Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Poddasze: pomysły na funkcjonalnie poddasze

Tekst: Monika Karda

Przestrzeń pod dachem, mimo że wymagająca w urządzaniu, daje spore możliwości aranżacyjne. Wykończenie poddasza musi być jednak zgodne z potrzebami przyszłych użytkowników, by na strychu mieszkało się wygodnie.

Aranżacja poddasza
Przestrzeń pod dachem, mimo że wymagająca w urządzaniu, daje spore możliwości aranżacyjne
Fot. Fakro

Poddasze użytkowe

Na poddaszu użytkowym bardzo ważne jest zapewnienie przestronności. Dlatego – w miarę możliwości  – nie należy dzielić tej powierzchni zbyt dużą liczbą ścian, drzwi przesuwnych czy przepierzeń. O Ile w domach jednorodzinnych na poddaszach znajdują się zazwyczaj wyłącznie sypialnie i łazienki, w mieszkaniach trzeba zmieścić wszystkie funkcje użytkowe. Jeśli więc poddasze ma być niezależnym mieszkaniem dla całej rodziny, trzeba sensownie wykorzystać powierzchnię pod połaciami, uwzględniając przy tym nie tylko skosy dachu i wysokość ścianek kolankowych, lecz także kominy, schody czy piony kanalizacyjne.

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

Salon wypoczynkowy

Pokój dzienny jest największy, dlatego planuje się go zazwyczaj w najwyższej części poddasza. O sposobie jego urządzenia, podobnie jak reszty wnętrz na strychu, przesądza wysokość ścianki kolankowej – jeśli jest niska, na poddaszu jest więcej podłogi, dzięki czemu można swobodniej ustawiać meble. Salon zaplanowany pod dachem – w miarę możliwości– powinien być otwarty, by w płynny sposób mógł łączyć się z holem i kuchnią.

Jak zaprojektować poddasze?

Poddasze: kuchnia

W klimat poddasza świetnie wpisują się kuchnie połączone z pokojem dziennym. Liczne skosy i widoczne elementy konstrukcji dachowej zmniejszają wnętrza, dlatego ścianki działowe stawia się tu tylko w razie konieczności lub wtedy, gdy dysponujemy wieloma źródłami naturalnego światła. Do oddzielania pomieszczeń lepiej wykorzystać już istniejące kominy, słupy i ściany nośne.

Jak zaprojektować poddasze?

Miejsce do zabawy i wypoczynku na poddaszu

Sypialnia dziecka powinna być dopasowana do jego wieku, potrzeb i zainteresowań. Skosy poddasza ułatwiają urządzenie kryjówki, kącika do zabawy i wypoczynku. Ponadto jeśli salon i sypianie dzieci znajdują się na różnych piętrach, to bawiąc się nie przeszkadzają one dorosłym odpoczywającym na dole.

Poddasze: sypialnia rodziców

Łóżko w sypialni można postawić wszędzie. Najczęściej umieszcza się je pod połaciami prostopadle lub równolegle do ścianki kolankowej. Najbardziej funkcjonalne są sypialnie pod dachem dwuspadowym, najtrudniejsze do urządzenia – miejsca pod koszem. Niezależnie od lokalizacji łóżka czy liczby okien w sypialni, zawsze warto zatroszczyć się o rolety zaciemniające, które docenimy szczególnie latem i podczas pełni księżyca.

Sypialnie nastolatka i studenta na poddaszu

Nie każda sypialnia musi być duża, szczególnie jeśli mamy osobne miejsce przeznaczone na garderobę. W ciągu dnia nie spędzamy w niej bowiem zbyt wiele czasu. Wyjątkiem są sypialnie nastolatków i studentów. Wtedy przestrzeń życiowa się powiększa, a własny pokój służy im do nauki, pracy, a także do spędzania wspólnie czasu z koleżankami i kolegami. Przyda się też dodatkowe miejsce do spania.

    Więcej o:

Skomentuj:

Poddasze: pomysły na funkcjonalnie poddasze