Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stroik świąteczny z szyszek - ozdoba na wigilijny stół

Red./C

Kolacja wigilijna to najważniejsza kolacja w ciągu całego roku. Przy wigilijnym stole gromadzi się cała rodzina, dlatego też zależy nam na tym, aby stół wigilijny prezentował się naprawdę wyjątkowo. Jedną z częściej wykorzystywanych dekoracji stroju wigilijnego jest stroik. Można go kupić gotowy, ale można też zrobić go samodzielnie. Do wykonania stroika na stół wigilijny można wykorzystać bardzo różne materiału. Bardzo efektownie będzie prezentował się stroik wykonany z szyszek. Taki stroik będzie nie tylko efektowny, ale też ekologiczny. Świetnie będzie pasował do wnętrz w stylu boho, skandynawskim czy rustykalnym.

Stroik świąteczny z szyszek - ozdoba na wigilijny stół
Stroik świąteczny z szyszek - ozdoba na wigilijny stół
Shutterstock

Jaki stroik można zrobić z szyszek?

Stroik z szyszek można wykonać na bardzo różne sposoby. Można zrobić go wykorzystując wyłącznie szyszki. Warto jednak dodać do niego także laski cynamonu, suszone plastry pomarańczy, cytryny bądź limonki, gwiazdki anyżu, orzechy laskowe i włoskie, gwiazdki z kory brzozy czy bombki. Szyszki można połączyć też z naturalnymi gałązkami. Do wykonania stroika można przy tym wykorzystać bardzo różne szyszki. Mogą to być szyszki sosnowe, jodłowe czy świerkowe. Stroik można zrobić także z małych szyszek modrzewiowych. Wykonując stroik z szyszek możemy wykorzystać nie tylko szyszki w swoim naturalnym kolorze. Szyszki można pomalować na biało, srebrno czy złoto. Można też posmarować je klejem wikol (po wyschnięciu jest niewidoczny) i posypać brokatem.

Stroik świąteczny z szyszek - ozdoba na wigilijny stół
Stroik świąteczny z szyszek - ozdoba na wigilijny stół
Shutterstock

Jakiej bazy użyć do wykonania stroika z szyszek?

Baza do stroika z szyszek może być wykonana z bardzo różnych materiałów. Świetnie sprawdzi się obręcz wykonana z pianki florystycznej. Obręcz, która będzie podstawą stroika może być też obręcz wykonana ze słomy albo wikliny. Sprawdzi się także okrąg z grubego drutu. Można go kupić gotowy albo zrobić samodzielnie. Taka baza świetnie nadaje się do wykonania stroika w formie wieńca. Bazę do stroika można zrobić także z tektury. Gdy stroik będzie gotowy, tektura nie będzie widoczna.

Prosty świąteczny stroik z szyszek

Do jego wykonania potrzebujemy sosnowych szyszek, świerkowej lub jodłowej gałązki, grubej świecy, gąbki florystycznej, pistoletu na gorąco, noża albo sekatora. Z gąbki wycinamy podstawę stroika o średnicy mniej więcej dziesięciu centymetrów. Podstawa stroika powinna być oczywiście na tyle duża, aby zmieściła się na niej świeca. Do gąbki przy pomocy kleju na gorąco przyklejamy szyszki jedną obok drugiej. Zostawiamy oczywiście miejsce na świecę. Pomiędzy szyszki wklejamy albo wbijamy w gąbkę małe gałązki. Odcinamy łepek gwoździa, pozostałą część rozgrzewamy zapalniczką albo nad płomieniem z kuchenki gazowej. Rozgrzany gwóźdź zatapiamy w świecy. Gdy wosk zastygnie, wciskamy świecę w gąbkę. Stroik jest gotowy. Jeżeli chcemy, możemy dodatkowo ozdobić go kokardą albo spryskać sztucznym śniegiem w sprayu.

Stroik świąteczny z szyszek - ozdoba na wigilijny stół
Stroik świąteczny z szyszek - ozdoba na wigilijny stół
Shutterstock

Stroik z szyszek na tekturce

Do wykonania takiego stroika potrzebujemy:-szyszek różnej wielkości;- świecy;-zielonych gałązek świerku, jodły lub tui;-małych bombek i innych ozdób;-kartonu;-ołówka;-wstążki;-nożyczek;-pistoletu na gorąco.Jeśli chcemy, aby szyszki wyglądały, jak ośnieżone, przygotujemy także białą akrylową farbę. Na kartonie cyrklem rysujemy koło, które będzie bazą stroika. Jeśli nie mamy cyrkla, koło możemy odrysować od talerzyka. Do wyciętego koła klejem na gorąco przyklejamy szyszki jedną obok drugiej. Jeśli używamy malowanych szyszek, musimy poczekać aż są całkowicie suche. Ze wstążki robimy małe kokardki i przyklejamy do tektury.

Przyklejamy je tak, aby zakryły tekturkę i luki między szyszkami. Przyklejamy także bombki i inne ozdoby, które zdecydowaliśmy się wykorzystać do zrobienia stroika. Białą farbą malujemy naturalne gałązki i czekamy aż wyschną. Gdy są suche wklejamy je do środka w miejsce zostawione na świecę. Oczywiście gałązek umieszczamy tylko kilka, inaczej świeca się nie zmieści. Zrobienie takiego stroiku nie zajmuje wiele czasu. Co ważne, można wykonać go w bardzo różnych wariantach kolorystycznych. Stroik może być na przykład biało-srebrny. Świetnie wyglądał także ten z czerwonymi akcentami.

Stroik świąteczny z szyszek - ozdoba na wigilijny stół
Stroik świąteczny z szyszek - ozdoba na wigilijny stół
Shutterstock

Stroik z szyszek w szkle

Jeżeli chcemy wykonać taki stroik potrzebujemy nie tylko szyszek sosnowych czy świerkowych szyszek, ale także delikatnych lampek choinkowych oraz kilku naturalnych gałązek. Taki stroik można wykonać w szklanym kielichu albo wazie. Można też wykorzystać duży szklany stół. Wykonanie takiego stroika zajmie dosłownie chwilę. Do środka naczynia wkładamy kilka naturalnych gałązek, szyszki i delikatne światełka choinkowe. Możemy dołożyć także małe szklane lub plastikowe bombki, suszone plasterki pomarańczy czy gałązkę ostrokrzewu.

Wykonanie takiego stroika w szkle zajmie nam nie więcej jak 15 minut. Do tego będzie on prezentował się bardzo elegancko i naprawdę pięknie. Co więcej, będzie to wyjątkowo tani stroik. Jeśli mamy wyjątkowo mało czasu na przygotowanie stroika, wystarczy, że na ozdobnej tacy lub dekoracyjnym talerzy ułożymy kilka szyszek, dołożymy świerkowe gałązki i ustawimy świecę, a taka dekoracja na wigilijnym stole będzie prezentowała się naprawdę pięknie.

Skomentuj:

Stroik świąteczny z szyszek - ozdoba na wigilijny stół