Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tarasy i balkony. Wiosenno-letnie aranżacje

Inga Kosim

Chcielibyście zobaczyć wiosnę w pełnym rozkwicie ? Nic prostszego, przy odrobinie wysiłku możesz zamienić swój balkon w kwitnący, przydomowy ogród.

Na balkonie i tarasie można posadzić wiele odmian kwiatów. Najważniejsze jest określenie nasłonecznienia i oczywiście ilości czasu, który chcemy poświęcić roślinom. Zamiast tradycyjnych pelargonii, w skrzynkach możemy posadzić róże. Doniczkowe miniaturki tych kwiatów wymagają sporo opieki, ale zachwycają różnorodnością kolorów. Najlepiej czują się w umiarkowanie nasłonecznionych miejscach i koniecznie należy osłonić je przed silnym wiatrem. Bardzo ładnie prezentują się róże wielokwiatowe np. różowa ?Queen Elizabeth". Obsypane drobnymi kwiatkami będą prawdziwą ozdobą naszego balkonu.

Ciekawą alternatywą będzie również nieco zapomniana fuksja, która święci triumfalny powrót. Ten naprawdę piękny kwiat występuje w ok. 200 gatunkach o kolorach różu, czerwieni, fioletu, purpury lub mieszanki tych barw. Istnieją gatunki zarówno karłowate jak i wysokopienne. Roślinę tą można dowolnie formować i przycinać - dzięki temu będzie pasować do każdego balkonu i tarasu. Kwiaty fuksji są tak oryginalne i dekoracyjne, że wystarczy dobrać do nich całkiem prostą, np. glinianą donicę, która nie będzie dla nich konkurencją. Ta roślina lubi półcień i obfite podlewanie.

Zamiast kwiatów można zdecydować się na hodowle ziół. Pięknie wyglądają, a do tego przydadzą się w każdej kuchni. Aby stworzyć ciekawą kompozycję skupmy się na barwach liści i wielkości roślin. W donicach pięknie prezentuje się bazylia, która występuje w wielu odcieniach. Najbardziej dekoracyjna jest ta o fioletowych listkach "Magic Moutain" Równie ozdobna jest mięta pieprzowa "Variegata" o pstrych liściach.  Można zestawić ją np. z wąskolistną lawendą. Dodajmy do tego tymianek, rosnący w niskich poduszeczkach, a kompozycję uzupełnijmy którymś wysokim gatunkiem np. lubczykiem, koprem czy estragonem. Możemy też wybrać gatunki, które ucieszą nas pięknym aromatem. Doskonale sprawdzi się melisa czy też rozmaryn.

Nieco zapomnianym kwiatem jest również lewkonia dwurożna, czyli maciejka. Stanowi ona doskonałe uzupełnienie kwiatowych kompozycji dzięki drobnej, niskiej strukturze. Jej kwiaty są jasnofioletowe, zebrane w grona. Ale największą zaletą tej rośliny nie jest wygląd - kielichy kwiatów otwierają się pod wieczór oczarowując nas przepięknym zapachem. Maciejka nie jest wymagającą rośliną, można ją uprawiać w prawie każdej glebie, na stanowisku od słonecznego do półcienistego.

Rośliny musimy również w czymś posadzić. Wybór donic, doniczek i skrzynek jest naprawdę ogromny. Warto zdecydować się na jeden określony styl i konsekwentnie się go trzymać. Dobrze, żeby nawiązywał do wnętrza w którym mieszkamy. Modne w tym sezonie są naturalne materiały, a więc drewniane skrzynki, gliniane albo ceramiczne donice. Nie muszą być pomalowane ani nowe. W zestawieniu z naturalną urodą kwiatów nawet mocno podniszczone drewno będzie miało swój urok. Ciekawym  rozwiązaniem są również skrzynki z ocynkowanej blachy. Do aranżacji możemy wykorzystać różne przedmioty, a więc blaszane wiadra czy konewki, które doskonale sprawdzą się jako doniczki. Dodatkowym elementem dekoracyjnym mogą być różnorakie kamienie czy granulaty wysypane pod roślinami. Występują w wielu kolorach i mogą stanowić doskonałe uzupełnienie prostej, roślinnej kompozycji. Interesującą propozycją jest np. drobne, przezroczyste szkło dekoracyjne, które będzie skrzyć się jak prawdziwe diamenty. Można również wykorzystać korzenie dekoracyjne Teak. Będą ciekawie kontrastować z np. ceramicznymi dodatkami.

A co z wielbicielami światowego designu? Bardzo interesującym rozwiązaniem jest donica - siedzisko "Holly All" zaprojektowana przez Philippa Starcka. Przepięknie i bardzo oryginalnie będzie prezentować się na rozległym tarasie. Oczywiście możemy w nim posadzić dowolną roślinę. Równie interesujące rozwiązanie zaproponował Jean-Marie Massaud. Wysokie donice "Missed Trees" z tworzywa sztucznego powodują, że nawet niskie rośliny wyglądają jak drzewa. Występują w kilku rozmiarach dając nam możliwość stworzenia niezwykłych kompozycji. Dostępne kolory to biel, czerń i czerwień.

    Więcej o:

Skomentuj:

Tarasy i balkony. Wiosenno-letnie aranżacje