Jak zaprojektować poddasze?
Urządzanie poddaszy staje się ostatnimi czasy niezwykle popularne. Niegdyś zagracone, pełne niepotrzebnych rzeczy, dziś mogą stać się pięknym pomieszczeniem, pozwalającym większych powierzchnię użytkową domu. Ukosy znajdujące się na poddaszu są niezwykle urokliwe i stanowią największy element dekoracyjny wnętrza. Sposób zaprojektowania poddasza jest zależy głównie od momentu w którym decydujemy się na wykonanie prac.

Jak zaadaptować poddasze w gotowym domu?
Wiele osób na ten krok decyduje się w późniejszym czasie. W momencie, gdy pozostała część domu jest już wykończona i możliwe jest jej użytkowanie. To również moment, w którym sytuacja finansowa pozwala na wykonywanie dodatkowych prac remontowych. W takiej sytuacji adaptacja poddasza jest nieco inna. Można ją wykonać możliwie szybko i tanio a przy tym zachować względny porządek. Konieczne będzie zbudowanie ścian działowych – najlepiej z lekkich materiałów chociażby płyt gipsowych. Pamiętajmy jednak, że wykonując ścianki z płyt gipsowo-kartonowych, zadbać o ich odpowiednią grubość i izolację akustyczną przy użyciu wełny mineralnej. Zalecamy, by ich grubość wynosiła minimum 13mm. Projektując ścianki działowe należy pamiętać, by rozkład pomieszczeń przebiegał wzdłuż załamań dachu. Dzięki temu zadbają Państwo o odpowiednie obciążenie stropu – nie będzie ono zbyt mocne, dzięki czemu konstrukcja domu również będzie bezpieczniejsza.
Adaptacja poddasza w nowopowstającym domu
Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy adaptację poddasza wykonujemy w momencie budowy domu. Mamy wówczas dużo większą dowolność chociażby z planowaniu przestrzeniu. W takiej sytuacji można zdecydować się na ściany działowe murowane a w nich ukryć wszelkie słupy odpowiadające za podtrzymanie konstrukcji dachu. Pamiętajmy jednak, by w takiej sytuacji wszystkie rozwiązania odbiegające od wstępnej wersji projektu były skonsultowane z projektantem. Wszystko po to by uzyskać bezpieczną konstrukcję domu. Postawienie ścian działowych murowanych zdecydowanie zwiększy obciążenie stropu, jednak będzie to rozwiązanie zapewniające skuteczniejszą izolację akustyczną jak i termiczną.
Zadbaj o dekorację poddasza
Wspominaliśmy już, że elementy więźby dachowej można ukryć w ścianach murowanych. Można je również wyeksponować. Decyzja należy do Państwa. Ze swojej strony zaznaczamy, że ładnie wykonana więźba dachowa, symetrycznie wychodząca ze ścian, będzie stanowić niewątpliwą dekorację domu. Zachęcamy jedynie do ukrywania ostrych skosów, których wysokość sięga około 40-50 cm.
Urządzanie poddasza
Planując adaptację poddasza z pewnością wiesz, już jakie funkcje będzie pełnić. Jeśli chcesz stworzyć tam salon, to wybierz nie tylko największą ale też możliwie jak najbardziej doświetloną jego część. Pamiętaj jednak, że wszelkie miejsca znajdujące się pod skosami możesz również odpowiednio urządzić – wszystko zależy tylko od Twoje wyobraźni. W salonie na poddaszu zdecydowanie lepiej sprawdzą się niskie, rozłożyste sofy, fotele czy też komody. Wybierając odpowiednie oświetlenie wpłyniesz również na optyczne zwiększenie powierzchni poddasza.
Równie ciekawym rozwiązaniem jest zaaranżowanie sypialni na poddaszu. W takiej sytuacji najlepiej postawić na minimalizm. Warto postawić na łóżko z niską ramą i niskim materacem. W przypadku sypialni warto postawić na jasną kolorystykę, która pozwoli optycznie zwiększyć jej powierzchnię. Wiele osób zaskoczy być może fakt, że skosy znajdujące się w sypialni można w ciekawy sposób zaaranżować. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie w ich obszarze garderoby.
Na poddaszu możesz wykonać również jadalnię, kuchnię a nawet łazienkę. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Wbrew pozorom, w tych z pozoru małych ale niezwykle przytulnych wnętrzach można stworzyć niesamowitą przestrzeń, umożliwiającą tak samo komfortowe użytkowanie jak w przypadku pozostałych wnętrz w domu.
- Więcej o: