Raport IKEA: ponad połowa Polaków jest zadowolona z domowego życia
IKEA po raz dziesiąty przeprowadziła badania, aby zgłębić różne aspekty domowego życia. Najnowszy raport "IKEA. Życie w domu 2023" odkrywa aspekty naszej codzienności. Mieszkania stały się oazą komfortu, spokoju i bezpieczeństwa. Co jeszcze kryją za sobą drzwi naszych domów?
W ciągu ostatnich dziesięciu lat globalne wydarzenia znacząco wpłynęły na nasze życie domowe. W wielu przypadkach spowodowały one zmiany w codzienności - czasem stopniowe, czasem radykalne. Dla niektórych osiągnęły wręcz rewolucyjne przewartościowanie pojęcia domu.
W ciągu ostatniej dekady nasze domy oraz sposób, w jaki je postrzegamy, uległy znaczącym przemianom pod wpływem czynników zewnętrznych. Zmiany klimatyczne, konflikty zbrojne, rosnące koszty utrzymania, postęp technologiczny, pandemia zmieniły to jak i gdzie ludzie chcieliby mieszkać. Doświadczenie pandemii i konieczność pracy i nauki w domu wymusiły przemyślenie organizacji przestrzeni mieszkalnej. Jednocześnie wzrost kosztów życia i napięcia na arenie międzynarodowej wpłynęły na nasze poczucie bezpieczeństwa. Obecnie, dla 43 proc. Polaków dysponowanie oszczędnościami na wypadek nieprzewidzianych wydatków jest najważniejsze dla poczucia bezpieczeństwa w domu. Aspekty niezwiązane z finansami plasują się dopiero jako czwarte i piąte na liście i są to: cieszenie się prywatnością w domu (22 proc.) i mieszkanie w pobliżu rodziny i przyjaciół (21 proc.).
Jakie potrzeby mamy w domu?
W ubiegłym roku dla Polaków kluczowe znaczenie miało poczucie bezpieczeństwa oraz komfort w życiu domowym, razem z dobrą kondycją psychiczną. Dla wielu osób wynikało to głównie z ich stabilnej sytuacji finansowej, obejmującej oszczędności, stały dochód i kontrolę nad wydatkami. Na skalę globalną istotnym czynnikiem wpływającym na poczucie bezpieczeństwa w domu była obecność osób, z którymi dzieli się przestrzeń życiową.
Polacy cenią stabilność finansową jako kluczowy czynnik wpływający na poczucie bezpieczeństwa w swoim otoczeniu. Choć większość twierdzi, że ta potrzeba jest zaspokojona, wyniki badania przeprowadzonego przez IKEA wskazują, że głównym powodem niepokoju są właśnie finanse gospodarstw domowych oraz ogólna sytuacja ekonomiczna kraju. W odpowiedzi na te obawy IKEA postanowiła obniżyć ceny tysięcy swoich produktów, aby ułatwić realizację marzeń o lepszym życiu w domu.
Tak samo ważne dla nas jest poczucie kontroli nad naszymi mieszkaniami. W 2023 roku zapytano Polaków, jakie czynniki im to utrudniają. Najczęściej wymieniane przeszkody to problemy zdrowotne, niedostateczne środki finansowe na utrzymanie domu oraz ciągłe obowiązki. Blisko jeden na trzech respondentów przyznaje, że wykonuje więcej obowiązków domowych niż inni. Równocześnie, 27 proc. ankietowanych stwierdza, że utrzymanie uporządkowanego i schludnego mieszkania pomaga im czuć się bardziej zadowolonymi i zrelaksowanymi. Duża liczba osób także wspomina, że w ich domach to ukochane zwierzęta dyktują reguły.
Zdrowy sen gwarancją dobrego samopoczucia
Ponad jedna trzecia obywateli Polski uznaje sen za istotny element zapewniający dobre samopoczucie. Tyle samo osób nie może sobie wyobrazić udanej nocy bez ulubionej poduszki, uznając ją za nieodzowny element spokojnego wypoczynku. Przed zaśnięciem wielu z nas lubi wymienić słowa "dobranoc" z bliskimi oraz preferuje mieć włączoną lampkę nocną. W porównaniu z innymi narodowościami Polacy częściej wybierają sen w towarzystwie drugiej osoby. Niektórzy z nas, gdy zostają obudzeni przez dźwięk budzika, korzystają z funkcji drzemki więcej niż raz. Co interesujące, starają się kontrolować ilość czasu spędzanego wieczorami przed ekranem, zwłaszcza osoby w wieku od 18 do 27 lat.
Dom - teraz i w przyszłości
Zgodnie z najnowszym raportem IKEA, większość Polaków kojarzy przyjemność z życiem w swoich czterech kątach, co stanowi poprawę w porównaniu z rokiem poprzednim. Dom jest ich ulubionym miejscem, gdzie chętnie przebywają i czują się swobodnie. Ten pozytywny nastrój wynika głównie z obecności bliskich, wspólnego przygotowywania i spożywania posiłków oraz możliwości kontaktu z naturą. Co ciekawe, ponad jedna czwarta ankietowanych przyznaje, że od czasu do czasu śpiewa lub tańczy, gdy nikt na nich nie patrzy, a także chodzi po domu bez ubrania.
W idealnym domu istotne są odpoczynek i relaks, możliwość wyrażania siebie oraz bliski kontakt z naturą. Dla nas jest istotne spędzanie czasu w otoczeniu zieleni, co wyróżnia nas spośród innych krajów (32 proc. w Polsce, 25 proc. na świecie). Nasza wizja idealnego domu obejmuje stworzenie miejsca, które zapewni nam poczucie bezpieczeństwa, radości i spokoju. Pragniemy, aby nasze mieszkanie było oazą, w której po trudnym dniu możemy się zrelaksować i cieszyć się drobnymi przyjemnościami.
Raport IKEA „Życie w domu”
Każdego roku IKEA prowadzi rozmowy z mieszkańcami różnych regionów świata, aby lepiej zrozumieć współczesne realia życia w domu z ich perspektywy. W 2023 roku w badaniu uczestniczyło 37 428 osób z 38 krajów, w tym Polski, które ponownie podzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Na bazie tych danych opracowywany jest coroczny raport „IKEA. Życie w domu”, który zadebiutował w 2014 roku.
Misją IKEA jest dokładne zrozumienie potrzeb ludzi w kontekście życia domowego i reagowanie na nie poprzez swoje działania. W tym roku marka realizuje tę misję poprzez koncepcję "Lepiej zaplanowanego domu".
- Więcej o:
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Ile kosztuje nowa kawalerka?
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Dlaczego warto remontować mieszkanie?
Skarby ziemi: minerały i kamienie szlachetne
Letnie promocje na mieszkania – co oferują deweloperzy?
Najlepsze warunki mieszkaniowe w Polsce - gdzie są?
Jak przygotować się na upalne dni?