Proste triki na porządek w szafie
Czy czujesz się przytłoczony/a stosem ubrań wypadającym z szafy? A może chcesz zmienić swoje podejście i przyjąć zasadę "mniej znaczy więcej", tworząc minimalistyczną szafę kapsułową? Specjaliści z Salonów Agata proponują pięć łatwych trików, które pomogą Ci uporządkować garderobę.
1. Zostaw w szafie tylko ubrania, których używasz
Warto rozpocząć porządki od przejrzenia wszystkich posiadanych rzeczy, aby zdać sobie sprawę z ilości przedmiotów oraz potrzebnej przestrzeni do ich przechowywania. W przypadku, gdy mamy nadmiar, a nasza szafa jest przepchana, należy przeprowadzić selekcję. Przydatnym podejściem może być podzielenie rzeczy na trzy kategorie: a) te, których regularnie używamy, b) nieużywane przedmioty, ale które chcemy zachować i wkrótce ponownie użyć, c) przedmioty do usunięcia. Po upływie miesiąca, jeśli nie uda się pokochać ponownie przedmiotów z drugiej kategorii, należy pozbyć się ich bez żadnych sentymentów.
W kolekcji odzieży z pewnością pojawią się całkowicie nowe elementy, które zostały nabyte impulsywnie lub są w idealnym stanie, posiadają pełen zestaw guzików i zachowują swój kształt. Można spróbować nadać im drugie życie, sprzedając je online lub przekazując potrzebującym. Zabrudzone, niekompletne i dziurawe ubrania należy natomiast wyrzucić do kosza.
Usuwanie zbędnych ubrań bywa kłopotliwe, ale korzyści płynące z ograniczenia ilości rzeczy w naszym otoczeniu są znacznie większe. Nagle okaże się, że posiadanie mniejszej liczby ubrań daje więcej czasu na inne przyjemności, ponieważ nie tracimy go na szukanie zaginionej bluzki w stercie odzieży.
2. Segregowanie rzeczy
Czasami, ze względu na brak miejsca, trzeba przechowywać w szafie nie tylko ubrania. Nie powinno to stanowić usprawiedliwienia dla trwałego nieładu. Każdy bałagan jest możliwy do opanowania, pod warunkiem posiadania właściwych narzędzi. W tym przypadku, kluczową rolę odgrywa staranne sortowanie przedmiotów.
Warto zacząć od oddzielenia ubrań od innych tekstyliów domowych, takich jak pościel, ręczniki, zasłony i obrusy. Te rzeczy powinny być przechowywane w oddzielnej przestrzeni w szafie, niezależnie od tego, czy jest to półka, wiszący organizer na drążku czy pudełko.
Po pierwszym etapie selekcji można przystąpić do sprawdzania odzieży. Warto rozpocząć od uporządkowania jej ze względu na sezon, oddzielając ubrania letnie od zimowych. Kolejnym krokiem będzie podzielenie na kategorie, takie jak na przykład sukienki, spódnice, spodnie, swetry czy bluzki. Istnieje również opcja dokładniejszego podziału, np. oddzielania bluzek z długimi rękawami od tych z krótkimi lub dopasowanych od luźnych. Podobnie, warto trzymać spodnie i szorty osobno na stosach. Innym sposobem jest segregacja ubrań ze względu na kolor, co ułatwi ich umieszczenie na wieszakach, zamiast na półkach.
3. Dopasuj szafę i jej wyposażenie do swoich potrzeb
Salony Agata oferują szafy modułowe ADBOX, które umożliwiają projektowanie garderoby idealnie dopasowanej do potrzeb. System ten pozwala na niestandardowe dopasowanie mebla, w tym dostosowanie głębokości, szerokości i wysokości - nawet do 246,9 cm z nadstawką. Szafy ADBOX są wszechstronne i można je dostosować do każdego wnętrza, ponieważ mamy do dyspozycji moduły narożne oraz możliwość wyboru zawiasów do drzwi przesuwnych lub uchylnych. Istnieje również szeroki wybór kolorów i stylów frontów oraz uchwytów, co pozwala na spersonalizowanie mebla. Oświetlenie jest dodatkowym elementem, który może być praktyczny i dekoracyjny, a w przypadku szaf ADBOX dostępne jest oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne. Szafy modułowe ADBOX są objęte bezpłatną, 10-letnią gwarancją.
Przy planowaniu wnętrza szafy pomocna będzie kartka papieru i długopis. Warto sobie rozrysować, co i gdzie chcielibyśmy przechowywać. Sukienki, marynarki czy garnitury warto powiesić na drążkach. Dla lepszej dostępności, w szafach płytkich można zamontować model wysuwany. Jeśli chcemy mieć niepogniecione ubrania, jak najwięcej z nich powinno znaleźć się na wieszakach. Swetry zaś zdecydowanie lepiej poukładać na półkach – zapobiega to ich odkształcaniu. W górnych częściach mebla najlepiej trzymać tekstylia domowe, ubrania sezonowe i torebki spakowane w woreczki przeciwkurzowe. W zasięgu ręki umieśćmy ubrania codziennego użytku – bluzki, spodnie, dzianiny. Szuflady sprawdzą się na bieliznę, akcesoria typu paski i szaliki oraz odzież sportową. Buty warto przechowywać na samym dole, na przykład ułożyć je w wysuwanych na prowadnicach koszach.
Ogólna zasada mówi, że im więcej przedmiotów zawiesimy, tym lepiej. W taki sposób można przechowywać nie tylko koszule, ale również spodnie, wykorzystując specjalne wieszaki.
Warto ułożyć odzież na półkach w stosy, przyporządkowując jeden stos na półkę dla płytszych szaf i dwa stosy dla głębszych. Ubrania, których nie używamy w danym sezonie, powinny zostać umieszczone z tyłu, aby uniknąć częstego przeszukiwania tylnych rzędów i narastającego bałaganu.
4. Zróżnicowane akcesoria do porządkowania w szafie
Kilka dodatków może ułatwić utrzymanie porządku i czystości. Warto zacząć od wieszaków - modele profilowane zapobiegną deformacji płaszczy i marynarek, natomiast miękkie, wykonane z atłasu, są idealne dla delikatnych bluzek. Dla właścicieli zwierząt domowych dobrym pomysłem może być wykorzystanie pokrowców, które ochronią ubrania przed sierścią.
Materiałowe organizery mogą być użyteczne do przechowywania bielizny, co zapobiegnie odkształcaniu biustonoszy i ułatwi wyszukiwanie ulubionej pary skarpetek. Są nieocenione, jeśli chcemy zoptymalizować miejsce w szufladach. Należy jednak pamiętać, aby dobrać odpowiedni rodzaj organizera oraz układać ubrania w pionie w dedykowanych przegródkach.
Worki próżniowe są niezwykle przydatne, zwłaszcza gdy mamy zbyt wiele rzeczy do pomieszczenia w szafie. Dzięki nim możemy upakować naszą garderobę sezonową lub rzadko używane artykuły domowe, które zajmą znacznie mniej miejsca i nie będą się kurzyły. Jeśli chodzi o ubrania, których potrzebujemy częściej, najlepiej jest umieścić je w dekoracyjnych pudełkach z kartonu lub materiału.
Wieszak zamocowany na drzwiach szafy pozwala na przechowywanie apaszek i pasków w taki sposób, że nie ulegną one deformacji i zawsze będą łatwo dostępne. Jeśli chodzi o biżuterię, najlepiej jest ją poukładać zgodnie z systemem ADBOX w specjalnie zaprojektowanej szufladzie z przegrodami, lub po prostu przechowywać w ozdobnym pudełku, na przykład wykonanym z bambusa.
5. Poprawne składanie ubrań
Jest wiele metod składania ubrań i każdy ma swoją ulubioną. Najważniejsze jest, by uzyskać porządek, a także by odzież jak najmniej się gniotła. Do najbardziej popularnych i efektywnych należą metody „na trzy” oraz te opracowane przez Marie Kondo. Obydwie są proste.
Metodę składania "na trzy" najprościej opisać na przykładzie koszulki z krótkim rękawem. Najpierw trzeba złożyć ją wzdłuż na pół tak, aby powstał prostokąt, następnie wkłada się do środka rękawki, a na koniec całość składa znów na pół, tak by powstał równy kwadrat. Ta metoda sprawdzi się przy układaniu ubrań w stos na półkach.
Sposób Marie Kondo jest bardziej zbliżony do klasycznego podejścia. Rozłożoną koszulkę należy ułożyć na przykład na materacu i wyrównać ewentualne zagniecenia. Następnie złożyć boki wzdłuż tak, aby uzyskać potrzebną szerokość, pozostawiając dekolt na środku. W ostatnim kroku trzeba złożyć powstały prostokąt w 2/3 długości, a pozostałą część jeszcze raz na pół i przykryć nią część koszulki tak, by można ją było postawić. Złożona koszulka powinna przypominać płaską rolkę. Ta metoda najlepiej sprawdzi się do przechowywania ubrań pionowo w szufladach.
- Więcej o: