Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Plafon sufitowy dobrze dobrany do wnętrza

ES

Odpowiednio dobrane oświetlenie jest niezbędne w każdym pomieszczeniu. Nie można jednak zapomnieć, że oprócz funkcji użytkowej stanowi ono dekorację i część aranżacji wnętrza. W obu tych rolach doskonale sprawdzi się plafon sufitowy.

Ściemnialny panel natynkowy LED
Ściemnialny panel natynkowy LED doskonale oświetli wnętrze
Philips

Plafon sufitowy. Zalety

Zastosowanie w aranżacji wnętrza takiego rozwiązania ma wiele zalet. Plafon to dobry wybór do niskich pomieszczeń, ponieważ lampy wiszące i żyrandole zabierają przestrzeń w niższych wnętrzach. Plafony sufitowe są bardziej płaskie, a przy tym lepiej przepuszczają światło. Plafony tworzą też klimat wnętrza, tworzą na suficie charakterystyczną, subtelną poświatę i odbijając światło od sufitu znakomicie oświetlają pomieszczenie. Są łatwe w montażu i demontażu, a przy tym wielofunkcyjne - lampę sufitową w postaci plafonu można zamontować na ścianie. Plafony sufitowe mogą być sterowane zdalnie, za pomocą pilota. Z jego wykorzystaniem można również regulować intensywność oświetlenia.

Plafon sufitowy z pilotem
Plafon sufitowy można obsługiwać za pomocą pilota
Shutterstock.com

Jak dobrać plafon do salonu?

Plafony powinny tworzyć spójną całość z aranżacją wnętrza i pasować do stylu mieszkania. Jeśli salon jest urządzony nowocześnie, zdecydujmy się na plafon sufitowy w kolorze czarnym, białym lub satynowy. Pasować tu będą plafony w kształcie kwadratu, prostokąta oraz koła. Takie modele będą też odpowiednie do wnętrz w stylu klasycznym. Jeśli lubimy styl retro, i taki właśnie mamy salonie, poszukajmy też takich plafonów. Jeżeli nasze wnętrza urządzone są w stylu glamour, wybierzmy plafon z kryształkami, który stanie się mocnym akcentem aranżacji. Pamiętajmy, że odpowiednio skierowanie plafonu nada danemu elementowi aranżacji nowy wymiar. Możemy w ten sposób wyeksponować zdjęcia czy biblioteczkę. Gdy mamy podwieszany sufit, to dobrym rozwiązaniem będzie plafon wpuszczany. Montuje się go za pomocą sprężynek montażowych, we wcześniej wyfrezowanym otworze. Dzięki temu nie zajmuje miejsca montażowego i pięknie wtapia się w wystrój wnętrza.

Plafon sufitowy w salonie
Plafon sufitowy to idealne rozwiązanie do nowoczesnego salonu
Shutterstock.com
Plafon z kryształkami
Plafon o takim designie będzie centralnym punktem aranżacji wnętrza
Shutterstock.com
Plafon z kryształkami
Bogato zdobiony plafon do wnętrz pełnych przepychu
Shutterstock.com

Plafon w kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym niezbędne jest intensywne oświetlenie. Oświetlenie z osłoną, lampy wiszące lub żyrandole nie nadają się do tego pomieszczenia, ponieważ trudno jest je konserwować. Plafony są łatwiejsze do utrzymania w czystości, bez kurzu i tłuszczu. Zapewniają dobrze oświetloną przestrzeń, która jest niezbędna podczas gotowania. Blat kuchenny lub stół też można oświetlić plafonem - zapewni to o wiele lepsze wrażenie estetyczne. 

Plafon sufitowy w kuchni
Plafon w klasycznej kuchni współgra z wystrojem wnętrza
Shutterstock.com

Plafon w łazience

Plafon sufitowy sprawdzi się też w łazience. Niewielki płaski klosz z mlecznego szkła równomiernie oświetli wnętrze przyjemnym, rozproszonym światłem. Wybierając plafon do łazienki, powinniśmy sprawdzić, czy lampa będzie narażona na bezpośredni kontakt z wodą. Jeśli tak, to trzeba zdecydować się na plafony hermetyczne, czyli zewnętrzne. Wówczas będziemy mieć pewność, że lampa nie zostanie uszkodzona i nie spowoduje spięcia przez wysoką wilgoć, panującą w łazience. W strefach mokrych, tj. pod prysznicem, nad wanną, wokół i nad umywalką, bezpieczniej jest stosować lampy z wysokim IP (min. 44), w pozostałych strefach możliwe jest użytkowanie tych z klasyczną ochroną IP20. 

Plafon sufitowy w łazience
Plafon sufitowy do łazienki musi być przystosowany do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych.
Nowodvorski Lighting

Plafon LED

Oświetlenie LED to technologia, która sprawiła, że współczesne plafony to nie tylko eleganckie lampy, lecz także energooszczędne zamienniki tradycyjnych i energochłonnych opraw. Dzięki ich zastosowaniu możemy oszczędzić na rachunkach za prąd.

Jeśli lampa będzie zamontowana na zewnątrz, wtedy trzeba wybierać jedynie plafony hermetyczne. Tego typu plafon zewnętrzny LED ma specjalne zabezpieczenia, który chronią jego wnętrze przed dostawaniem się pyłu, kurzu czy wilgoci. Jest to doskonały wybór do oświetlenia elewacji budynków, ale także ganków, tarasów, altan, piwnic, garaży.

Plafon LED
Lampa sufitowa LED dzięki różnym możliwościom ustawienia oświetlenia stworzy odpowiedni klimat.
Philips

Jak wymienić żarówkę w plafonie?

By wymienić żarówkę, trzeba zdjąć klosz plafonu. W większości modeli jest on umocowany za pomocą specjalnych zaczepów do ramy plafonu. Wystarczy, że jedną ręką będziemy podtrzymywać klosz, a zaczep przesuniemy w bok. W ten sposób zdejmiemy klosz, by móc następnie wymienić żarówkę na nową. Dostępne są również takie plafony, których klosz umocowany jest na śrubki. W takiej sytuacji należy je po prostu wykręcić, a po wymianie żarówek wkręcić ponownie. Aby nie musieć robić tego często można zdecydować się na plafony wyposażone w oświetlenie LED - tego typu źródła światła nie wymagają częstej wymiany żarówek.

    Więcej o:

Skomentuj:

Plafon sufitowy dobrze dobrany do wnętrza