Ale lokale 2013 - Alchemia od Kuchni w Krakowie
Miejsce przywołujące wspomnienia z podróży, pełne elementów industrialnych i szynkowych.
Alchemia od Kuchni to młodsza siostra Alchemii, czyli liczącego sobie już blisko 14 lat słynnego lokalu pełniącego funkcje kawiarni, pubu, nocnego klubu i domu kultury. Miejsce to jest domem dla festiwalu Krakowska Jesień Jazzowa oraz klubem festiwalowym wszystkich najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie, dzięki czemu gościło wielu światowej sławy muzyków i performerów jak również było świadkiem narodzin karier wielu obecnie koncertujących po całym świecie artystów i zespołów.
Dla większości odwiedzających Alchemia jest postrzegana jako miejsce nieco mroczne, "klimatyczne" i intrygujące. Kiedy więc zapadła decyzja o poszerzeniu Alchemii o część restauracyjną, jednym z największych wyzwań okazało się zaprojektowanie wnętrza w sposób sprzyjający jedzeniu. Właściciele chcieli, aby restauracja nawiązywała do wizerunku Alchemii.
Poza nawiązaniem do tradycji Alchemii chciano w tym niewielkim wnętrzu połączyć ze sobą elementy industrialne, szynkowe oraz przywołujące wspomnienia z podróży. Ważne też było, aby w odróżnieniu od głównej części Alchemii, Alchemia od Kuchni była jasna, ciepła i sprzyjająca jedzeniu. Elementy industrialne to wykonana na wzór starych fabrycznych okien ściana w postaci stalowej ramy przeszklonej mlecznymi, zbrojonymi szybami oraz betonowa wylewka. Szynkowego charakteru nadaje ściana z białych płytek ozdobiona logotypem, często przywołująca też skojarzenia z londyńskim lub paryskim metrem bądź portugalskimi kawiarniami. Logo AOK, którego autorem jest Animisiewasz Startt, delikatnie nawiązuje do Alchemicznego, ale dzięki zabiegom artysty wywołuje jednoznaczne skojarzenia z kuchnią.
fot. mat. prasowe/ Część barowa z secesyjnymi lampami gazowymi
Klasyczne krzesła, proste stoły z żeliwną podstawą i blatem dębowo-jesionowym oraz klasyczna ława/sofa wraz z kilkoma subtelnymi dodatkami (m.in. "alchemiczne" szkło laboratoryjne służące jak flakoniki z oliwą i octem) stanowić mają tło dla doskonałego jedzenia z różnych stron świata podanego na deskach, w emaliowanych miseczkach i marokańskich tajinach.
Mocnym akcentem jest surowa, ceglana ściana ze stalowymi drzwiami z siatką, puszczona na wierzchu instalacja elektryczna mocowana na bakelitowych uchwytach i z użyciem bakelitowych puszek z przymocowanymi do tego lampkami. Część barowa zawierająca ww. elementy została zwieńczona secesyjnymi lampami gazowymi co jest również ukłonem w stronę "starej" Alchemii.
Niewielka sala oświetlona została klasycznymi emaliowanymi lampami, a przez duże jednoczęściowe okno wpada do środka dużo dziennego światła tworząc jednocześnie z zewnątrz fajny obraz całego lokalu. Stolarka okienna oraz boazeria panelowa nawiązują do tradycji angielskich pubów. Wnętrze oszczędne w detale i kolory przełamane zostało niebieskawym turkusem na szafkach, sofie i ramach okiennych. Jednym z elementów z których właściciele są bardzo dumni jest podświetlenie industrialnych okien. Zastosowano tu instalację umożliwiającą zmianę koloru oświetlenia, dzięki czemu rano restauracja jest oświetlona białym światłem tworząc jasne i czyste wnętrze, a wieczorem pozwala na zmianę scenerii, która sprzyja nastrojowi nocnych spotkań przy piwie i jedzeniu.
Projekt Alchemii od Kuchni to efekt pracy zespołowej właścicieli, managerów oraz załogi Alchemii. Jest to wypadkowa ich pomysłów i inspiracji przywiezionych głównie z kulinarnych podróży z różnych stron świata. Twórcy Alchemii od Kuchni są szczególnie dumni, że próba połączenia wszystkich wyżej wymienionych elementów zaowocowała stworzeniem bardzo przyjemnego, spójnego i przemyślanego wnętrza co zostało już niejednokrotnie zauważone i docenione również przez architektów wnętrz.
Alchemia od Kuchni
ul. Estery 5 Kraków
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Ale lokale 2013 - Bema Café we Wrocławiu
Ale lokale 2013 - MOMU.gastrobar w Warszawie
Ale lokale 2013 - Bistro Między Zębami w Białymstoku
Rusza plebiscyt "Ale lokale 2013"
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie