Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Święta bardziej eko

Redakcja

Tłumy w centach handlowych, gigantyczne kolejki do kas, ludzie w panice szukający prezentów dla swoich bliskich - to znak, że zbliżają się święta. Jak uniknąć zbędnych wydatków? Jak sprawić, żeby tegoroczne święta były bardziej eko? Co zrobić z resztkami jedzenia i niechcianymi prezentami?

Święta bardziej eko
Święta bardziej eko
JasminkaM/Shutterstock

1. Zaplanuj zakupy

Zastanów się, jaki upominek najbardziej ucieszy Twoich bliskich? Po co kupować cioci kolejną patelnię? Czy wujek ucieszy się z siódmej już lornetki? Wybieraj prezenty z głową, nie ma sensu kupować niepotrzebnych rzeczy.

Koniecznie zrób listę, na której wypiszesz kogo i czym zamierzasz obdarować. Nie zostawiaj kupna prezentów na ostatnią chwilę! Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie listy zakupów z podziałem na konkretne sklepy. Unikniesz tym samym wracania kilka razy w to samo miejsce.

2. Kupuj odpowiedzialnie

A może w tym roku warto postawić na prezenty od polskich producentów? Jeśli zdecydujesz się na zakup zabawek, ubrań czy porcelany, małych rodzimych firm masz pewność, że kupujesz coś oryginalnego. Jednocześnie wspierasz polskich, zdolnych twórców! Eko design to obecnie bardzo silny trend! W polskich sklepach znajdziemy m.im. torby wykonane ze starych banerów reklamowych, poduszki z worków po kawie czy świeczniki z drewna z odzysku. Niech te święta będą przyjazne dla środowiska!

Wyjątkowy prezent możesz wykonać samodzielnie. Drobiazg, w który włożysz całe serce, z pewnością ucieszy kogoś bliskiego.

Polski design na prezent
Polski design na prezent
kolaż redakcja

Dobrze zapakuj

Według Eurostatu, każdy z nas rocznie "produkuje" ponad 300 kg różnych odpadków (z czego co trzeci to opakowanie). Jak łatwo obliczyć, czteroosobowa rodzina wytwarza ich ok. 1200 kg rocznie! Święta to również czas, gdy śmieci jest więcej - słoików, kartonów czy papieru do pakowania.

Spróbujmy choć trochę pomóc naszej planecie i zamiast kupować mnóstwo rolek świątecznego papieru do pakowania, postaw na upcykling! Będzie oryginalnie i ekologicznie. Do zapakowania prezentu możesz wykorzystać np. stary papier pakowy, nuty, kartki z niepotrzebnych atlasów, a nawet kawałki tkaniny!

Ozdoby - zrób to sam!

Własnoręczne robienie ozdób to świetna zabawa nie tylko dla dzieci! Zamiast wydawać pieniądze na sztuczne dekoracje (głównie chińskiej produkcji), zrób sam oryginalne choinkowe ozdoby, dekoracyjne wianki czy niebanalne stroiki. Znajdziesz u nas sporo inspiracji!

Choinka ze sznurka
Choinka ze sznurka
fot. twojediy.blogspot.com

Poświąteczny piknik

Święta, święta i... po świętach. Niestety, co roku w naszych lodówkach zostaje sporo jedzenia. Zamiast jeść cały tydzień sałatkę jarzynową i odgrzewać 20 razy barszcz, warto zorganizować poświąteczny piknik! Umów się z przyjaciółmi - niech każdy przyniesie świąteczne "resztki". To sposób na miłe spędzenie czasu i spróbowanie nowych smaków. Może coś uda się podpatrzeć, a przepis wypróbować w przyszłym roku?

Spotkanie z przyjaciółmi
Spotkanie z przyjaciółmi
Shutterstock

Wymień się prezentami

Czasem zdarza się, że dostaniemy nietrafiony prezent - książkę, którą już mamy, identyczną patelnię czy czapkę, która zupełnie nie jest w naszym stylu. Wymieńmy się prezentami z przyjaciółmi! Możemy to połączyć z poświątecznym piknikiem.

KiK_gwiazda_LED_50_cm_cena_59,99_dekoracja_LED_renifer_cena_24,99_szklana_kopula_cena_od_24,99
KiK_gwiazda_LED_50_cm_cena_59,99_dekoracja_LED_renifer_cena_24,99_szklana_kopula_cena_od_24,99
mat. prasowe

Skomentuj:

Święta bardziej eko