Ważne są detale - mieszkanie miłośnika podróży
Ciepłe, przyjazne dla domowników i gości, ale o męskim charakterze – takie jest mieszkanie na warszawskiej Pradze. Urządzone z dbałością o niuanse materiałowe i kolorystyczne, wypełnione książkami i obrazami, tworzy doskonałe miejsce do odpoczynku i życia.
Właściciel mieszkania – Paweł, poza bardzo intensywnym życiem zawodowym, jest osobą, dla której ważne są relacje rodzinne oraz czas spędzony z przyjaciółmi. Uwielbia podróżować, poznawać nowe smaki i kultury. Sztuka i design są dla niego równie istotne co sport, w szczególności piłka nożna i jazda na nartach. Od pewnego czasu ulubionym kierunkiem wędrówek gospodarza stały się północne Włochy. I właśnie ich klimat postanowił uchwycić w aranżacji nowego mieszkania projektant Tomasz Zawistowski. Prostota i elegancja, ale w ciepłym, domowym wydaniu, czyli dużo naturalnego drewna, wzór kamienia, wygodna kanapa koniecznie z podłokietnikami, dywan, trochę ciemnych mebli oraz obrazy i nieliczne złote detale – to elementy, które tworzą spójną, estetyczną całość.
Przy projektowaniu tego mieszkania bardzo zależało mi na użyciu naturalnych materiałów i tekstur. Zastosowaliśmy dużo naturalnego dębu, który został wykończony tak, aby struktura drewna była nadal widoczna i wyczuwalna pod palcami. Drewno jest materiałem, który spaja całość założenia projektu.
Wystrój mieszkania wyróżnia się dzięki detalom i dodatkom „z duszą”, których siłę ceni zarówno projektant, jak i gospodarz mieszkania. Charakterystyczną wyspę-barek wykonano według projektu Tomka. Blat mebla powstał z naturalnego lastryko, a drewno to królujący w całym mieszkaniu lity dąb. Wnętrze wysypy pomalowano na czarno, ponieważ kolor ten w rzeczywistości jest mało widoczny i nie przykuwa niepotrzebnie uwagi do rzeczy, które się na nim znajdują. Kolejny ciekawy szczegół to intrygujący sposób wykończenia dolnych szafek kuchennych. Są wykonane z forniru dębowego z pięknym rysunkiem słojów, bejcowanego na czarny kolor i wykończonego lakierem półmatowym, dlatego słoje są tak dobrze widoczne.
Ciemną powierzchnię dodatkowo zdobią uchwyty w złotym kolorze. Natomiast wysoka zabudowa kuchenna umieszczona obok niskich szafek powstała z czarnego, nowoczesnego laminatu HPL Arpa Fenix, na którym nie widać odciśniętych śladów palców. Blat i zlew oraz opaskę blatu zrobiono z białego konglomeratu. Tu chodzi głównie o detale. W przestrzeni salonu na uwagę zasługują również półki na książki, zrealizowane jak wszystkie elementy zabudowy przez pracownię BAU Konstruktywne Meble. Są tu odcienie szarości oraz występujący w całym mieszkaniu fornir z naturalnego dębu. Półki umieszczone wokół telewizora tworzą przytulny kącik wypoczynkowy wraz z kompletem tapicerowanych mebli wypoczynkowych, które były wcześniej w posiadaniu Pawła. Meble wyróżnia niecodzienny kolor
Gospodarz jest miłośnikiem sztuki, dlatego w mieszkaniu nie mogło zabraknąć obrazów. Obok eleganckiego, rozkładanego stołu (marka BoConcept) zawisł obraz autorstwa Anity Owsiannej, a przy kanapie portret dziewczyny, namalowany przez artystę Tomasza Poznysza. Kolorystyka obrazów stała się inspiracją do palety barw zastosowanej w aranżacji salonu. Dominuje tu barwa drewna, a także zaczerpnięte właśnie z obrazów ciepłe szarości oraz szarości w odcieniach morskiej zieleni i czerń. Całość ocieplają rattanowe elementy oraz miłe dla oka dodatki – maski Umasqu zakupione w cocno.pl, jak również pochodzące z tego sklepu poduszki, ceramika, świeczki.
Sypialnię urządzono w równie elegancki co salon sposób, z przyciągającym wzrok tapicerowanym łóżkiem w kolorze morskiej zieleni. Łóżko stanęło na tle tapety z drobnym rysunkiem chmur. Grafika wprowadza do wnętrza spokojny, nieco nierzeczywisty nastrój. Pokój wydaje się być większy niż jest za sprawą lustrzanych drzwi szafy. W łazience również nie zabrakło włoskiego akcentu, jakim jest motyw popularnego we Włoszech wzoru lastryko, funkcjonującego tam pod nazwą terrazzo. Występuje on w dwóch odcieniach, dzieląc łazienkę na pół. W strefie mokrej ułożono płytki z naturalnego, jasnego terazzo, a w drugiej części ciemne terazzo zestawiono z drewnem szafki umywalkowej oraz turkusowym odcieniem ścian.
Mieszkanie miłośnika podróży - prezentacja wnętrz
Cały salon z kuchnią ma być przestrzenią do spędzania czasu wspólnie ze znajomymi i rodziną, dlatego stół jest rozkładany, a wyspa-barek mobilna. Przestrzeń, zdaniem projektanta Tomasza Zawistowskiego, powinna żyć i zmieniać się w zależności od potrzeb domowników.
W mieszkaniu uwagę przyciągają barwy i obrazy. Asą to tematy ściśle ze sobą powiązane, ponieważ Tomasz postanowił oprzeć gamę kolorystyczną aranżacji wnętrz na palecie barw zaczerpniętych właśnie z obrazów. Właściciel mieszkania jest miłośnikiem sztuki i dzieła malarskie, które znajdziemy w mieszkaniu, w większości były już wcześniej w jego posiadaniu. Na zdjęciu portret dziewczyny autorstwa Tomasza Poznysza.
Jak przyznaje projektant, urządzając to mieszkanie inspirował się północnymi Włochami, które kojarzą się z elegancją, ale mimo wszystko również z ciepłą i domową atmosferą. Z założenia klimat mieszkania miał sprawiać, że gospodarz po ciężkim dniu w pracy może tu odpocząć i poczuć się swobodnie.
Paleta użytych barw jest oszczędna. Nie zawsze więcej znaczy lepiej. W mieszkaniu dominują naturalne materiały: dębina oraz lastryko. Bazą użytych kolorów są ciepłe szarości oraz szarości w odcieniach morskiej zieleni, a także czerń.
Prosty i elegancki stół na jednej nodze kojarzy się ze stolikiem kawiarnianym, przy którym przyjemnie można spędzić czas, delektując się posiłkiem, koniecznie w miłym towarzystwie przyjaciół czy rodziny. Nowoczesny mebel od BoConcept świetnie komponuje się z krzesłami Fameg, nawiązującymi do tradycyjnego wzornictwa, z siedzeniami, podobnie jak blat i noga stołu, wykonanymi na planie koła.
Scenografię kącika jadalnianego tworzy abstrakcyjny obraz autorstwa Anity Owsiannej. Jego ekspresyjne linie próbuje naśladować wisząca nad stołem lampa.
Zabudowa kuchenna jest utrzymana w klasycznym kontraście jasnych i ciemnych barw, z dodatkiem złotych elementów (bateria i uchwyty meblowe). Obok niskich szafek znajduje się szacht instalacyjny, który projektant zlicował z pozostałą, całościenną zabudową kuchni. W wysokich szafkach kryje się lodówka, barek, miejsce do przechowywania oraz winiarka.
Wyspa-barek to ruchomy mebel – można go dowolnie przestawiać, co bardzo pasuje Pawłowi, który lubi przyjmować gości i rozmawiając z nimi jednocześnie przygotowywać drinki oraz posiłki. Zaprojektował go Tomek, nadając lekką, ażurową formę zgranego kredensu na delikatnych nóżkach.
W całym mieszkaniu odnajdziemy meble i elementy z motywem kultowej plecionki wiedeńskiej. Na zdjęciu krzesło Ceska z lat 60. projektu Marcela Brauera, z wyplatanym ręcznie siedziskiem oraz oparciem, znalezione w sklepie ze starymi skarbami o nazwie nostalgia-as.pl.
Po wejściu do mieszkania wchodzących wita hol, w którym ściany wyłożono naturalnym fornirem dębowym. W zabudowie ukryto drzwi do łazienki i sypialni oraz szafy. Z pięknym fornirem dobrze komponuje się obraz autorstwa Aleksandra Prowalińskiego. Można pod nim usiąść na ażurowej ławeczce z H&M Home i odłożyć tu zakupy czy szalik lub siedząc założyć buty.
Fronty szafy w sypialni, wykonane z brązowego lustra, powiększają pomieszczenie i dodatkowo je ocieplają. Złote lampy i dodatki oraz tekstylia w kolorze musztardowym mają podobne zadanie – dodają wnętrzu przytulności.
Bohaterką sypialnianej aranżacji jest tapeta Fornasetti Clouds z rysunkiem włoskiego artysty Piero Fornasetti (sklep Bella Arte). Magiczny motyw przesuwających się chmur wygląda nierealnie i można sobie wyobrazić, że przenosi na łono kojącej natury. Utrzymana w szarościach tapeta idealnie komponuje się z eleganckim, tapicerowanym łóżkiem w morskim kolorze zieleni.
Do wykończenia łazienki użyto materiałów, które wyraźnie określają strefy funkcjonalne. W części z prysznicem typu walk-in widać modne płytki o jasnym wzorze typu lastryko (ze sklepu Terrazzo Polska), a w części umywalkowej, na podłodze i ścianie nad umywalką, błyszczące w świetle, grafitowe lastryko. Klasyczne kolory beżu i ciemnej szarości połączono z barwą złota obecną w armaturze marki Omnires (kolekcja Y) oraz z intensywną barwą niebieską widoczną na ścianach.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach