Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pokój młodzieżowy dla chłopca

Redakcja

Jeśli aranżacja pokoju młodzieżowego jest ponad twoje siły, skorzystaj z naszych wskazówek. Zebraliśmy inspirujące przykłady pokazujące, co powinno się znaleźć w pokoju młodzieżowym. Jak wyodrębnić strefę nauki? Gdzie ustawić łóżko?

Pokój młodzieżowy dla chłopca
MEBLIK kolekcja X DARK
Galeria Wnętrz DOMAR

Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Pokój chłopca to jego osobista strefa, dlatego powinna być zaaranżowana w taki sposób, aby oddawała jego charakter i była dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Jak pomalować pokój młodzieżowy? Z pewnością sprawdzą się uniwersalne barwy, jak szarości, czerń, odcienie niebieskiego i granat, brązy i beże - ale to właściciel pokoju powinien zdecydować o palecie kolorystycznej. Planując kolory ścian, najlepiej postawić na taki sposób malowania, który pomoże optycznie poprawić proporcje pomieszczenia. Przykładowo - w prostokątnym pokoju młodzieżowym krótsze ściany malujemy ciemniejszym kolorem, a dłuższe jaśniejszym. Dla urozmaicenia na jednej ze ścian warto położyć wzorzystą tapetę, fototapetę lub pokryć ją strukturą (cegiełki, deski lub tynk strukturalny).

Pokój młodzieżowy dla chłopca
MEBLIK kolekcja FRAME OAK STEEL
Galeria Wnętrz DOMAR

Planujemy aranżację pokoju młodzieżowego - motyw przewodni

Dobrym pomysłem będzie ustalenie (w porozumieniu z dzieckiem) jednego motywu przewodniego, którym będziemy się kierować przy wybieraniu mebli i dekoracji do pokoju chłopca. Dzięki temu aranżacja będzie spójna, a wnętrze będzie sprawiało wrażenie bardziej uporządkowanego - nawet kiedy będzie w nim panował lekki bałagan. Inspiracji może dostarczyć styl industrialny, ale również boho czy styl skandynawski. Wyposażenie może być utrzymane w klimacie morskim, militarnym, leśnym czy sportowym. Wnętrze, w zależności od upodobań chłopaka, może przypominać plan filmowy, warsztat mechanika lub... szatnię piłkarską.

Pokój młodzieżowy dla chłopca
MEBLIK kolekcja HYGGE GRAPHITE
Galeria Wnętrz DOMAR

Przechowywanie w pokoju młodzieżowym

Nie tylko mały pokój młodzieżowy wymaga uporządkowanego przechowywania. Ubrania chowamy do szafy lub komody, a co zrobić z całą masą drobiazgów, które są potrzebne, a nie powinny leżeć na widoku? Najprostszym i najszybszym sposobem na ukrycie różnych przedmiotów – przyborów szkolnych, pamiątek czy kabli oraz ładowarek – są proste wkłady kosze służące jako organizery, na przykład do szuflad czy otwartych półek.

Ciekawym rozwiązaniem będzie drabinka na ścianie z organizerami, które można przesuwać i zdejmować. W utrzymaniu porządku pomogą pojemniki na teczki formatu A4, w których nastolatek będzie trzymał prace plastyczne, notatki szkolne, itp. Przydadzą się też: nadstawka na biurku z małymi szufladkami (lub szuflady pod blatem biurka), pojemniki na kółkach na podłodze (otwarte lub zamykane), łóżko z szufladami, pojemniki na drzwiach.

Pokój młodzieżowy dla chłopca
Pokój młodzieżowy dla chłopca
New Africa/Shutterstock

Oświetlenie w pokoju młodzieżowym

Odpowiednio dobrane lampy sprawią, że zarówno pokój dziecka, jak i pokój młodzieżowy stanie się bardziej funkcjonalny i komfortowy w codziennym użytkowaniu. W kwestii estetycznej (wyglądu opraw) skonsultujmy wybór z nastolatkiem - jego zdanie ma w tym względzie dużą wagę. Ilość światła dobierzmy samodzielnie - w pokoju młodzieżowym potrzeba wielu źródeł światła, które pomogą zadbać o wzrok młodego człowieka.

Lampa wisząca nie wystarczy - to podstawa, ale oprócz tego ważne jest dobre oświetlenie miejsca pracy/nauki - najlepiej w postaci lampy na ruchomym ramieniu, z możliwością regulowania kąta padania światła. Światło sufitowe można zastąpić kinkietami na kilku ścianach - dzięki temu światło nie będzie raziło w oczy, kiedy nastolatek będzie leżał na łóżku. Nie zapominajmy też o lampie przy łóżku - tutaj również przyda się opcja regulacji natężenia i kąta padania światła (szczególnie, jeśli nasze dziecko lubi czytać przed snem).

Pokój młodzieżowy dla chłopca
Pokój młodzieżowy dla chłopca
KUPRYNENKO ANDRII/Shutterstock

Aranżacja pokoju nastolatka - podział na funkcjonalne strefy

Pokój młodzieżowy to przestrzeń wielofunkcyjna. To jednocześnie miejsce pracy/nauki, wypoczynku, rozrywki i przyjmowania gości. Z jednej strony ma stymulować prawidłowy rozwój intelektualny, a drugiej sprzyjać kojeniu zmysłów. Pogodzenie wszystkich funkcji na niewielkim metrażu to niełatwe zadanie, ale nie niemożliwe. Jakich zasad warto przestrzegać, aby funkcjonalnie urządzić pokój młodzieżowy dla chłopca?

  • stół lub biurko do nauki powinny być ustawione jak najbliżej okna i w taki sposób, aby światło dzienne nie padało bezpośrednio na monitor komputera czy laptopa (najlepiej ustawić biurko prostopadle do okna); lampa biurkowa powinna być ustawiona po lewej stronie, jeśli dziecko jest praworęczne - i odwrotnie;
  • miejsce nauki/pracy i część sypialnianą można oddzielić za pomocą regału ustawionego prostopadle do ściany (najlepszy będzie ażurowy, czyli z dostępem do półek z obu stronu - dzięki temu mebel nie przytłoczy wnętrza);
  • podział na strefy uzyskamy też stawiając ażurową ściankę - np. w postaci modnych lameli od podłogi do sufitu; można też umieścić na suficie szynę, a na niej zasłonę, którą w razie potrzeby zasłonimy daną część pomieszczenia;
  • meble można zróżnicować pod względem kolorystycznym, aby podkreślić różne funkcje, podobnie kolory ścian - jeśli nie ma możliwości dosłownego oddzielenie od siebie poszczególnych stref w pokoju, można tego dokonać malując ściany w poszczególnych miejscach na odmienne kolory.
Pokój młodzieżowy dla chłopca
Pokój młodzieżowy dla chłopca
Svet_Feo/Shutterstock
Pokój młodzieżowy dla chłopca
Pokój młodzieżowy dla chłopca
Svet_Feo/Shutterstock

Szary pokój młodzieżowy czy kolorowy? Zobacz nasze propozycje aranżacji pokoju młodzieżowego

Pokój młodzieżowy dla chłopca
Kolekcja Spot do pokoju młodzieżowego
Salony Agata
Pokój młodzieżowy dla chłopca
Kolekcja Imola do pokoju młodzieżowego
Salony Agata
Pokój młodzieżowy dla chłopca
Pokój młodzieżowy
BRW
Pokój młodzieżowy dla chłopca
Pokój młodzieżowy
BRW
    Więcej o:

Skomentuj:

Pokój młodzieżowy dla chłopca