Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polski projekt: lampy marki ABAŻUR

Aleksandra Leśnik

Czasem nie trzeba długo szukać, aby znaleźć prawdziwą designerską perełkę. Poznajcie ?papierowe światło? marki ABAŻUR - lampy inspirowane techniką origami.

Uwielbiamy prace polskich młodych, ambitnych projektantów. Dlaczego zawsze są one tak wyjątkowe? Ponieważ powstają z pasji. Nie inaczej jest w przypadku lamp marki ABAŻUR. Lampy inspirowane techniką origami były pracą licencjacką Zofii Olszewskiej. Projektantka po obronie na szczęście nie zamierzała chować swoich projektów do szuflady. Pierwsza autorska lampa Olszewskiej doprowadziła do stworzenia marki ABAŻUR.

Nie da się ukryć, że wszystkie lampy są do siebie podobne. Wynika to bowiem z faktu, że wykonuje się je tą samą techniką. Jednak mimo podobieństw abażury są unikalne. Olszewska robi je ręcznie i podchodzi indywidualnie do każdego z nich. Finalny efekt zależy od rodzaju zamówienia i od tego, dla kogo ma być zrobiona lampa lub sam abażur. Projektantka zagina abażury ręcznie, często też na nich maluje. Pośpiech nie jest sprzymierzeńcem artysty, dlatego Olszewska poświęca dużo czasu na zrobienie swoich małych dzieł sztuki.

Z abażurem trzeba obchodzić się delikatnie, ponieważ jest wykonany z kremowego papieru 120G. Po zagięciu papier dziurkuje się na dole i na górze, następnie nituje nitami w złotym kolorze. Dziurki przewlekane są kolorowym sznureczkiem. Gotowa forma spinana jest małymi, kolorowymi spinaczami.


Abażur niezależnie od wielkości ma ciągle ten sam kształt, lecz projektantka pokazuje go w różnych układach kompozycyjnych. Zależy jej także na kontrastowaniu ze sobą różnych materiałów np. papieru ze szkłem, metalem i drewnem. Elementy graficzne są bardzo subtelne i nie pozbawiają abażurów lekkości i delikatności.

Zofia Olszewska spełniła już swoje marzenie, teraz pragnie tylko tego, aby jej "papierowe światło" sprawiało innym przyjemność i dawało radość.

Jak Wam się podobają te lampy? Naszym zdaniem są świetne!

Skomentuj:

Polski projekt: lampy marki ABAŻUR