Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Temperatura pokojowa - jak zadbać o komfort cieplny?

Redakcja

Właściwa temperatura pokojowa i wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych jest bardzo istotne z uwagi na nasz komfort, a także zdrowie. Czym grozi zbyt niska temperatura? Jaka temperatura w domu będzie odpowiednia?

Temperatura pokojowa - jak zadbać o komfort cieplny?
Temperatura pokojowa - jak zadbać o komfort cieplny?
Shutterstock

Jaka powinna być optymalna temperatura powietrza?

Optymalna temperatura, jaka powinna panować w pomieszczeniach mieszkalnych, jest określona na podstawie odczuwalnego komfortu. Optymalne parametry to takie, przy których organizm nie musi wkładać dużego wysiłku w termoregulację. Minimalna temperatura to 12 ˚C, a maksymalna to 28 ˚C. Dokładne wartości zależą od konkretnego pomieszczenia (łazienka, toaleta, spiżarnia, kuchnia, przedpokój itp.) i pory roku. Komfortowa temperatura to latem 22–25 ˚C, zimą 20–22 ˚C. Wydawałoby się, że różnica 2-3 stopni nie jest tak znacząca, ale przy ciągłym przebywaniu w takich warunkach różnica staje się zauważalna.

Jaka temperatura pokojowa w zależności od pomieszczenia?

Lekarze zalecają spanie w przewiewnych, umiarkowanie chłodnych pomieszczeniach, ponieważ zbyt wysoka temperatura sprawia, że cierpimy na bezsenność, wysusza też śluzówki dróg oddechowych - a zimno wywołuje wzmożoną pracę ciała, aby zapewnić odpowiednią termoregulację. Wiadomo, że z powodu niekomfortowych warunków panujących w sypialni nie wysypiamy się i w ciągu dnia odczuwamy wzmożone zmęczenie. Optymalna jest temperatura 18-20 ˚C.

W salonie optymalna temperatura to 19-21 ˚C. Jeśli oglądasz telewizję, czytasz lub grasz w gry planszowe w salonie, zaleca się podwyższenie wskaźników do 22 ˚C, w przeciwnym razie, ze względu na brak intensywnego ruchu, organizm będzie musiał ciężej pracować, aby się rozgrzać. Jeśli w pomieszczeniu są dzieci, to ze względu na niedoskonałość mechanizmów termoregulacji u niemowląt optymalna temperatura w pomieszczeniu to około 20˚C. Niższa temperatura negatywnie wpływa na samopoczucie dziecka. W okresie dojrzewania organizm już dobrze radzi sobie z utrzymywaniem termoregulacji.

Gdzie zachować niskie temperatury powietrza? Ustawiamy optymalną temperaturę w łazience i kuchni

Kaloryfery warto za to przykręcić w kuchni. Tu właściwa temperatura to 19–21 ˚C. Jeśli często używasz kuchenki czy piekarnika, nie przekraczaj 17–18 ˚C, ponieważ podczas gotowania wydziela się dodatkowe ciepło. Wysoka temperatura powietrza jest zatem niepotrzebna. Z kolei w łazience temperatura powinna być wyższa - 24-26 ˚C. Wynika to z wysokiej wilgotności, przy której procesy wymiany ciepła są aktywniejsze. Jeśli w łazience jest zimniej, pojawi się uczucie wilgoci. Jeśli bardziej ogrzejesz pomieszczenie, powstaną idealne warunki do rozmnażania się pleśni i niebezpiecznych bakterii.

Temperatura pokojowa - jak zadbać o komfort cieplny?
Temperatura pokojowa - jak zadbać o komfort cieplny?
Shutterstock

Co wpływa na temperaturę?

Optymalna temperatura pokojowa zależy od następujących czynników:

• Od stanu faktycznego - ustalanego na podstawie danych z przyrządów pomiarowych.

• Prędkość ruchu powietrza - z powodu przeciągów lub włączonych wentylatorów wydaje nam się, że w mieszkaniu jest chłodniej niż pokazuje termometr.

• Wilgotność względna - jeśli powietrze jest suche, ciało ochładza się silniej, jeśli wilgotność powietrza wzrośnie powyżej 50%, przy tych samych wskaźnikach temperatury, odczuwać będziemy ciepło.

• Tempo przemiany materii, intensywność ruchów i szereg innych powiązanych czynników.

Optymalna temperatura w domu i wilgotność powietrza - jak regulować?

Przede wszystkim kluczowe jest nabycie odpowiednich instrumentów do mierzenia obu wskaźników. Dobrym wyborem jest domowa stacja pogodowa to urządzenie, które pokazuje temperaturę, wilgotność, mierzy ciśnienie atmosferyczne i oblicza prognozę pogody na najbliższe dni. Pomaga kontrolować mikroklimat w domu i śledzić pogodę na zewnątrz. Podwyższyć temperaturę w mieszkaniu możemy za pomocą konwencjonalnych urządzeń grzewczych lub poprzez uszczelnienie okien i drzwi. Obniżyć temperaturę możemy w prosty sposób za pomocą wietrzenia pomieszczeń czy wykorzystując urządzenia do wentylacji lub klimatyzacje.

Jeśli w domu panuje duża wilgotność, konieczna jest regulacja wentylacji. Samo otwarcie okien w celu przewietrzenia pomieszczenia nie zawsze jest dobrym wyborem: zimą jest zimno, a latem z ulicy do mieszkania dostaje się kurz i hałas.

    Więcej o:

Skomentuj:

Temperatura pokojowa - jak zadbać o komfort cieplny?