W jakich kieliszkach pić wino?
Każdy z nas lubi od czasu do czasu wypić sobie lampkę wina. Jednak jeśli chcemy w pełni poczuć walory smakowe towarzyszące temu szlachetnemu trunkowi, to powinniśmy dowiedzieć się nieco więcej o rodzajach kieliszków do wina. Dlatego też w niniejszym artykule dowiesz się jakie naczynia wykorzystać do wina białego, czerwonego, musującego, deserowego oraz w jaki sposób powinniśmy wino nalewać.
Jakie kieliszki są przeznaczone do konkretnego typu wina?
Odpowiedź na pytanie jest zależna od złożoności i rodzaju trunku. Do ciężkiego wina czerwonego wykorzystamy podłużne i dosyć szerokie kieliszki. Natomiast w przypadku lekkiego wina czerwonego, powinniśmy spróbować naczyń szerokich naczyń z dłuższą nóżką. W przypadku białych złożonych, nasze kieliszki powinny wysokie i zakończone płaskim podłożem. Natomiast młode odpowiedniki tego rodzaju trunku, wypijemy w lampkach o podobnej wysokości, jednak z wciętą podstawką. Natomiast wina musujące pijemy w skrajnie podłużnych kieliszkach typu flet, ze względu na utrzymanie smaku i bąbelków jak najdłużej w napoju. Za to wina deserowe podamy w mniejszych kieliszkach o podstawie trójkątnej.
Cechy dobrych kieliszków do wina
Jeśli szukamy odpowiednich kieliszków do wina, to powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie jak:
- Kolor szkła - wybieramy wyłącznie przeźroczyste szkło, żeby móc ujrzeć barwę wina.
- Grubość szkła - nasz kieliszek wcale nie musi być stworzony z bardzo wytrzymałego i grubego szkła. W przypadku mniej wytrzymałych modeli będziemy mogli ogrzać wino dłonią oraz nie będziemy mieli problemu ze swobodnym mieszaniem trunku.
- Długość nóżki - powinna być długa na tyle, żeby móc utrzymać kieliszek nie dotykając samego naczynia. Jest to ważne ze względu na to, żeby nie ogrzewać dodatkowo wina dłonią, jeśli nie jest potrzebne.
- Pojemność kieliszka do wina - naczynie musi być wystarczająco pojemne, żeby można było spokojnie zamieszać winem i pobudzić aromat napoju.
Jak nalewać wino?
Jeśli już posiadamy odpowiednie kieliszki, to powinniśmy dowiedzieć się o poprawnym nalewaniu wina do naczynia. Po pierwsze: nigdy nie zapełniamy kieliszka po brzegi! Najlepiej jest napełnić go do około ⅓ jego pojemności (szczególnie, jeśli mamy do czynienia z winami średnio dojrzałymi). W przypadku młodych win uzupełniamy do ⅔ lub połowy, win długodojrzewających do ⅙ lub 1/7 kieliszka, a wina musujące nalewamy do ⅘ wysokości naczynia.
Warto również pamiętać o tym, żeby smakować wyłącznie dobre wina. Po prostu żal naszych kubków smakowych na chemicznie modyfikowane napoje winopodobne. Dlatego koniecznie sprawdź ofertę sklepu z winami zielonebutelki.pl.
- Więcej o:
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?
Panele w kuchni – nowoczesna alternatywa dla płytek podłogowych
Franke Mythos Water Hub – woda, jaką lubisz, na wyciągnięcie ręki
Trendy kuchenne 2025
Szafki cargo - modne i wygodne
Drewniana podłoga w kuchni