Tablica magnetyczna — jak ją wykorzystać w aranżacji wnętrz?
Tablica magnetyczna sprawdza się jednakowo w salonie, jak i w pokoju dziecięcym. Na takiej tablicy można przyczepić ciekawe magnesy, zdjęcia ulubionych zwierząt, a nawet własne rysunki.
Rodzaje tablic magnetycznych
Najczęściej można je przymocować do ściany za pomocą kołków i śrub lub przyczepić do szyby okiennej za pomocą przyssawek. Oryginalne urządzenia produkowane są w dwóch rozmiarach: średnim (50 x 60 cm) i dużym (80 x 90 cm). Tablica magnetyczna to niezbędna rzecz nie tylko w pokojach dziecięcych, ale także w kuchni — na przykład do przechowywania notatek z ulubionymi przepisami kulinarnymi. Na pierwszy rzut oka wszystkie tablice magnetyczne są do siebie bardzo podobne, dlatego często wybiera się je ze względu na cenę. Ale jeśli przyjrzysz się uważnie – różnią się od siebie. Najczęstsze różnice to: powłoka powierzchni roboczej, projekt, rozmiar planszy, rama (materiał i konstrukcja), półka na akcesoria, sposób montażu, akcesoria.
Powłoka powierzchni roboczej
W zależności od zastosowania najważniejszym czynnikiem jest materiał powierzchni. Powłoka lakiernicza jest najczęstszą i najtańszą opcją. Lakier stosowany jest przez większość producentów artykułów piśmiennych: Attache, Brauberg, Office Space, Berlingo. Na powierzchnię roboczą blachy nakłada się białą farbę i warstwę lakieru. Jednak wielu użytkowników zauważa, że lakierowana tablica przy intensywnym użytkowaniu traci swój pierwotny wygląd. Powierzchnie mogą być szorstkie w efekcie cykli wymazywania, w których uwięzione są pigmenty znaczników i prawie niemożliwe do usunięcia bez użycia specjalnych środków czyszczących w sprayu.
Powłoka polimerowa stosowana jest przez producentów do profesjonalnych tablic. Blacha ocynkowana jest fabrycznie powlekana cząsteczkami polimeru i poliestru, które są przeznaczone do tablic magnetycznych. Powłoka ceramiczno-metalowa – super trwała powłoka o długiej żywotności. Dzięki obróbce wysokotemperaturowej — poprzez stapianie metalu z ceramiką, uzyskuje się wytrzymały materiał, który charakteryzuje się dużą odpornością na ścieranie i wytrzymałość, ma właściwości antykorozyjne. Matowa powierzchnia ma właściwości antyrefleksyjne — tłumi odblaski. Żywotność tablicy jest bardzo długa. Polecana do pomieszczeń, gdzie istnieje duże ryzyko uszkodzenia (warsztaty, hole i korytarze, biura itp.).
Rozmiar tablicy magnetycznej
Na zdjęciu w Internecie wszystkie tablice wyglądają tak samo. Zwróć jednak uwagę na wymiary tablicy przed zakupem. Wymiary są proporcjonalne do parametrów pomieszczenia.
W biurze do 100 m kw. zwykle stosuje się tablice o wymiarach 100 × 120, 100 × 150 cm, w przypadku biur otwartych o powierzchni 100 m kw. i większej tablica o wymiarach 120 × 240 cm będzie dobrze widoczna. Do domu wystarczy ci tablica magnetyczna w formie flipcharta. Te są często wykorzystywane do prezentacji w biurach i klasach. Są to pionowe tablice, które ze względu na mobilność pozwalają na ustawienie blisko i przeniesienie do innych sal lekcyjnych. Standardowy rozmiar flipchartu (dla najpopularniejszego formatu notatnika): 70 × 100 cm.
W domu tablica tworzy centrum komunikacji i powinna stylowo wpasować się we wnętrze. Tablice do domu można dobrać do proporcji mebli: 30-40-60 cm Popularne rozmiary desek do domu: 60 x 90 cm, 90 × 120 cm Kompaktowe rozmiary 40 × 60 cm nadają się do pokoju dziecinnego.
Rama (materiał i konstrukcja)
Główna różnica wizualna między tablicami różnych producentów jest określona właśnie przez konstrukcję profilu ramy. Stelaż tablicy magnetycznej wpływa na wytrzymałość oraz estetykę zewnętrzną. Rama skupia uwagę na tablicy, oddzielając ją od całej ściany.
Ramki aluminiowe cieszą się największą popularnością. Wykonane są ze zwykłego (błyszczącego) i anodowanego (matowego) aluminium. Technologie produkcji profili aluminiowych pozwalają na tworzenie stylowych, designerskich ramek. Ramy stalowe są popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o tańsze modele tablic. Malowane farbą polimerową mogą mieć różne kolory: biały, szary, srebrny, czarny. Opcje z ramami stalowymi są do 10% tańsze niż te z ramami aluminiowymi.
Drewniane ramki doskonale sprawdzają się w domu. U większości producentów drewniane ramy są zazwyczaj nielakierowane i niepomalowane, aby oddać naturalność drewna. Plastikowe ramy są najtańszą opcją. Płyty z PVC mogą być nawet o 20% tańsze niż z aluminium.
Mocowanie tablicy magnetycznej
Tablica najczęściej mocowana jest na 2 lub 4 wieszakach hakowych. Przy takim sposobie mocowania tablice łatwo zdjąć i ponownie zawiesić, jednak w praktyce zdarza się to niezwykle rzadko. Ta metoda pozostawia również widoczne punkty mocowania, co jest uciążliwe w nowoczesnych wnętrzach.
Wsporniki mocują tablicę z 4 stron. Wsporniki-haki mocuje się do ściany za pomocą kołków, a następnie zawiesza się na nich tablice: montując dolną parę wsporników, mocuje się ją w płaszczyźnie za pomocą górnej pary wsporników. Metalowe wsporniki wytrzymują duże obciążenia. Plastikowe wsporniki bezpiecznie utrzymają tablice o małych rozmiarach (do 5 kg). Ukryte mocowanie zawieszenia jest często spotykane u producentów płyt szklanych. Ta metoda pozwala również na odsunięcie tablicy od ściany.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach