Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiosenne mycie elewacji

red.

W miarę upływu czasu typowa elewacja wykończona cienkowarstwowym tynkiem strukturalnym w naturalny sposób pokrywa się cząsteczkami brudu i traci swój urok. Dlatego co pewien czas warto ją umyć, zwłaszcza po zimie.

Elewacja zaatakowana przez mikroorganizmy
Elewacja zaatakowana przez mikroorganizmy
BAUMIT

Regularne dbanie o fasadę zabezpiecza przed powstawaniem trudnych do usunięcia zabrudzeń i rozwojem mikroorganizmów. Jeśli tynk nie jest spękany, wystarczy umycie ścian. To, jak często powinniśmy to robić zależy od podatności na zabrudzenia, która bywa różna w zależności od rodzaju tynku, jego nasiąkliwości, a także warunków, w jakich elewacja jest użytkowana. Budynki usytuowane przy ruchliwej ulicy lub na obszarach przemysłowych będą brudzić się szybciej.

Czyszczenie ścian nie należy do skomplikowanych zabiegów, dlatego w przypadku niskiej zabudowy przy odrobinie chęci i czasu, z powodzeniem można to zrobić samemu.

 

Jak usunąć zabrudzenia z elewacji?

Do czyszczenia powierzchni ścian wykończonych farbą dyspersyjną warto zastosować specjalny preparat przeznaczony do mycia fasad, jak np. Baumit ReClean, który poradzi sobie z zabrudzeniami takimi jak kurz, sadza czy zatłuszczenia i zapewni elewacji odpowiednią pielęgnację.

Detergent można aplikować ręcznie za pomocą wałka, choć przy większych powierzchniach powszechnie stosuje się myjki ciśnieniowe lub inne urządzenia natryskowe. Bez względu na to, jakim środkiem zdecydujemy się umyć elewację, przed przystąpieniem do prac warto wcześniej wykonać próbę na niewielkim, mało widocznym fragmencie. Choćby po to, by skontrolować, czy ciśnienie ustawione w myjce nie jest zbyt wysokie i nie spowoduje uszkodzenia elewacji. Pamiętajmy, by mycie elewacji rozpocząć od góry. W przeciwnym razie zabrudzenia będą spływały po uprzednio wyczyszczonej powierzchni. Elewację pokrytą środkiem czyszczącym należy pozostawić na kilka minut, aby umożliwić rozpoczęcie jego działania. W miejscach występowania silnych zabrudzeń preparat trzeba będzie nanieść kilkukrotnie i wspomóc czyszczenie szorując delikatnie powierzchnię szczotką. Na koniec wystarczy spłukać środek czyszczący letnią wodą – pod niewielkim ciśnieniem.

Przy zwykłych zabrudzeniach wystarczy nanieść środek do czyszczenia elewacji na powierzchnię ścian, odczekać kilka minut i spłukać
Przy zwykłych zabrudzeniach wystarczy nanieść środek do czyszczenia elewacji na powierzchnię ścian, odczekać kilka minut i spłukać
BAUMIT

Zielone wykwity na elewacji

Niestety nie wszystkie zabrudzenia dają się łatwo usunąć – szczególnie, jeśli odpowiedzialne są za nie mikroorganizmy. Zazielenienia powierzchni to znak, że na elewacji zadomowiły się glony i porosty, które nie tylko szpecą ściany, lecz również mogą stanowić zagrożenie dla ich stanu technicznego. Jak się zatem ich pozbyć? Jednym z polecanych sposobów na usunięcie zielonych nalotów z powierzchni ścian jest zastosowanie środka do usuwania grzybów i alg, takiego jak np. Baumit FungoFluid, a następnie przemalowanie elewacji farbą zawierającą nowoczesne, bezpieczne (bo zamknięte w kapsułkach) biocydy, zapobiegające kolejnym atakom mikroorganizmów w przyszłości. Decydując się na czyszczenie elewacji należy pamiętać, że w trakcie aplikacji środków czyszczących i schnięcia elewacji temperatura powietrza i podłoża powinna być wyższa niż +5°C.

Czyszczenie elewacji z glonów i grzybów
Czyszczenie elewacji z glonów i grzybów
BAUMIT
Malowanie elewacji
Malowanie elewacji
BAUMIT
    Więcej o:

Skomentuj:

Wiosenne mycie elewacji