Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl skandynawski we wnętrzach - czym się charakteryzuje?

Redakcja

Styl skandynawski wkroczył śmiało do naszych domów i zdefiniował na nowo nasze podejście do aranżowania przestrzeni mieszkalnych. Wprowadził do wnętrz paletę szarości - przywrócił też do łask białe ściany. Zachęca ponadto do inspirowania wystroju wnętrz naturą, stawiania na komfort i prostotę. Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

styl skandynawski sypialnia
Sypialnia w stylu skandynawskim
Shutterstock

Wnętrza w stylu skandynawskim - cechy charakterystyczne

Styl skandynawski wywodzi się, jak sama nazwa wskazuje, ze Skandynawii. Choć kojarzy się ona z chłodem, mieszkanie w stylu skandynawskim wcale nie jest zimne. Wręcz przeciwnie, inspiracje czerpane z tej szerokości geograficznej mają stanowić antidotum na brak słońca i chłód panujący na zewnątrz. Pomieszczenie w skandynawskim stylu charakteryzuje przytulny klimat. Stonowane kolory ścian i mebli ocieplają elementy drewniane, liczne tkaniny (poduszki, narzuty, pledy, dywany) oraz barwna kropla, która pojawia się w dekoracjach (może to być nawet pudrowy róż). Wnętrza domu w stylu skandynawskim kochamy również za to, że stawia na wygodę i funkcjonalność. Duże znaczenie mają proste formy, naturalne materiały oraz praktyczne rozwiązania, które ułatwiają życie domownikom. Co więcej, takie wnętrza bez problemu urządzimy nawet niewielkim nakładem środków. Obecnie w stylu skandynawskim widoczne są dwa równoległe nurty. Jeden bardziej tradycyjny, drugi nowoczesny.

Urządzamy mieszkanie w stylu skandynawskim - o czym należy pamiętać?

Czy duża ilość białego koloru sprzyja wypoczynkowi? Mogłoby się wydawać, że wnętrze w stylu skandynawskim jest zimne i sterylne, ale styl ten narzuca wykorzystanie dużej ilości tekstyliów, dzięki którym pomieszczenie staje się oazą przytulności. Na podłodze można położyć futrzany dywanik, na którym będzie przyjemnie postawić stopy, a na sofy rzucić poduszki we wzorach nawiązujących do natury. Macie nieco zniszczone drewniane meble? Teraz jest świetna okazja, by je wykorzystać. Nie odnawiajcie ich, nie malujcie, po prostu zostawcie w takim stanie, w jakim są - salon w stylu skandynawskim "lubi" drewno nadgryzione zębem czasu. Nie zapominajcie też o żywych roślinach - stawiamy je nie tylko na parapetach czy komodach, ale również bezpośrednio na podłodze - najlepiej w glinianych donicach.

Jasne kolory to podstawa!

Jasna kolorystyka (neutralne kolory) w mieszkaniu ma kompensować niedobór naturalnego światła, który doskwiera krajom na północy. Wiodącym kolorem, charakteryzującym styl szwedzki, jest biel. Mile widziane są również odcienie szarości i beżu. Żywsze kolory oraz czerń występują w dodatkach i świetnie pasują do jasnego drewna.

Meble z naturalnych materiałów we wnętrzach skandynawskich

Główne cechy tradycyjnego stylu skandynawskiego to tworzenie w mieszkaniu przytulnej, sielskiej atmosfery. Znajdziemy tu:

  • bielone lub przecierane meble z litego drewna
  • ramkowe i frezowane fronty mebli
  • tradycyjne uchwyty
  • folkowe motywy dekoracji, podkreślające styl wnętrza.

Styl skandynawski w nowoczesnej odsłonie wyraźnie łączy się w ostatnich latach z minimalizmem. Ważną rolę pełnią tu:

  • proste w swojej budowie, wygodne i lekko wyglądające meble
  • gładkie fronty (błyszczące lub matowe)
  • nowoczesne uchwyty lub szafki w wersji bezuchwytowej
  • minimalizm, a czasem styl industrialny w dodatkach z metalu, plastiku i szkła.

Warto sprawdzić, czy dalsza rodzina nie dysponuje starym, drewnianym stołem, którego chciałaby się pozbyć - lub nabyć taki na targu staroci. Po delikatnym odświeżeniu będzie zachwycał prostotą i stanie się najważniejszym meblem w aranżacji wnętrza jadalnianego. Do tego krzesła - najlepiej każde inne, można tu połączyć drewniane z metalowymi, a na każdym położyć specjalną, miękką poduszkę.

Prostota stylu skandynawskiego dotyczy również strefy nocnej mieszkania. Łóżko może mieć drewnianą ramę, z kolei tapicerowane będzie kwintesencją komfortu. Jasne funkcjonalne meble skandynawskie będą się ciekawie prezentowały w połączeniu z ciemniejszymi dodatkami. Detale utrzymane w czerni będą z kolei pięknie kontrastowały z jasną kolorystyką mebli i "wyostrzały" biel na ścianach.

Jakie dekoracje wybrać?

Prym w aranżacji wiodą proste formy i drewno, najczęściej jasne lub bielone, czasem malowane na inne kolory. Ceramika, szkło i metal to również bardzo popularne dodatki. Kupując zastawę stołową, sięgajmy po taką, która charakteryzuje się nieidealną linią i wygląda, jakby została uformowana ręcznie. Z drugiej strony można przewrotnie postawić na kolor i wybrać różnokolorowe talerze i miski, dzięki którym nasza jadalnia w stylu skandynawskim nabierze bardziej dynamicznego klimatu.

Skandynawskie wnętrza powinny być nie tylko funkcjonalne, ale i piękne, sięgnijmy zatem po kolejne dekoracje. Mieszkanie będzie się prezentowało ciekawie, jeśli udekorujemy meble lampionami lub świecznikami, oddającymi prostotę i minimalizm, a także ulubionymi książkami na półkach, które w razie potrzeby mogą zyskać jasne kolory w postaci nowych, papierowych okładek.

W kilku miejscach mieszkanie w stylu skandynawskim można ozdobić wiankami z gałązek i plecionymi koszykami do przechowywania, które będą pasowały do wyplatanych siedzisk ławek i pufów w salonie. Będą tu pasowały też poroża (sztuczne), drewniane tace, stojące litery wykonane również z drewna, bądź betonu, a także wazony, w których umieścimy gałązki lub białe kwiaty.

Styl skandynawski
Styl skandynawski
Westwing
Styl skandynawski
Styl skandynawski
Westwing

Zasłony i poduszki w stylu skandynawskim

Jeśli chodzi o tkaniny, w stylu skandynawskim najczęściej stosowane są naturalne materiały, jak bawełna, wełna, len, również o grubym splocie, w kolorach ziemi, czyli szarościach, "brudnej bieli" oraz beżach i brązach. Haftowana serweta lub obrus na stole z samodzielnie wykonanym wzorem ozdobnym będą stanowić piękne i wyjątkowe dekoracje kuchni lub jadalni w salonie.

Na łóżku w sypialni powinna się znaleźć wyjątkowo miękka i przyjemna w dotyku pościel, a na sofie w salonie dużo poduszek, które ukołyszą do snu - oraz pledy, cienkie i puchate, które przydadzą się w zależności od pogody, a przechowywać je możemy w plecionych koszach tuż obok. Miękkie zasłony powinny ocieplać przede wszystkim pokój dzienny - ale i każde inne wnętrze - ale nie zasłaniać okien, aby do środka mogło wpadać jak najwięcej światła.

Plakaty i obrazy - czy to dobry pomysł

W aranżacji w stylu skandynawskim należy stawiać na funkcjonalne i proste rozwiązania. Nie oznacza to jednak rezygnacji z dekoracji - a do takich należą obrazy i plakaty. Biel ścian i jasne meble będą pięknie korespondowały z roślinnymi i zwierzęcymi motywami, choć mogą się też pojawić geometryczne wzory.

Styl skandynawski
Styl skandynawski
Living Home
Styl skandynawski
Styl skandynawski
IKEA

Odpowiednie oświetlenie aranżacji wnętrz - lampy i żyrandole

W każdym mieszkaniu ważnym elementem aranżacji jest dobór lamp. Oświetlenie w skandynawskim stylu to lampy wiszące lub kinkiety w metalowych oprawach, które równie dobrze mogłyby znaleźć się we wnętrzu industrialnym. Lampa nad stołem powinna być tak dobrana, aby dobrze go doświetlała po zapadnięciu zmroku, może to być model z metalową oprawą lub z kloszem wyplecionym w naturalnych materiałach, na przykład z trawy morskiej.

Aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim - co warto wiedzieć? 

Styl skandynawski świetnie sprawdzi się w niewielkich przestrzeniach, które dzięki niemu staną się optycznie bardziej przestronne. Ograniczona paleta kolorów pomoże ukoić zmysły i wyciszyć po ciężkim dniu, a ciepłe światło płynące z dyskretnie rozmieszczonych lampek sprawi, że aranżacja stanie się jeszcze bardziej przytulna.

Podłogę i meble (również te z drewnianymi blatami) możemy zostawić w stanie surowym lub pomalować je na biało (wszelkiego rodzaju przetarcia stanowią kwintesencję stylu skandynawskiego). Pomieszczenie w stylu skandynawskim to także ceglane ściany lub prostokątne kafle na ścianie w kolorze białym oraz nawiązania wystrojem wnętrz do natury poprzez wprowadzenie dużej liczby kwiatów doniczkowych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Styl skandynawski we wnętrzach - czym się charakteryzuje?