Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Płytki ceglane we wnętrzu

Redakcja Pressland

Ceglana ściana we wnętrzu jest coraz częściej wybierana przez inwestorów budowlanych oraz osoby, które chcą nieco zmienić klimat we własnym mieszkaniu. Co ciekawe, wcale nie trzeba stosować tradycyjnej cegły. Można zdecydować się na płytki ceglane będące dekoracyjną okładziną ścienną. Cegła nie jest już tylko tłem dla dekoracji mebli. Sama w sobie stanowi element wystroju wnętrz.

Płytki ceglane: charakterystyka

Płytki ceglane zaczęto stosować, kiedy okazało się, że są tańszym rozwiązaniem niż cegły standardowej wielkości montowane do ściany. Takie cegły są również większym obciążeniem dla stropu oraz optycznie zmniejszają wielkość pomieszczenia. Dlatego aktualnie większość inwestorów decyduje się na wybór maszynowo wytwarzanych płytek ceglanych albo ciętej cegły, jaka wytwarzana jest ręcznie lub tradycyjnie. Bardzo ciekawy efekt designerski można na przykład uzyskać poprzez kontrastowe zestawienie różnych faktur ceglanych powierzchni. Cięcie cegły na plastry odbywa się najczęściej przy użyciu piły stołowej, ze specjalną diamentową tarczą przeznaczoną do cięcia elementów o dużej twardości. Wykorzystuje się także szlifierki kątowe, z diamentową tarczą do cegieł. Zwykle do cięcia przeznacza się cegłę rozbiórkową lub cegłę ręcznie formowaną prosto z cegielni. Jakość materiału, twardość i zaplanowana liczba cięć pozwalają uzyskać spektakularne efekty.

 

Płytki ceglane we wnętrzu
Płytki ceglane we wnętrzu
Fot. shutterstock


Poza cięciem cegieł na plastry można też zdecydować się na zakup gotowych płytek, co pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu. Na rynku można znaleźć bardzo dużo materiałów, wprost dopasowanych do tego, jakie ma się pomysły aranżacyjne. Dostępne płytki mają zróżnicowaną jakość i cenę. Ze względów ekonomicznych warto wybierać białe płytki ceglane gipsowe, ponieważ są najtańsze. Do droższych zaliczają płytki ceglane imitujące cegły zrobione z betonu. Najdroższe są natomiast płytki ceglane wyprodukowane ręcznie, a także płytki historyczne rozbiórkowe. Jednak ich właściciele mają pewność, że są to płytki unikatowe i że nie znajdzie się dwóch takich samych płytek. Warto też zwrócić uwagę na gotowe płytki klinkierowe, w wielu barwach i odcieniach. Do wykańczania rogów warto wybierać płytki narożne.

 

Płytki ceglane we wnętrzu
Płytki ceglane we wnętrzu
Fot. shutterstock

Modna glazura

Płytki ceglane stanowią modną glazurę. Od kilku sezonów popularnością cieszy się na przykład zastosowanie cegieł z fazowanymi krawędziami. Płytki z fasetowanym brzegiem przypominają sztabki. Idealnie nadają się do łazienek, kuchni albo industrialnie zaaranżowanych salonów. Można też zdecydować się na płytki nabłyszczane, w modnych kolorach wrzosu. Wiele interesujących barw i faktur sprawia, że rzeczywiście będzie można przebierać w poszczególnych płytkach. W aranżacji wnętrz doskonale prezentują się naturalne, ciepłe odcienie ceramiki: pomarańczowy, rudy i czerwony. Coraz częściej spotkać można w polskich domach płytki ceglane beżowe, piaskowe, żółte i brązowe.
W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się chłodne kolory: biały, szary, grafitowy i czarny. Bogata oferta materiałów uwzględnia też wzory cieniowane i podpalane.

 

Płytki ceglane we wnętrzu
Płytki ceglane we wnętrzu
Fot. shutterstock

Autentyczności ścianom dodają natomiast płytki obejmujące fakturę z niedoskonałościami powierzchni. Płytki ceglane, a więc imitacja cegły na ścianę prezentują się nad wyraz interesująco. Dlatego, niezależnie od posiadanego gustu każdy powinien znaleźć pośród licznych wzorów coś w sam raz dla siebie. Płytki cegłopodobne zainspirowane są wyglądem tradycyjnej cegły. To przekonuje fanów wnętrz modernistycznych i industrialnych.

Cegły takie pomagają uczynić dane wnętrza bardziej oryginalnymi. To ciekawa ozdoba, która jeszcze do niedawna kojarzyła się z tradycyjnymi aranżacjami. Aktualnie, płytki ceglane wykorzystuje się nawet do stylizacji minimalistycznych. Duży wybór kolorów i przeróżne faktury to gwarancja tego, że każdy znajdzie płytki maksymalnie dopasowane do własnych pomieszczeń domowych. Moda na płytki ceglane trwa już od jakiegoś czasu i pewne jest to, że zbyt szybko nie minie. Tym bardziej, że producenci płytek mają coraz to ciekawsze rozwiązania do zaproponowania.

Skomentuj:

Płytki ceglane we wnętrzu