Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl skandynawski w domu i w bloku. Jak wprowadzić do wnętrz styl skandynawski?

Redakcja

Wkroczył śmiało do naszych domów i mieszkań dobrych kilka lat temu i można powiedzieć, że zdefiniował na nowo nasze podejście do aranżowania przestrzeni mieszkalnych. Styl skandynawski, bo o nim mowa, pomógł przegonić beżowo-brązowe kompozycje we wnętrzach, a wprowadził do nich paletę szarości - przywrócił też do łask biel. Zachęca ponadto do czerpania inspiracji z natury, usunięcia zbędnych przedmiotów i stawiania na komfort. Styl skandynawski z pewnością zostanie z nami jeszcze przez długi czas - co warto wiedzieć na jego temat?

styl skandynawski sypialnia
Sypialnia w stylu skandynawskim
Shutterstock

Mieszkanie w stylu skandynawskim

Choć Skandynawia kojarzy się z chłodem, mieszkanie w stylu skandynawskim wcale nie jest zimne. Przeciwnie, ma stanowić swoiste antidotum na brak słońca i chłód panujący na zewnątrz. Jest więc zarazem jasne i bardzo przytulne. Sterylność białych ścian i mebli ocieplają elementy drewniane, liczne tkaniny (poduszki, narzuty, pledy, dywany) oraz kropla koloru, która pojawia się w dekoracjach. Mieszkanie w stylu skandynawskim kochamy również za to, że stawia na wygodę i funkcjonalność. Charakteryzują je proste formy, naturalne materiały oraz praktyczne rozwiązania, które ułatwiają życie domownikom. Co więcej, takie wnętrza bez problemu urządzimy nawet niewielkim nakładem środków. Obecnie w stylu skandynawskim widoczne są dwa równoległe nurty. Jeden bardziej tradycyjny, drugi nowoczesny.

Zobacz także: Jasne mieszkanie w stylu skandynawskim >>

Zobacz także: Mieszkanie w stylu skandynawskim w zielonych, pastelowych kolorach >>

Styl skandynawski nowoczesny

Cechy typowe dla stylu skandynawskiego to:

 • Jasna kolorystyka. Ma ona kompensować niedobór naturalnego światła, który doskwiera krajom na północy. Wiodącym kolorem jest biel. Mile widziane są również odcienie szarości i beżu. Żywsze kolory oraz czerń występują w dodatkach.
 • Naturalne materiały. Prym wiedzie drewno, najczęściej jasne lub bielone, czasem malowane na inne kolory. Ceramika, szkło i metal to również bardzo popularne dodatki. Jeśli chodzi o tkaniny, najczęściej stosowane są bawełna, wełna, len.
 • Ergonomiczne formy. Meble służące do wypoczynku, takie jak sofy, fotele i krzesła, mają przede wszystkim gwarantować wygodę. Są więc miękkie i odpowiednio wyprofilowane. Najczęściej wyróżniają je opływowe, zaokrąglone kształty.
 • Wyraziste wzory. Styl skandynawski lubi motywy botaniczne. Rośliny często są przedstawiane w uproszczonej, geometrycznej formie. Dekoracją bywają też czarno-białe grafiki oraz cytaty, sentencje, litery.

Tradycyjny styl skandynawski cechuje przytulna, sielska atmosfera. Znajdziesz tu:

 • bielone lub przecierane meble
 • ramkowe i frezowane fronty
 • tradycyjne uchwyty
 • folkowe motywy w dekoracjach.

Styl skandynawski w nowoczesnej odsłonie wyraźnie skłania się ku minimalizmowi. Preferuje:

 • proste i lekko wyglądające meble
 • gładkie fronty (błyszczące lub matowe)
 • nowoczesne uchwyty lub szafki w wersji bezuchwytowej
 • minimalistyczne, czasem industrialne dodatki z metalu, plastiku i szkła.

Zobacz także: Skandynawski dom w Australii. Piękny! >>

Salon w stylu skandynawskim

Czy duża ilość białego koloru sprzyja wypoczynkowi? Mogłoby się wydawać, że salon w stylu skandynawskim jest zimny i sterylny, ale styl ten narzuca wykorzystanie dużej ilości tekstyliów, dzięki którym pomieszczenie staje się przytulną oazą. Na podłodze można położyć futrzany dywanik, na którym będzie przyjemnie postawić stopy, a na sofy rzucić poduszki we wzorach nawiązujących do natury. Macie nieco zniszczone drewniane meble? Teraz jest świetna okazja, by je wykorzystać. Nie odnawiajcie ich, nie malujcie, po prostu zostawcie w takim stanie, w jakim są - salon w stylu skandynawskim "lubi" drewno nadgryzione zębem czasu. Nie zapominajcie też o żywych roślinach - stawiamy je nie tylko na parapetach czy komodach, ale również bezpośrednio na podłodze - najlepiej w glinianych donicach. Czasem zdarza nam się łączyć w obrębie jednej aranżacji meble i dodatki charakterystyczne dla różnych stylów - to jeden ze sposobów na stworzenie nietuzinkowego wnętrza. A czy w przypadku połączenia stylu skandynawskiego z innym da się uzyskać ciekawy efekt? Przekonajcie się sami: Mieszkanie w skandynawskim stylu z nutką vintage >>

Zobacz także: Salon w stylu skandynawskim - porady i aranżacje >>

Jadalnia w stylu skandynawskim

Naturalne drewno, jasne kolory oraz światło, duża ilość światła - to najważniejsze cechy jadalni w stylu skandynawskim. Warto sprawdzić, czy dalsza rodzina nie dysponuje starym drewnianym stołem, którego chciałaby się pozbyć - lub nabyć taki na targu staroci. Po delikatnym odświeżeniu będzie idealny do aranżowanego wnętrze jadalnianego. Do tego krzesła - najlepiej każde inne, można tu połączyć drewniane z metalowymi, a na każdym położyć specjalną, miękką poduszkę. Jadalnia w stylu skandynawskim to również tekstylia - postawmy na bawełnę i len, w kolorach ziemi, czyli szarościach, "brudnej bieli" oraz beżach i brązach. Piękną dekoracją stołu będzie haftowana serweta lub obrus z samodzielnie wykonanym wzorem ozdobnym. Lampa nad stołem powinna być tak dobrana, aby dobrze go doświetlała po zapadnięciu zmroku, może to być model z metalową oprawą lub z kloszem wyplecionym na przykład z trawy morskiej. Kupując zastawę stołową sięgajmy po taką, która charakteryzuje się nieidealną linią i wygląda, jakby została uformowana ręcznie. Z drugiej strony można przewrotnie postawić na kolor i wybrać różnokolorowe talerze i miski, dzięki którym nasza jadalnia w stylu skandynawskim nabierze bardziej dynamicznego klimatu.

Zobacz także: Szarości, drewno i marokańskie płytki, czyli przepis na oryginalne, dwupokojowe mieszkanie >>

Zobacz także: Kuchnia z jadalnią w stylu skandynawskim >>

Styl skandynawski
Styl skandynawski
Westwing
Styl skandynawski
Styl skandynawski
Westwing

Sypialnia w stylu skandynawskim

Jeśli planujecie urządzić komfortową, ciepłą i niezwykle przytulną sypialnię, styl skandynawski może się okazać strzałem w dziesiątkę. Wszystko, co zwykle przechowujemy w tym pomieszczeniu, chowamy do szaf i szafek, wnętrze powinno w tym aspekcie czerpać z założeń minimalizmu. Sypialnia w stylu skandynawskim ma zapewniać maksimum wygody i najlepsze warunki do wypoczynku, dlatego nie ma tu miejsca na przepych i dużą liczbę stojących na wierzchu bibelotów. Ograniczona paleta kolorów pomoże ukoić zmysły i wyciszyć po ciężkim dniu, a ciepłe światło płynące z dyskretnie rozmieszczonych lampek sprawi, że aranżacja stanie się jeszcze bardziej przytulna. Łóżko może mieć drewnianą ramę, ale tapicerowane będzie kwintesencją komfortu. A na nim wyjątkowo miękka i przyjemna w dotyku pościel, dużo poduszek, które ukołyszą do snu, a także pledy - cienkie i puchate, które przydadzą się w zależności od pogody, a przechowywać je możemy w plecionych koszach przy łóżku. Sypialnia w stylu skandynawskim to również bezpośrednie nawiązania do natury - w postaci kwiatów doniczkowych.

Zobacz także: Szwedzkie mieszkanie - styl skandynawski w czystym wydaniu >>

Zobacz także: Metamorfoza sypialni na poddaszu w skandynawskim stylu >>

Styl skandynawski
Styl skandynawski
Living Home
Styl skandynawski
Styl skandynawski
IKEA

Kuchnia w stylu skandynawskim

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim? Przede wszystkim musi się w niej znaleźć drewno - w postaci desek na podłodze, stołu ustawionego na środku pomieszczenia, blatu roboczego, szafek oraz drobnych akcesoriów, jak: deski do krojenia, łyżki, pojemniki, skrzynki na kwiaty, itp. Podłogę i meble możemy zostawić w stanie surowym lub pomalować je na biało (mile widziane są wszelkiego rodzaju przetarcia). Kuchnia w stylu skandynawskim to także ceglane ściany lub prostokątne kafle na ścianie nad blatem roboczym (w kolorze białym). Oświetlenie w postaci lamp wiszących lub kinkietów w metalowych oprawach, które równie dobrze mogłyby znaleźć się we wnętrzu industrialnym.

Zobacz także: Metamorfoza kuchni w stylu skandynawskim >>

  Więcej o:

Skomentuj:

Styl skandynawski w domu i w bloku. Jak wprowadzić do wnętrz styl skandynawski?