Pokój młodzieżowy dla chłopca
Jeśli aranżacja pokoju młodzieżowego jest ponad twoje siły, skorzystaj z naszych wskazówek. Zebraliśmy inspirujące przykłady pokazujące, co powinno się znaleźć w pokoju młodzieżowym. Jak wyodrębnić strefę nauki? Gdzie ustawić łóżko?

Jak urządzić pokój młodzieżowy?
Pokój chłopca to jego osobista strefa, dlatego powinna być zaaranżowana w taki sposób, aby oddawała jego charakter i była dopasowana do indywidualnych potrzeb.
Jak pomalować pokój młodzieżowy? Z pewnością sprawdzą się uniwersalne barwy, jak szarości, czerń, odcienie niebieskiego i granat, brązy i beże - ale to właściciel pokoju powinien zdecydować o palecie kolorystycznej. Planując kolory ścian, najlepiej postawić na taki sposób malowania, który pomoże optycznie poprawić proporcje pomieszczenia. Przykładowo - w prostokątnym pokoju młodzieżowym krótsze ściany malujemy ciemniejszym kolorem, a dłuższe jaśniejszym. Dla urozmaicenia na jednej ze ścian warto położyć wzorzystą tapetę, fototapetę lub pokryć ją strukturą (cegiełki, deski lub tynk strukturalny).

Planujemy aranżację pokoju młodzieżowego - motyw przewodni
Dobrym pomysłem będzie ustalenie (w porozumieniu z dzieckiem) jednego motywu przewodniego, którym będziemy się kierować przy wybieraniu mebli i dekoracji do pokoju chłopca. Dzięki temu aranżacja będzie spójna, a wnętrze będzie sprawiało wrażenie bardziej uporządkowanego - nawet kiedy będzie w nim panował lekki bałagan. Inspiracji może dostarczyć styl industrialny, ale również boho czy styl skandynawski. Wyposażenie może być utrzymane w klimacie morskim, militarnym, leśnym czy sportowym. Wnętrze, w zależności od upodobań chłopaka, może przypominać plan filmowy, warsztat mechanika lub... szatnię piłkarską.

Przechowywanie w pokoju młodzieżowym
Nie tylko mały pokój młodzieżowy wymaga uporządkowanego przechowywania. Ubrania chowamy do szafy lub komody, a co zrobić z całą masą drobiazgów, które są potrzebne, a nie powinny leżeć na widoku? Najprostszym i najszybszym sposobem na ukrycie różnych przedmiotów – przyborów szkolnych, pamiątek czy kabli oraz ładowarek – są proste wkłady kosze służące jako organizery, na przykład do szuflad czy otwartych półek.
Ciekawym rozwiązaniem będzie drabinka na ścianie z organizerami, które można przesuwać i zdejmować. W utrzymaniu porządku pomogą pojemniki na teczki formatu A4, w których nastolatek będzie trzymał prace plastyczne, notatki szkolne, itp. Przydadzą się też: nadstawka na biurku z małymi szufladkami (lub szuflady pod blatem biurka), pojemniki na kółkach na podłodze (otwarte lub zamykane), łóżko z szufladami, pojemniki na drzwiach.

Oświetlenie w pokoju młodzieżowym
Odpowiednio dobrane lampy sprawią, że zarówno pokój dziecka, jak i pokój młodzieżowy stanie się bardziej funkcjonalny i komfortowy w codziennym użytkowaniu. W kwestii estetycznej (wyglądu opraw) skonsultujmy wybór z nastolatkiem - jego zdanie ma w tym względzie dużą wagę. Ilość światła dobierzmy samodzielnie - w pokoju młodzieżowym potrzeba wielu źródeł światła, które pomogą zadbać o wzrok młodego człowieka.
Lampa wisząca nie wystarczy - to podstawa, ale oprócz tego ważne jest dobre oświetlenie miejsca pracy/nauki - najlepiej w postaci lampy na ruchomym ramieniu, z możliwością regulowania kąta padania światła. Światło sufitowe można zastąpić kinkietami na kilku ścianach - dzięki temu światło nie będzie raziło w oczy, kiedy nastolatek będzie leżał na łóżku. Nie zapominajmy też o lampie przy łóżku - tutaj również przyda się opcja regulacji natężenia i kąta padania światła (szczególnie, jeśli nasze dziecko lubi czytać przed snem).

Aranżacja pokoju nastolatka - podział na funkcjonalne strefy
Pokój młodzieżowy to przestrzeń wielofunkcyjna. To jednocześnie miejsce pracy/nauki, wypoczynku, rozrywki i przyjmowania gości. Z jednej strony ma stymulować prawidłowy rozwój intelektualny, a drugiej sprzyjać kojeniu zmysłów. Pogodzenie wszystkich funkcji na niewielkim metrażu to niełatwe zadanie, ale nie niemożliwe. Jakich zasad warto przestrzegać, aby funkcjonalnie urządzić pokój młodzieżowy dla chłopca?
- stół lub biurko do nauki powinny być ustawione jak najbliżej okna i w taki sposób, aby światło dzienne nie padało bezpośrednio na monitor komputera czy laptopa (najlepiej ustawić biurko prostopadle do okna); lampa biurkowa powinna być ustawiona po lewej stronie, jeśli dziecko jest praworęczne - i odwrotnie;
- miejsce nauki/pracy i część sypialnianą można oddzielić za pomocą regału ustawionego prostopadle do ściany (najlepszy będzie ażurowy, czyli z dostępem do półek z obu stronu - dzięki temu mebel nie przytłoczy wnętrza);
- podział na strefy uzyskamy też stawiając ażurową ściankę - np. w postaci modnych lameli od podłogi do sufitu; można też umieścić na suficie szynę, a na niej zasłonę, którą w razie potrzeby zasłonimy daną część pomieszczenia;
- meble można zróżnicować pod względem kolorystycznym, aby podkreślić różne funkcje, podobnie kolory ścian - jeśli nie ma możliwości dosłownego oddzielenie od siebie poszczególnych stref w pokoju, można tego dokonać malując ściany w poszczególnych miejscach na odmienne kolory.


Szary pokój młodzieżowy czy kolorowy? Zobacz nasze propozycje aranżacji pokoju młodzieżowego




- Więcej o:
Lampki nocne dla dzieci
Jaki materac będzie odpowiedni do pokoju nastolatka?
Pokój nastolatka: podpowiadamy, jak go wygodnie urządzić
Mieszkanie z myślą o dzieciach
Styl marynistyczny w dziecięcym pokoju – jak stworzyć przestrzeń pełną przygód?
Interaktywny dywan do pokoju dziecięcego
Biurko idealne - 10 propozycji nie tylko dla uczniów
Jak wybrać lampkę biurkową?