Ewa Trzcionka o designie dla dzieci
Czym jest design dla dzieci? Jak projektuje się z myślą o najmłodszych? Ewa Trzcionka, redaktor magazynu Design Alive, odpowiedziała na nasze pytania.
Czy design dla dzieci jest ekstremalny? Czy projektowanie zgodnie z potrzebami najmłodszych sprawia, że trzeba się na chwilę z powrotem stać dzieckiem?
Stać się na powrót dzieckiem - to niemożliwe. Jeśli mimo wszystko twórca próbuje działać jak dziecko, zwykle pojawia się dzieło infantylne, a tego dzieci nie lubią. W taką pułapkę zapędziło się swego czasu ilustrowane książek dla dzieci. Dorośli byli zachwyceni ni to dziecięcymi stylistykami, ubogą paletą barw, prostymi kształtami. Dzieci mniej. Bo dzieci lubią się zachwycać, podziwiać i odkrywać wspaniałości. Projektowanie dla dzieci to bardzo poważna i odpowiedzialna sprawa i zamiast stać się dzieckiem, lepiej, gdy projektant stanie się wnikliwym obserwatorem dzieci, a tu bardzo pomaga bycie rodzicem. A czy jest ekstremalny? W zawiłych systemach prawnych, obostrzeniach dotyczących bezpieczeństwa itp. z pewnością.
Czy są jakieś ikoniczne projekty dla dzieci? Przykłady designu, który idealnie wstrzelił się w potrzeby najmłodszych, ale także takiego, który pasował do ich upodobań estetycznych?
LEGO
Zapraszamy na V edycję Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci>>
Czy design wspiera odpowiedzialną edukację? Jak powinny być zaprojektowanie przestrzenie dla dzieci, jak wyglądać szkoły, przedszkola?
Projektowanie wspiera wszystko. Przecież to proces dochodzenia do najlepszego rozwiązania. Tak samo jest w przypadku projektowania dla dzieci.
Stworzenie przestrzeni, która sprzyja poznawaniu świata nauki i społeczności to ważna sprawa. Jest jeszcze inny aspekt - zaprojektowanie odpowiedzialnego i odpowiedniego na dzisiejsze czasy sposobu edukowania dzieci. Komu się uda???
W jaki sposób design może być dla dzieci formą edukacji? Czy istnieją jakieś genialne projekty stworzone przez dzieci?
Myślę, że lekcje projektowania byłyby nie tylko zaszczepianiem estetyki, czy istoty procesu. Projektowanie czegoś dla kogoś to przede wszystkim wielka lekcja empatii, która może zaprocentować w wielu obszarach dorosłego życia.
EWA TRZCIONKA - Prezes Zarządu Wydawnictwa Presso, wydawcy „Design Alive” portalu i magazynu pięknych idei, którego jest redaktor naczelną. Przewodnicząca kapituły Design Alive Awards - nagród za kreatywne myślenie. Autorka projektu „Design Alive! - żywa galeria designu” - przedsięwzięcia promującego polskie projektowanie, za który w 2008 roku odebrała nagrodę z rąk Minister Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej. W latach 2005-2007, specjalista ds. public relations projektu Śląska Sieć na Rzecz Wzornictwa realizowanego przez Zamek Cieszyn. Tam też jako kurator przedsięwzięcia brała udział w tworzeniu zrębów konkursu „Śląska Rzecz” na najlepsze pod względem wzornictwa śląskie wdrożenia. Absolwentka Wydziału Zarządzania i Informatyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki Politechniki Łódzkiej. Urodzona w 1980 roku mama dwójki dzieci. Lubi muzykę i Tatry. To miejsca, gdzie odpoczywa, nawet, gdy bywa trudno.
- Więcej o:
Tomasz Augustyniak o designie dla dzieci
Polski design dla dzieci
Polski design na prezent - inspiracje
Premiera lamp STORM od Gie El na Warsaw Home & Contract
Nawer, Konopacka, Zień i Koziara dla Grupy Tubądzin - kolekcje płytek stworzone przez wybitnych twórców
O nagrodach, inspiracjach, trendach - wywiad z twórcami Grynasz Studio
Meble i oświetlenie marki HULE - design z misją
Lampy od polskich projektantów - neuroestetyczne żyrandole Gie El