Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stół do jadalni i salonu

Tekst: Edyta Jabłońska

Wokół niego toczy się życie rodzinne i towarzyskie, więc zajmuje ważne, często centralne miejsce w domu. Dobrze, gdy jest dopasowany do potrzeb domowników oraz wystroju wnętrza.

Stół do jadalni i salonu
Stół do jadalni i salonu
Followtheflow/Shutterstock

Jaki stół wybrać?

Bogata oferta stołów może sprawić, że poczujesz się zagubiony podczas wyboru właściwego mebla, ale tak naprawdę wystarczy przemyśleć potrzeby rodziny i kierować się własnym gustem, by znaleźć ten idealny. Najważniejsze pytania, które należy sobie zadać, to: – ile osób będzie przy nim jadło na co dzień? – czy czasem przyjmujesz gości i będzie potrzebny większy blat? – w jakim stylu urządzone jest wnętrze, w którym mebel stanie?

Odpowiadając na pierwsze pytanie, dowiesz się, jak duży powinien być mebel, przyjmuje się, że na jedną osobę potrzebny jest fragment blatu o wymiarach 60 x 40 cm, więc dla czteroosobowej rodziny idealny będzie mebel o wielkości 120 x 80 cm. Jeśli często przyjmujesz gości, wybierz stół rozkładany, w którym łatwo powiększysz powierzchnię blatu. Kolejną kwestią jest wygląd mebla – można wybrać podobny do pozostałych lub dobrać kontrastujący, wyróżniający się mebel, który stanie się dominującą ozdobą pomieszczenia.

Stół do jadalni i salonu
Stół Jylland dostępny jest w dwóch wariantach wykończenia – z drewna bukowego lub dębowego, w wielu wymiarach oraz w opcji rozkładanej.
TON/design-expo.pl

Stół do jadalni, salonu i kuchni — prosty wybór

Najpopularniejsze są meble o blacie prostokątnym lub kwadratowym. To idealny wybór do jadalni, salonu czy kuchni. Wygodnie przy nim można zjeść posiłek, a w przypadku mebli rozkładanych łatwo powiększyć blat. Dostępne modele różnią się wyglądem, kolorem i kształtem nóg, więc można wybrać mebel do każdego rodzaju wnętrza – zarówno nowoczesnego, jak i klasycznego. Dobierz do niego krzesła w podobnym stylu, np. drewniane, które łatwo utrzymać w czystości, lub tapicerowane, na których bardzo wygodnie się siedzi.

Stół do jadalni i salonu
W skład kolekcji Creative wchodzi m.in. stół, który można skonfigurować wg własnego gustu, czyli zmienić mu wygląd nóg lub kolor blatu.
vox.pl
stoły do jadalni
Stół French Cottage, rozkładany, drewno, 180-280 x 90 cm, wys. 77 cm, 6990 zł, miloohome.pl
miloohome.pl
stoły do jadalni
Stół S-17, drewno, 140 x 80 cm, wys. 77 cm, unimebel.pl
unimebel.pl
stoły do jadalni
Krzesło Gali, drewno, rattan, 49 x 45 cm, wys. 47 cm, 1499 zł, westwing.pl
westwing.pl
Stół Topeshop Madras, płyta meblowa, 160 x 80 cm, wys. 75 cm, 348 zł, empik.com
Stół Topeshop Madras, płyta meblowa, 160 x 80 cm, wys. 75 cm, 348 zł, empik.com
empik.com
stoły do jadalni
Krzesło Jokkmokk, drewno, 41 x 47 cm, wys. 90 cm, 149 zł, ikea.pl
ikea.pl

Wokół stołu

Warto się zastanowić, dlaczego rycerze króla Artura siedzieli właśnie przy okrągłym stole lub dlaczego rozmowy polityczne przy takim się odbywają. Odpowiedź jest prosta – tu wszyscy czują się równi, bo nikt nie zajmuje miejsca na szczycie. Jest też inna ważna kwestia – każdy z siedzących się widzi, bo nawet najbliższy sąsiad zwrócony jest pod lekkim kątem. Właśnie dlatego ten kształt blatu idealny jest do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, np. podczas rozgrywek karcianych. Wśród modeli okrągłych są też stoły rozkładane (często po rozłożeniu blat ma owalny kształt), więc gdy zajdzie taka potrzeba, można przestrzeń powiększyć. Jeśli wybierzesz ten mebel właśnie dlatego, że lubisz długie spotkania towarzyskie, dobierz do niego wygodne tapicerowane krzesła.

stoły do jadalni
Inspirowany kulturą azjatycką stół Bulè w centralnym punkcie blatu ma zamontowaną obrotową tacę, która ułatwia dzielenie się posiłkiem.
loganhome.pl
stoły do jadalni
Utrzymany w stylistyce retro stół Tymis idealnie wyglądać będzie nie tylko we wnętrzu w stylu vintage, ale też w szeroko pojętej klasyce. Warto wybrać do niego tapicerowane krzesła, np. model Loverna. beliani.pl
beliani.pl
stoły do jadalni
Stoły do jadalni i nie tylko
Fot. producenci

Stoły do salonu — nietuzinkowe meble

Można też stół wybrać, kierując się designem – to duży mebel, więc z pewnością przyciągnie wzrok każdego, kto wejdzie do pokoju. Projektanci wykorzystują ten fakt i właśnie stołom często nadają ciekawą formę – czasem rodem niczym z futurystycznych filmów, a czasem z poszanowaniem klasyki. Tak czy inaczej, meble te zachwycają i sprawiają, że chętnie przy nich siadamy, zwłaszcza na równie wyszukanych krzesłach.

stoły do jadalni
Krzesła z kolekcji Laroc z cieniutkimi, złotymi nóżkami pięknie pasują do wyjątkowo dekoracyjnego stołu z fantazyjną podstawą.
Absynth/design-expo.pl
Stół do jadalni i salonu
Stół Toiletpaper Seletti, drewno i sklejka, 157 x 90 cm, wys. 74,5 cm, 11045 zł, fabrykaform.pl
fabrykaform.pl
Stół do jadalni i salonu
Stół Shade dostępny jest w różnych wariantach kolorystycznych, tu połączono kolor złoty ze wzorem czarnego marmuru.
loganhome.pl
Stół do jadalni i salonu
Stół do jadalni i salonu
Fot. producenci
    Więcej o:

Skomentuj:

Stół do jadalni i salonu