Joanna Leciejewska o designie dla dzieci

red.

Czym jest design dla dzieci? Jak projektuje się z myślą o najmłodszych? Na nasze pytania odpowiada Joanna Leciejewska - wielokrotnie nagradzana projektantka, współautorka sławnych łóżek z kolekcji 4YOU by Vox, które są wykorzystywane do tworzenia Łóżkowego Kina pod Gwiazdami na festiwalu Transatlantyk.

Joanna Leciejewska
Joanna Leciejewska
Fot. Leszek Wesołowski/materiały prasowe Concordia Design

Czy design dla dzieci jest ekstremalny? Czy projektowanie zgodnie z potrzebami najmłodszych sprawia, że trzeba się na chwilę z powrotem stać dzieckiem?

Najlepiej pozostać nimi w części na zawsze :). Dla dzieci nie ma barier językowych i kulturowych, potrafią doskonale porozumieć się z rówieśnikami nie znając języka. Zawsze zadziwiało mnie, jak mój syn Dominik doskonale bawił się z dziećmi innych narodowości, gdy wyjeżdżaliśmy np. na zagraniczne wakacje, a ja skrupulatnie układałam jakieś zdanie w innym języku.

Fascynuje mnie nieograniczona wyobraźnia dzieci w wymyślaniu zabaw - żeby dobrze się bawić, wcale nie są potrzebne drogie i wyszukane zabawki! To dorośli narzucają dzieciom pewne wzorce, że np. różowy dobry dla dziewczynek. Dzieci potrafią zrobić zabawkę z patyków, pokrywki od garnka

Gdy była moda na zabawki „świetlne miecze” mój syn z kolegą zrobili sobie miecze z otuliny do rur oklejonych taśmą izolacyjną. Zabawka okazała się lepsza od tych firmowych, ponieważ własnoręcznie skonstruowane miecze były miękkie i można było się pojedynkować bezboleśnie. Dodatkowo był to naprawdę własny miecz, bo zrobiony przez siebie i według własnych upodobań.

V edycja Festiwalu Designu i Kreatywności dla DzieciZapraszamy na V edycję Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci>>

Czy są jakieś ikoniczne projekty dla dzieci? Przykłady designu, który idealnie wstrzelił się w potrzeby najmłodszych, ale także takiego, który pasował do ich upodobań estetycznych?

Dorośli mają tendencję do komplikowania świata. Wiele produktów dedykowanych dzieciom jest przegadanych, krzykliwych, często podyktowanych wyborem dorosłych, a nie dzieci.

Cenię sobie przedmioty proste, czytelne, a w dodatku piękne jak zabawki zaprojektowane przez Vrtiska Zak design studio. Dowcipne zabawki Noli Noli  dla małych i dużych pobudzają wyobraźnię. Drewniane, obłe formy są przyjemne w dotyku. Nazwa małej manufaktury wzięła się od niewielkiej rybackiej wioski "Noli" i japońskiemu wyrażeniu "Noli", używanego na określenie, czegoś, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.

JOANNA LECIEJEWSKA - projektantka, absolwentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Projektuje meble, sprzęt optyczny, muzyczny, medyczny, oświetlenie.

Została uhonorowana nagrodą Designera Roku, przyznawaną przez prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Zdobyła między innymi nagrody: ,,must have”, pierwsze miejsce za najlepszy produkt na warszawskich Targach „Światło”, dwa złote medale na Międzynarodowych Targach Poznańskich.  Nagradzali ją w swoich konkursach  Osram i Philips.
Jej Lornetka 8X56 ROH, wyprodukowana przez firmę Delta Optical została finalistką w konkursie Dobry Wzór.
Łóżka z kolekcji 4YOU by Vox (której jest współautorką) cyklicznie wykorzystywane są do tworzenia Łóżkowego Kina pod Gwiazdami towarzyszącemu festiwalowi Transatlantyk.

Jej projekty można było zobaczyć na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Mediolanie,  Frankfurcie, Kolonii, Bordeaux, Paryżu.

Skomentuj:

Joanna Leciejewska o designie dla dzieci