dwufunkcyjny jaki wybrać? jak wyczyścić piec gazowy dwufunkcyjny? jak działa piec dwufunkcyjny gazowy piec gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem piec gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania
Pierwsze uruchomienie kotła najczęściej jest wykonywane przez firmy do tego przeszkolone przez poszczególnych producentów
Fot. Viessmann
kocioł gazowy piec gazowy dwufunkcyjny jaki wybrać? jak wyczyścić piec gazowy dwufunkcyjny? jak działa piec dwufunkcyjny gazowy piec gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem piec gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania
Raz w roku należy dokonać przeglądu kotła. Kontrola przeprowadzona przez uprawnionego serwisanta gwarantuje właściwą pracę urządzenia
Fot. Bosch

Skomentuj:

Piec gazowy dwufunkcyjny - jaki wybrać?