Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ubezpieczenie mieszkania i domu pod kredyt – co należy wiedzieć?

AS

Możliwość skorzystania z kredytu hipotecznego uzależniona jest od spełnienia wielu warunków. Jednym z nich jest wykupienie odpowiedniej polisy mieszkaniowej i scedowanie jej na bank.

Ubezpieczenie mieszkania i domu pod kredyt
Ubezpieczenie mieszkania i domu pod kredyt
ubezpieczeniemieszkania.pl

Na początek warto przypomnieć, że bank nie ma prawa wymagać od kredytobiorcy zakupu polisy w swoim oddziale lub na stronie internetowej. Jednak przyznanie kredytu hipotecznego może być uzależnione od posiadania takiej polisy. Znalezienie oferty kredytu hipotecznego bez tego wymogu jest obecnie praktycznie niemożliwe. 

Jakiej polisy mieszkaniowej wymaga bank?

Głównym zadaniem polisy wymaganej przez bank jest ochrona nieruchomości przed podstawowymi zdarzeniami losowymi takimi jak np. pożar, powódź, osuwanie się i trzęsienie ziemi, upadek drzew i masztów, huragan i porywisty wiatr, eksplozja i implozja, dym i sadza itp. Oznacza to, że polisa o minimalnym zakresie ochrony obejmującym mury (czasami też i inne elementy stałe) jest z punktu widzenia kredytodawcy wystarczająca. 

Cesja na bank a polisa mieszkaniowa

Zakup polisy proponowanej przez bank w pakiecie z kredytem nie jest obowiązkowy. Można nabyć ją we własnym zakresie za pośrednictwem porównywarki polis mieszkaniowych. Ważne jest, aby: po pierwsze – odpowiadała ona wymogom stawianym przez bank, po drugie – została scedowana na kredytodawcę. Cesja na bank dotyczy w tym przypadku praw z polisy mieszkaniowej. Oznacza to dokładnie tyle, że w razie szkody podmiotem uprawnionym w pierwszej kolejności do rekompensaty jest bank. Jest to rozwiązanie zabezpieczające nie tylko interesy banku, ale i kredytobiorcy, który w przypadku szkody nie zostaje na lodzie z kredytem do spłacenia i poważnymi stratami finansowymi spowodowanymi zdarzeniem losowym.

Rozszerzenia w polisie – dlaczego warto je wykupić?

Wymagana przez bank polisa zapewnia jedynie podstawowy zakres ochrony nieuwzględniający mienia ruchomego oraz lokatorów. Z tego względu warto pokusić się o zakup ubezpieczenia gwarantującego kompleksową ochronę. Wiele zdarzeń losowych powoduje bowiem stratę lub uszkodzenie wyposażenia nieruchomości oraz zagraża mieszkańcom. Do najpopularniejszych rozszerzeń w polisie mieszkaniowej zaliczają się:

·         zalanie – to jedna ze szkód najczęściej zgłaszanych ubezpieczycielom,

·         kradzież z włamaniem,

·         przepięcie – skutkiem przepięcia może być uszkodzenie np. drogiego sprzętu audiowizualnego czy fotograficznego,

·         stłuczenie przedmiotów szklanych – na terenie nieruchomości mieszkalnej znajduje się zwykle sporo przedmiotów zawierających elementy szklane, a naprawa stłuczeń jest bardzo kosztowna,

·         OC w życiu prywatnym – chroni przed skutkami szkód wyrządzonych nieumyślnie osobom trzecim,

·         home assistance – zapewnia fachowe wsparcie w różnych sytuacjach (np. w przypadku awarii w domu czy mieszkaniu) na zasadach określonych w umowie.

Polisa do kredytu – co wybrać?

Polisa do kredytu powinna przede wszystkim spełniać wymogi banku oraz odpowiednio zabezpieczać całą nieruchomość (elementy stałe i mienie ruchome) i lokatorów. Przy wyborze polisy należy zwracać uwagę na jej zawartość i cenę. Oczywiście im szerszy zakres ochrony, tym wyższa składka, jednak taki wydatek w porównaniu z kosztami likwidacji szkód wcale nie jest duży. W Polsce ubezpieczenie mieszkania kosztuje rocznie średnio 200-300 zł, a domu 300-500 zł. Porównanie ofert na www.ubezpieczeniemieszkania.pl daje możliwość znalezienia najlepszej oferty – czyli skrojonej na miarę konkretnych potrzeb i bez ryzyka przepłacania.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Ubezpieczenie mieszkania i domu pod kredyt – co należy wiedzieć?