Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pokój na poddaszu – pomysły i aranżacje

Castorama

Aranżacja poddasza uznawana jest za spore wyzwanie. Ze względu na skosy i ograniczoną przestrzeń pełnowymiarową, a także specyficzną lokalizację, nie każde wnętrze da się tu urządzić. Sprawdź, jakie pomieszczenia warto zaaranżować na poddaszu i jak to zrobić tak, by optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Sypialnia na poddaszu ze skosem
Sypialnia na poddaszu ze skosem
Materiał partnera: Castorama

Jaki pokój można urządzić na poddaszu?

Ze względu na trudności aranżacyjne w polskich domach poddasza bardzo często są wykorzystywane do przechowywania rzeczy – bywają składzikiem, garderobą, suszarnią. Jest to jednak duże marnotrawstwo potencjału tej przestrzeni.

Z racji tego, że poddasze jest najbardziej oddaloną od wejścia częścią domu i znajduje się z dala od jego gwarnych pomieszczeń, takich jak kuchnia i salon, świetnie nadaje się na aranżację pokoi, które staną się swoistą oazą spokoju dla domowników. To doskonałe miejsce między innymi na urządzenie sypialni i pokoiku dziecięcego. W zaciszu poddasza łatwiej będzie bowiem wyciszyć się i złapać oddech po całym dniu. Ponadto poddasze świetnie nadaje się na miejsce do pracy czy gabinet. Ze względu na ograniczony hałas i izolację od reszty domu, łatwiej będzie się tu skupić.

Dlaczego na poddaszach raczej nie urządza się salonów, jadalni czy kuchni? Domownicy musieliby przemierzać zbyt długą trasę do tych pomieszczeń i zbyt często wchodzić na górę po schodach. Problematyczne mogłoby być też wnoszenie zakupów, czy serwowanie posiłków. Oczywiście nikt nie zabrania eksperymentowania z designem – jednak warto zadbać o wymiar praktyczny danych pomieszczeń.

Aranżacja pokoju dziecięcego na poddaszu

Planując pokój dziecięcy na poddaszu, trzeba wziąć pod uwagę potrzeby i bezpieczeństwo dziecka. Przede wszystkim istotny jest tutaj wiek pociechy – czy będzie ona w stanie samodzielnie wchodzić i schodzić po schodach? Czy specyficzna lokalizacja pokoiku dziecięcego nie utrudni rodzicom nadzoru nad maluchem? Generalnie, uznaje się, że pokój na poddaszu mogą mieć dzieci powyżej 4-5 roku życia. Warto jednak indywidualnie spojrzeć na swojego szkraba i poziom jego samodzielności.

Jasny pokój dziecięcy na poddaszu
Jasny pokój dziecięcy na poddaszu
Materiał partnera: Castorama

Ponadto dla wygody i bezpieczeństwa dziecka warto zachować zasady ergonomiczności:

·         niskie skosy warto całkowicie zabudować – dziecko mogłoby uderzyć o nie głową, gdy podrośnie. Najlepszym wyborem, który pozwoli wyeliminować ten problem są meble pod wymiar. Pozwolą na optymalne zagospodarowanie przestrzeni i dadzą dużo miejsca na przechowywanie zabawek i akcesoriów;

·         odpowiednie ustawienie łóżeczka względem skosów – łóżeczko dziecięce umieszczone równolegle pod skosem, może utrudniać rodzicom układanie dziecka do snu. Bezpieczniej jest umieścić je prostopadle do ściany;

·         duża otwarta przestrzeń do zabawy – meble najlepiej ustawić wzdłuż ścian, tak, by na środku pomieszczenia była wygodna do poruszania się otwarta przestrzeń. Będzie ona sprzyjała zabawom i aktywnościom takim jak bieganie, taniec, robienie fikołków czy ćwiczenia.

Skośne ściany mogą dać także sporą inspirację do nietuzinkowych i ciekawych rozwiązań, np. zawieszenia girland świetlnych nad łóżkiem lub baldachimu dla dziewczynki, by poczuła się jak księżniczka. Ciekawym rozwiązaniem może być też położenie na skosie fototapety imitującej nocne lub dzienne niebo, na które dziecko będzie mogło patrzeć z łóżeczka. Skos może być też świetnym miejscem na wyeksponowanie prac np. rysunków malucha.

Warto pamiętać jednak, że skosy zabierają dużo światła, dlatego pomieszczenie najlepiej urządzić w jasnych i pastelowych kolorach, które powiększą przestrzeń i będą pasowały do dziecięcej estetyki. Można też pomyśleć o dodatkowych oknach dachowych, z tym, że należy zadbać o odpowiednie zasłony i żaluzje, by dziecko mogło spokojnie spać w ciągu dnia i nie budziło się o świcie.

Pokój dziecięcy na poddaszu ze skosem - jakie okna?

Montując okna na poddaszu, które stanie się pokojem dziecięcym, trzeba brać pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo. By zapobiec ewentualnemu wypadnięciu dziecka przez okno, każde z nich powinno być wyposażone w system górnego otwierania. To uniemożliwi maluchowi samodzielne ich otwieranie i zamykanie.

Świetnym rozwiązaniem są okna dachowe, których dziecko samodzielnie nie dosięgnie. Co ważne doskonale doświetlą one pomieszczenie (szczególnie trudną do oświetlenia przestrzeń pod skosami) i dodatkowo wspomogą stymulację wzrokową malucha. Widok na niebo lub okolicę jest ciekawy dla dzieci i pobudza wyobraźnię. Okna dachowe optycznie powiększą też przestrzeń. Przydadzą się również, gdy dziecko zacznie dorastać i będzie potrzebowało jasnego miejsca do odrabiania lekcji i pracy.

Jakie okna dachowe będą odpowiednie do pokoju dziecięcego? To zależy - jeśli dach już jest zbudowany i tylko przeorganizowujemy poddasze, można zamontować okna połaciowe z Castoramy. Można je zainstalować na już istniejącym dachu, bez zmiany jego konstrukcji. Na początkowym etapie prac (gdy dopiero budujemy dom), można rozważyć instalację okien połaciowych albo świetlików.

Warto pamiętać, że w oknach dachowych mocowanych na skosach można zamontować tylko żaluzje lub rolety, które mają specjalny mechanizm sprężynowy. Pozwala to utrzymać tkaninę lub inny materiał, tak by ściśle przylegał do szyby lub ramy okna.

Pokój wielofunkcyjny na poddaszu ze skosem

Na dużym poddaszu można też zaaranżować kilka pomieszczeń lub jeden duży pokój wielofunkcyjny np. sypialnię z gabinetem, sypialnię z garderobą, sypialnię rodziców połączoną z pokoikiem niemowlaka, pokój dziecięcy z bawialnią, czy pokój do relaksu z gabinetem.

Pokój wielofunkcyjny na poddaszu
Pokój wielofunkcyjny na poddaszu
Materiał partnera: Castorama

Pomieszczenie powinno być podzielone na strefy, w zależności od ich funkcji. Poszczególne przestrzenie można oddzielić ściankami działowymi lub wydzielić je optycznie np. za pomocą kolorów i mebli. Ta druga opcja sprawi, że przestrzeń będzie wydawała się większa i mniej zagracona, a także jaśniejsza. W niektórych przypadkach korzystniej jest jednak postawić na dające więcej prywatności i nieco wyciszające ścianki działowe np. gdy szykuje się kącik do spania dla niemowlaka lub potrzebuje cichego gabinetu do pracy.

Należy pamiętać, że poszczególne strefy pomieszczenia wielofunkcyjnego nie powinny się ze sobą przenikać, ani nachodzić na siebie. Ma to zarówno wymiar praktyczny (np. osoba pracująca nie będzie przeszkadzać odpoczywającej), jak i wizualny. Daje wrażenie ładu i harmonii.

Oświetlenie pokoju wielofunkcyjnego ze skosem

Skosy mają to do siebie, że ograniczają dopływ naturalnego światła, dlatego warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu części pomieszczenia wielofunkcyjnego, w której będziemy pracować lub wykonywać precyzyjne czynności. Przykładowo strefa, w której będzie się wykonywało makijaż, czytało, szyło lub wykonywało inne robótki ręczne, powinna być oświetlona światłem o chłodnej barwie ułatwiającej pracę wzrokową i skupienie.

Oświetlenie pokoju wielofunkcyjnego ze skosem
Oświetlenie pokoju wielofunkcyjnego ze skosem
Materiał partnera: Castorama

W roboczej części pomieszczenia warto zadbać również o lampy kierunkowe, których blask można skierować w konkretne miejsce. Dobrym rozwiązaniem może być też doświetlenie samego biurka za pomocą listwy LED. Dzięki bezpośredniemu oświetleniu blatu nie będą tworzyć się na nim cienie, które mogłyby utrudniać pracę.

W części wypoczynkowej pomieszczenia wielofunkcyjnego lampy mogą pełnić funkcję bardziej ozdobną i nastrojową. Można tu postawić na ozdobne i tłumiące światło abażury, czy dekoracyjne girlandy świetlne. Dodatkowo żarówki o ciepłej barwie nadadzą przytulności i wrażenia intymności tej części pomieszczenia.

Doświetlenie wnętrza można uzyskać także poprzez montaż okien dachowych – świetlików, okien połaciowych, okien pionowych w lukarnie. Aby pomieszczenie było jaśniejsze, zamiast jednego dużego okna dachowego, warto zamontować kilka mniejszych. To również optycznie powiększy poddasze.

Warto zadbać też o odpowiednie żaluzje i zasłony w oknach, szczególnie w pomieszczeniach wielofunkcyjnych z sypialnią czy łóżeczkiem dziecka. Łóżko można też odgrodzić zasłoną lub baldachimem. Dzięki temu jedna osoba będzie mogła komfortowo pracować przy naturalnym świetle, a druga spać.

Sypialnia na poddaszu ze skosem

Dzięki temu, że poddasze jest oddalone od gwarnych części domu, w naturalny sposób może stać się azylem i miejscem odpoczynku. Jeśli jest odpowiednio duże, można je również podzielić i stworzyć sypialnię z garderobą lub dodatkową łazienką. To ułatwi zachowanie porządku i zapewni użytkownikom prywatność.

Aby wnętrze wydawało się optycznie większe i przestronniejsze warto unikać ciemnych i przytłaczających kolorów. By zniwelować wrażenie ciasnoty, które często towarzyszy pokojom ze skosami i niskimi sufitami, dobrze jest też zadbać o odpowiednie okna dachowe oraz zastosować subtelne i ażurowe meble, które dodadzą wnętrzu delikatności. Do wizualnego powiększenia sypialni ze skosami przydatne będą też lustra oraz szklane wykończenia. Przydatne mogą być takie meble, jak szafa z lustrzanymi drzwiami, oszklone szafki, toaletka z podświetlonym lustrem.

Jeśli chodzi o łózko – najlepiej umieścić je pod ściętą ścianą. Dzięki temu maksymalnie wykorzysta się przestrzeń. Skos nie może być jednak zbyt niski. Szacuje się, że minimalna wysokość, która nie będzie utrudniała korzystania z łóżka, to ok. 75 cm. W przypadku osób wysokich może ona jednak ulec zmianie nawet do 95 cm.

By dopełnić funkcjonalności sypialni na poddaszu, konieczne są zasłony, rolety lub żaluzje. Warto jednak wiedzieć, że do okien dachowych nadają się tylko żaluzje i rolety, które mają specjalny mechanizm sprężynowy. Sprawa on, że tkanina albo inny materiał ściśle przylega do szyby lub ramy okna, a nie zwisa bezwładnie. Odpowiednia roleta na okno dachowe z Castoramy pomoże w zachowaniu wrażenia prywatności i ograniczy dostęp światła słonecznego o poranku.

Designami, które najlepiej sprawdzą się do aranżacji pokoju sypialnego na poddaszu, są minimalistyczny styl skandynawski i prosty styl loftowy. A jeśli szuka się bardziej romantycznych inspiracji, warto zwrócić uwagę na eklektyczne, zwiewne i subtelne boho oraz prosty i sentymentalny styl rustykalny (polecany szczególnie, gdy poddasze ma naturalne elementy drewniane np. belki przysufitowe). Przytulne i eleganckie glamour sprawdzi się tylko na dużych poddaszach. Ze względu na ilość detali i zdobień, w małym pokoju, może dawać efekt przytłoczenia i przesady.

Mały pokój na poddaszu

Niektóre poddasza wydają się duże, ale przez bardzo niskie i strome skosy, nie ma na nich zbyt dużo pełnowymiarowej przestrzeni użytkowej. Takie wnętrze można przerobić na schowek lub garderobę. Może ono być także pralnią, sypialnią lub dodatkową łazienką. Wówczas warto zadbać o zabudowę pod wymiar, tak by w pełni dopasować ją do skosów.

Gabinet na poddaszu ze skosem
Gabinet na poddaszu ze skosem
Materiał partnera: Castorama

Mały pokój na poddaszu można przerobić także na gabinet lub ciche miejsce do nauki. Musi być jednak odpowiednio doświetlony. Należy też pamiętać, by nie zabudowywać ściany ponad blatem roboczym półkami czy szafkami. Do przechowywania książek i materiałów do nauki należy wykorzystać przestrzeń po bokach biurka.

Im mniejsze wnętrze, tym bardziej należy skupić się na optycznym rozjaśnieniu i rozświetleniu go. Warto zrobić to nie tylko za pomocą odpowiednich okien i lamp, ale także, stosując jasne kolory, subtelne meble, przeszklenia i lustra.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pokój na poddaszu – pomysły i aranżacje