Piękny dom w Krakowie projektu Mango Investments
Za namową projektantek z Mango Investments właściciele prezentowanego domu zdecydowali się na radykalną przebudowę. W ten sposób 200-metrowa przestrzeń mieszkalna powiększyła się dwukrotnie, a dom stał się jaśniejszy i... piękny. Jego urządzanie wciąż trwa. Zobaczcie, co mają w planach architektki.
Dom dla rodziny
Mogłoby się wydawać, że dwieście metrów kwadratowych wystarczy na potrzeby czteroosobowej rodziny. W tym przypadku inwestorzy doszli do wniosku, że to jednak za mało. Pomieszczenia były ciemne z powodu niewielkich okien, które nie zapewniały odpowiedniej ilości światła. Ten efekt pogłębiał się ze względu na labiryntowy układ korytarzy, który generował chaos i nie sprzyjał wypoczynkowi. Perspektywa dużej, jasnej przestrzeni pełnej światła, szczególnie biorąc pod uwagę położenie domu w pięknym ogrodzie, wydawała się bardziej atrakcyjna. Projektantki przedstawiły dwa plany modernizacji. Pierwszy obejmował uporządkowanie istniejącej struktury poprzez niewielkie zmiany, takie jak wymiana okien na większe, aby otworzyć dom na zielone otoczenie - ten plan wydawał się najbardziej oszczędny.
Druga koncepcja była radykalna, wymagająca i skomplikowana, ponieważ wymagała wielu formalności, w tym uzyskania pozwolenia na budowę i sporządzenia nowego projektu architektonicznego. Czego się jednak nie robi, aby żyć komfortowo. Właściciele, choć na co dzień pochłonięci pracą, przystali na drugą propozycję. Przebudowa opierała się na ścisłej współpracy architektów kubaturowych z projektantkami wnętrz i przebiegała wzorowo.
Otwarta przestrzeń na parterze
W pierwszej kolejności usunięto znaczną część ścian działowych na parterze, aby wpuścić do środka więcej światła. W ten sposób uzyskano 80-metrową przestrzeń dzienną w postaci salonu. Nieduże okna zastąpiono nowoczesnymi przeszkleniami, które nie tylko rozjaśniły wnętrza, ale i nadały im bardziej współczesnego sznytu.
W dużej przestrzeni salonowej teraz można z powodzeniem zorganizować trzy obszary: do wypoczynku, kuchenny i jadalniany, które się przenikają. Do domu wchodzi się przez przestronny przedpokój z ukrytymi, pojemnymi szafami na odzież wierzchnią i dostępem do garażu. Wcześniej miejsce parkingowe znajdowało się na zewnątrz budynku, a właściciele rzadko z niego korzystali. Teraz jest w pobliżu kuchni i spiżarni, dzięki czemu można szybko i wygodnie rozładować zakupy z samochodu. Architektki zaprojektowały za wiatrołapem znacznie większy, elegancki i reprezentacyjny hol, z klatką schodową prowadzącą do prywatnej części domu. Pod schodami przewidziano miejsce dla zwierząt - pomysłowe wnęki na legowiska.
Reprezentacyjne wnętrze dzienne
Salon wita dużym i praktycznym aneksem kuchennym, który rozpościera się od progu. Aneks ten zostanie umieszczony na imponującym "dywanie" z geometrycznym wzorem czarno-białych płytek, obramowanym marmurową bordiurą. W centralnym miejscu znajdzie się imponująca wyspa kuchenna wykończona kwarcytem Patagonia. Jego piękny i charakterystyczny wzór naturalnego kamienia będzie stanowił wyraźny i wyróżniający element w subtelnej aranżacji wnętrza. Delikatnie zaokrąglone krawędzie wyspy zostaną ozdobione dekoracyjnymi, lecz dyskretnymi pasami w złotym odcieniu.
Przy szerokim blacie od strony salonu będzie możliwość zasiąść na hokerach, aby towarzyszyć gospodarzom podczas wspólnego gotowania. Właściciele priorytetowo traktowali potrzebę przechowywania, a teraz mogą cieszyć się obfitością miejsca dzięki rzędowi górnych szafek i dolnych szuflad. Na ścianie, oddzielając biało-błękitne meble, znajdzie się naturalny kamień, taki sam jak na wyspie kuchennej, a jego piękne żyłowania zostaną podkreślone ciepłym światłem wydobywającym się spod szafek. Choć głównym źródłem oświetlenia będzie nowoczesny żyrandol, o prostej formie nawiązującej do geometrycznego wzoru na posadzce, kameralne światło ma pięknie odbijać się w frontach witryn z przydymionego szkła, wbudowanych w duże szafy fornirowane ciemnym wędzonym dębem. Za drzwiami ukryty został sprzęt AGD, w tym duża lodówka typu side-by-side oraz mniejsze urządzenia, takie jak piekarnik czy ekspres do kawy, harmonijnie wkomponowane w całość zabudowy.
Projektantki planują połączyć kuchnię z jadalnią, gdzie znajdzie się duży, nowoczesny stół mogący pomieścić kilkanaście osób. Stanie w pobliżu wejścia do gabinetu. Obok znajdzie się prosty kominek z dekoracyjnym kamiennym portalem z jednej strony, oraz elegancki barek na napoje z drugiej strony. W części wypoczynkowej zaplanowano wygodny narożnik, ponieważ cała rodzina lubi odpoczywać podczas oglądania filmów. Architektki sugerują, aby narożnik był obity naturalną tkaniną, która pięknie skontrastuje z jasnym dywanem na podłodze.
Na przeciwległej ścianie zaplanowano telewizor umieszczony na efektownym tle w odcieniach szarego kamienia. Subtelna faktura oraz kolorystyka będą harmonizować z niską szafką RTV, pokrytą okładziną imitującą naturalny kamień.
Do gabinetu gospodarzy prowadzą dwie drogi: jedna przez przedpokój, druga przez jadalnię. Za przeźroczystymi drzwiami nie ma tajemnic – wszystko jest na widoku, jak w witrynie sklepowej, dlatego projektantki zadbają o estetyczny wystrój tego pomieszczenia. Elementem o wyrazistym charakterze będzie dywan o geometrycznym wzorze w różnych odcieniach różu, czerni i burgundu. Te kolory dominują w całym pomieszczeniu. Delikatny róż na ścianie przy wejściu dobrze współgra z czarnymi akcentami i jasną tapicerką foteli. Przy oknie prowadzącym na taras będzie strefa do pracy – z biurkiem i dużą, oświetloną biblioteką na książki i dokumenty.
Przebudowa na parterze zakłada także elegancki pokój dla gości. Jego aranżacja nawiązuje do designerskich apartamentów w ekskluzywnych hotelach. Miękka wykładzina i tapicerowane łóżko zapewnią komfort, a piękna tapeta z motywami roślinnymi doda elegancji. Pokój będzie połączony z równie elegancką łazienką, utrzymaną w stonowanych kolorach. To będzie prawdziwe schronienie spokoju – małe, ale luksusowe (choć przestronne) prywatne SPA, gdzie każdy gość odzyska równowagę i odnajdzie chwilę spokoju.
Przytulna aranżacja strefy prywatnej
Na piętrze zaprojektowano sypialnie dzieci i rodziców. Architektki wprowadziły tu sporo zmian w stosunku do poprzedniego układu. Przede wszystkim zależało im na ograniczeniu do minimum skosów. Bo choć uskoki na poddaszu nie stanowią już dziś problemu, w tym przypadku były trudne do zagospodarowania.
– Biegły w każdym możliwym kierunku i schodziły bardzo stromo nad podłogę. W takim wnętrzu, psychologicznie, nigdy nie ma spokoju – opowiada Karolina Drogoszcz. – Jeśli skosy muszą zostać we wnętrzu, powinny być symetryczne, eleganckie, uspokojone, tu były ostre i nieustawne – wyjaśnia.
Na szczęście we współpracy z architektami kubaturowymi udało się je w dużym stopniu ograniczyć. Pokoje dzieci dzięki temu zyskały na wysokości i przestrzeni potrzebnej do odpoczynku i zabawy. Docelowo zostaną zaaranżowane w radosnych, ale stonowanych odcieniach i urządzone tak, żeby ich wystrój podobał się małym lokatorom również kiedy podrosną.
Na górze znalazło się też miejsce na pralnię, która została przeniesiona z dołu, dużą sypialnię rodziców z gigantyczną garderobą oraz strefą spa przy prywatnej łazience.
Nad garażem udało się nawet zagospodarować przestrzeń na siłownię – to miejsce odpoczynku właściciela, z pięknym widokiem na ogród.
Ten dom stanowi doskonały przykład inteligentnej modernizacji, która, dzięki zaangażowaniu kreatywnych architektów, nie musi być uciążliwa. Tutaj, niedaleko Krakowa, powstaje nowa przestrzeń, która wkrótce zachwyci efektownymi rozwiązaniami. W projekcie przewidziano użycie wielu naturalnych, wysokogatunkowych materiałów (takich jak wędzony dąb czy kamienie o wyjątkowych wzorach). Delikatną paletę kolorów wzbogacą bardziej wyraziste, choć nie rażące odcienie, jak pastelowy niebieski czy subtelny róż. Nie zabraknie również odrobiny czerni, aby dodać eleganckiego akcentu.
- Więcej o:
Nad brzegiem jeziora - mazurski klimat w nowoczesnym apartamencie
Pracownia Architektury Wnętrz Deer Design
Aranżacja wnętrz domu typu "kostka": projekt pracowni RDWN Studio
70-metrowe mieszkanie na warszawskim Mokotowie
Nowoczesna willa projektu Mango Investments
Aranżacja dwupoziomowego mieszkania - projekt pracowni To Be Design
44-metrowe mieszkanie w Gdańsku pełne kolorów
Domki w stylu hytte - norweska inspiracja do relaksu