Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem - dlaczego to ważne?

AZ

Coraz trudniej jest wynająć atrakcyjny lokal mieszkalny, a ceny wciąć rosną. Ci, którzy są właścicielami nieruchomości, wiedzą, że to dobry sposób na dodatkowy dochód, ale również pewne ryzyko - nie zawsze mamy pewność, że najemcy będą odpowiednio dbać o nasze dobra. Między innymi dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania na wynajem.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem - dlaczego to  ważne?
Ubezpieczenie mieszkania na wynajem - dlaczego to ważne?
.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem - dlaczego to ważne?

Jako właściciele mieszkania, które zdecydowaliśmy się wynajmować innym, nie do końca mamy wpływ na to, co dzieje się pod naszą nieobecność. Wprawdzie możemy zamieścić odpowiednie zapisy w umowie i wyraźnie ująć, że odpowiedzialność za stan lokalu, za usterki i zniszczenia spada na najemców, jednak wiadomo, jak czasem w życiu bywa. Czy możemy się wobec tego zabezpieczyć? Jak najbardziej. Właśnie dlatego powstało odrębne ubezpieczenie mieszkania na wynajem.

Ubezpieczenie od zdarzeń losowych. Do zdarzeń losowych zaliczamy między innymi: katastrofy budowlane, zalania, pożary, czynniki pogodowe spowodowane: mrozem, śniegiem, gradem, deszczem, wiatrem, uderzeniem pioruna. Są to takie zdarzenia, które dzieją się całkowicie bez naszego wpływu, a w każdym razie niezależnie od naszej woli. Pełną listę „zdarzeń losowych” powinniśmy znaleźć w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Konsekwencje owych incydentów mogą być bardzo kosztowne i wymagać żmudnych napraw.

Jakie elementy obejmuje ubezpieczenie?

Elementy stałe. Zaliczamy do nich między innymi: wszystkie instalacje (wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektryczna, grzewcza, klimatyzacyjna, wentylacyjna, solarna, fotowoltaiczna, telefoniczna oraz inne wymienione w OWU). Ponad to: ściany, drzwi, okna, zabudowę balkonów, tarasów, loggi, schody, antresole. To również elementy, których nie da się zdemontować bez głębszej interwencji oraz bez użycia narzędzi, takie jak na przykład: wanny, umywalki, zlewy, brodziki, kabiny prysznicowe, grzejniki, piece, ale też instalacje zewnętrzne jak np. ogniwa fotowoltaiczne. A jeśli mowa o elementach zewnętrznych, ochroną objęte są również: tarasy, balkony, miejsca postojowe, piwnice, komórki lokatorskie, pomieszczenia gospodarcze. Do elementów stałych zaliczamy również: okładziny znajdujące się w mieszkaniu, meble i sprzęt AGD w zabudowie oraz wiele innych stałych elementów.

Elementy ruchome (ruchomości). Do elementów ruchomych należą między innymi niezabudowane meble, sprzęt AGD, sprzęt elektroniczny, fotograficzny, audiowizualny, rośliny, biżuteria, doniczki, meble ogrodowe lub tarasowe, a nawet przedmioty, które pozostawiliśmy w garażu lub pomieszczeniach gospodarczych takie jak na przykład: narzędzia, opony itp. To również wiele innych elementów opisanych w warunkach ubezpieczenia.

Cenne przedmioty. Jeśli, z różnych powodów, postanowiliśmy pozostawić w lokalu cenne przedmioty takie jak na przykład sprzęt RTV, sprzęt fotograficzny i inne, możemy je dodatkowo ubezpieczyć. Na przykład telewizor o wartości powyżej 5 000 zł, możemy objąć dodatkową ochroną.

Kradzież, wandalizm, rabunek. Nigdy nie mamy pełnej kontroli nad lokalem, w którym nie przebywamy. Choć codzienne zabezpieczenie mieszkania spada na najemcę (w umowie powinno być wyraźnie podkreślone, że nie można na czas opuszczania lokalu pozostawiać drzwi i okien otwartych lub uchylonych) włamanie z kradzieżą, kradzież, czy akty wandalizmu po prostu mogą się zdarzyć. Dzięki ubezpieczeniu mieszkania na wynajem, nawet przy niekorzystnych scenariuszach, możemy liczyć na odszkodowanie za wszelkie straty.

Pomoc Assistance - praktyczna pomoc po zdarzeniu
Pomoc Assistance - praktyczna pomoc po zdarzeniu
.

Pomoc Assistance - praktyczna pomoc po zdarzeniu

Warto rozważyć dodatek do ubezpieczenia pod postacią wsparcia Assistance. Dlaczego? Zwykły pakiet ubezpieczeniowy gwarantuje „jedynie” zwrot kosztów po szkodzie. Pakiet Assistance to coś znacznie więcej. Mamy tu do czynienia z bogatym wyborem różnych opcji, które wiążą się z konkretnym wsparciem dla nas, nie tylko finansowym. Możemy liczyć na organizację i realną pomoc.

Interwencja specjalisty. Po konkretnym zdarzeniu na miejsce przyjedzie specjalista, np. hydraulik, ślusarz, szklarz, elektryk, murarz, technik urządzeń klimatyzacyjnych bądź grzewczych. Podejmie się próby ustalenia przyczyny powstania szkody oraz naprawy.

Przegląd techniczny. Możemy liczyć na przegląd techniczny instalacji, na przykład: gazowej lub elektrycznej.

Zabezpieczenie mienia. Jeśli zdarzy się sytuacja, że mieszkanie ulegnie szkodom i będzie dostępne dla osób z zewnątrz (np. uszkodzone drzwi wejściowe) w ramach Pomocy Assistance będziemy mieli zorganizowane wsparcie ze strony firmy ochroniarskiej oraz transport do wskazanego przez nas miejsca i przechowanie mienia w profesjonalnym magazynie.

Lokal zastępczy. Jeśli lokal nie będzie się nadawać do użytku, zostanie zorganizowane mieszkanie zastępcze.

Pokrycie dwumiesięcznej kwoty wynajmu. Jeśli nasze mieszkanie będzie wymagać dłuższego remontu, co uniemożliwi nam wynajem, zostanie nam zwrócony koszt dwumiesięcznej kwoty wynajmu tak, byśmy nie byli stratni.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem online

Dziś ubezpieczenie mieszkania jest niezwykle łatwe, gdyż może odbyć się w pełni online. Proste, przejrzyste kalkulatory dostępne na stronach ubezpieczycieli, umożliwią nam szybkie i łatwe przeliczenie tego, co nam się opłaca i co będzie nam naprawdę potrzebne. Z całą pewnością, przed podpisaniem umowy, warto jest dokładnie zapoznać się z OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), by dokładnie wiedzieć jakie warianty, co obejmują i na jaką konkretną reakcję możemy liczyć, w razie ewentualnego zdarzenia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem - dlaczego to ważne?