Przyjemność pieczenia
Piekarnik to podstawowe wyposażenie kuchni. Czym różnią się poszczególne modele i od czego zależy ich cena? Oczywiście od wyposażenia oraz liczby dodatkowych funkcji. Przed zakupem warto zdecydować, które z nich będą nam potrzebne.

Ważne wymiary
Dobry piekarnik powinien nie tylko ułatwiać i przyspieszać pracę w kuchni, lecz także być prosty w obsłudze, łatwy w czyszczeniu, bezpieczny oraz powinien gwarantować wspaniały smak przygotowywanych w nim potraw. Piekarniki przeznaczone do zabudowy różnią się przede wszystkim wielkością. Standardowe urządzenia mają około 60 cm szerokości i tyle samo wysokości. Ten typ piekarników ma na ogół większość oferowanych aktualnie udogodnień. Sprzęty kompaktowe są mniejsze. W zależności od producenta mogą być o około 10 cm niższe lub węższe. Są to modele przeznaczone do małych wnętrz. Natomiast urządzenia większe mogą mieć nawet 90 cm szerokości. Na ogół są też odpowiednio głębokie i wysokie. Pozwala to na przygotowywanie kilku potraw jednocześnie. Takie piekarniki sprawdzą się w przestronnych kuchniach.

Sposób otwierania
Przy zakupie piekarnika warto zastanowić się nad sposobem jego otwierania. Standardowym rozwiązaniem jest otwieranie drzwiczek do dołu. Istnieją również modele z otwieraniem bocznym, co jest wygodne w przypadku umieszczenia piekarnika w wyższym słupku.
Prowadnice teleskopowe ułatwiają wysuwanie półek i utrzymują je stabilnie nawet przy całkowitym wysunięciu. Z kolei wózek piekarnika to system pozwalający na wysunięcie całej komory piekarnika. Umożliwia łatwy i bezproblemowy dostęp do każdej pieczonej potrawy. Dostępne są też modele z drzwiczkami dwudzielnymi.
Ważną funkcją są też Chłodne drzwiczki (CoolDoor) – drzwi piekarnika zbudowane są z dwóch warstw, z których część zewnętrzna nie ulega nagrzewaniu. Funkcja niezwykle ważna, gdy w domu są dzieci. Fronty tradycyjnych piekarników nagrzewają się do kilkudziesięciu stopni, co może spowodować oparzenia.

Niezbędne podstawy
Jeśli nie mamy szczególnych wymagań, podstawowe funkcje piekarników powinny nam wystarczyć.
Grzanie z góry – nagrzewanie górnej części piekarnika za pomocą górnej grzałki elektrycznej.
Grzanie z dołu – nagrzewanie dolnej części piekarnika, przydatne przy pieczeniu ciast
lub podgrzewaniu pizzy.
Grzanie z góry i z dołu – najczęściej wykorzystywana funkcja pieczenia potraw. Polega na nagrzewaniu piekarnika z jednoczesnym wykorzystaniem górnej i dolnej grzałki.
Grill – intensywne nagrzewanie potrawy od góry. Przydatne w przypadku pieczenia mięsa, grzanek i zapiekanek.
Termoobieg – system cyrkulacji powierza, w którym dmuchawa, współdziałając z grzałkami, rozprowadza gorące powietrze po całym piekarniku. Funkcja przydatna jest w pieczeniu ciast, chleba, rozmrażania i podgrzewaniu potraw. Funkcja termoobiegu umożliwia pieczenie na kilku blachach jednocześnie.
Grill i nawiew – funkcja, w której dmuchawa współdziała z grillem i zapobiega rozpryskiwaniu tłuszczu po ściankach piekarnika.
Pieczenie intensywne – jednoczesne działanie dmuchawy oraz górnej i dolnej grzałki.
Szybkie nagrzewanie – pozwala na szybkie rozgrzanie piekarnika do odpowiedniej temperatury, a następnie przełączenie na docelowy tryb grzania.
Rozmrażanie – polega na rozmrażaniu potraw przy użyciu samego wentylatora.
Grzanie mikrofalowe – funkcja analogiczna
do sposobu działania mikrofalówki.
Obrotowy rożen – tryb pracy przeznaczony do przygotowywania całego kurczaka lub gyrosa.

Większy komfort
Dodatkowe wyposażenie i specjalne funkcje zdecydowanie ułatwiają obsługę piekarnika, ale przed wyborem zastanówmy się, czy na pewno będziemy z nich korzystać.
Termosonda – pozwala na kontrolę temperatury wewnątrz potrawy. Po osiągnięciu przez nią odpowiedniej temperatury, piekarnik samoczynnie się wyłączy i poinformuje o tym sygnałem.
Podtrzymywanie temperatury – funkcja przydatna w przypadku potraw wymagających długiego pieczenia w niskiej temperaturze.
Czyszczenie pyrolityczne – system samooczyszczania, polegający na nagrzaniu wnętrza piekarnika i spaleniu wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia w jego wnętrzu.
Czyszczenie katalityczne – wykorzystywane są w nim wkłady katalityczne (wymagające okresowej wymiany). Pokrywają one wnętrze piekarnika i są gładkie oraz pozbawione porów, dzięki czemu nie pozwalają na przywieranie zabrudzeń.
Katalizator zapachów – przechwytuje cząsteczki zapachowe z oparów, dzięki czemu na szafkach nie odkłada się tłusty kurz, a w powietrzu nie unoszą się zapachy pieczonych potraw.
Programator pracy piekarnika – umożliwia ustawienie czasu pracy piekarnika, po którym samoczynnie się wyłączy.
Elektroniczna automatyka programów- funkcja pozwala wybrać rodzaj potrawy z obszernej bazy potraw piekarnika, określić jej pozycję oraz wagę, a urządzenie samo dobierze odpowiedni program pieczenia.
Wytwornica pary – umożliwia gotowanie potraw na parze i pieczenie z jej udziałem. Funkcja pozwala zachować wartości odżywcze, aromat oraz smak przygotowywanych potraw. Zapobiega również ich wysuszeniu.
Schładzanie oparów – funkcja zapobiegająca oparzeniom i wydobywaniu się zapachów.
Podświetlany panel sterowania – podświetlenie pozwala obsługiwać piekarnik bez zapalania światła w pomieszczeniu.
Wyświetlacz cyfrowy – wyświetla informacje o wybranych funkcjach w kilkunastu językach, również w języku polskim.
Kolorowy wyświetlacz – kolorowe, przewijane wyświetlacze TFT umożliwiają oglądanie i wybieranie fotografii różnych potraw i przepisów kulinarnych.
Podwójna komora – przegroda w piekarniku, dzieląca jego wnętrze na dwa obszary, z których do pieczenia można wykorzystać tylko jeden. Pozwala to na pieczenie mniejszych porcji i zmniejszenie zużycia energii. Podwójna komora umożliwia również pieczenie dwóch różnych potraw jednocześnie, w różnych temperaturach.

Dla kucharzy amatorów
Dzięki nim wyśmienite potrawy może przygotować każdy, nawet ten, kto nie ma pojęcia o sztuce pieczenia. Są to modele wyposażone w automatyczne programy i elektroniczną książkę kucharską. Niektóre mają nawet kilkadziesiąt gotowych programów, umożliwiających idealne upieczenie najróżniejszych przysmaków. Wystarczy tylko wstawić potrawę i wybrać odpowiadający jej wymaganiom termicznym cykl pracy piekarnika. Wygodę zapewniają przepisy wyświetlane na panelu LCD. W wielu przypadkach książkę kucharską można również rozszerzać o własne doświadczenia w gotowaniu lub dołączać przepisy znalezione w internecie. Wykorzystuje się do tego zamontowane w panelu elektronicznym złącze USB.

- Więcej o:
- kuchnia
- piekarnik
- piekarniki
Przyjemność pieczenia
Odkręć wodę bezdotykowo
Zlewozmywak - wielkość, materiały
Nowe pralko-suszarki Miele – pierwsze modele w klasie Discovery
Ekspres CM6 MilkPerfection: specjalista od mlecznej kawy
Jak technologie pozwalają uprościć życie rodzinne?
Czarna kuchnia – jaki blat, co na ścianę?
Ile kosztuje projekt kuchni? Gdzie i jak zrobić projekt kuchni?