Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl skandynawski

Monika Grabowska

Styl skandynawski to ogromny dział. Większość osób kojarzy z tym stylem tylko firmę Ikea, a wybór jest dużo większy.

Styl skandynawski kojarzy się z surowym drewnem, naturalnymi materiałami, prostymi formami, rozbielonymi kolorami. Styl skandynawski to nie tylko wrażenia estetyczne, kolorystyka, forma ale też funkcjonalność. Złoty okres stylu skandynawskiego trwał od lat 30. do 70. ubiegłego wieku. Również obecnie jest bardzo popularny na całym świecie. Każdy skandynawski kraj wykształcił swój styl, który trochę różni się od stylu w pozostałych, sąsiednich krajach.

Dania

Styl duński jest delikatny, romantyczny. Dominuje biel. Najbardziej znaczące postacie, które przyczyniły się do rozwoju tego stylu to Arne Jacobson (jego słynne krzesła ?Jajko?, Łabędź? i ?Mrówka?), Paul Kjaerholm, Verner Panton.

Krzesło Jajko. Projekt z 1958 roku:

  

fot. danish-furniture.com

Krzesło z 1965 roku (Paul Kjaerholm):

fot. danish-furniture.com

Krzesło projektu Pantona z 1960 roku:

fot. danish-furniture.com

Szwecja. Styl szwedzki jest bardzo minimalistyczny. Charakterystyczne dla niego jest użycie drewna i bieli. Na rozwój stylu, wpływ miało podejście Szwedów do rękodzieła. Znaczącą rolę odegrała organizacja Svenska Slojdforeningen, która od 1900 roku zrzeszała artystów i rzemieślników. Ważne postacie związane ze szwedzkim wzornictwem to Bruno Mathsson, Josef Frank, G. A. Berg.

Duże zasługi w propagowaniu stylu, który najczęściej kojarzymy ze stylem skandynawskim, miał szwedzki malarz Carl Larsson (www.carllarsson.se), tworzący  na początku XX wieku obrazy ilustrujące codzienne życie swojej rodziny. Dom urządzony przez jego żonę Karin Larsson był kwintesencją tego, co kojarzymy ze skandynawskim stylem. 

Finlandia. Styl fiński to geometryczne motywy, wyraziste kolory,sklejka i skóra. Często występuje obok siebie czerń i biel. Odważne wzory, kojarzone są z marką Marimekko. Do wzornictwa fińskiego wiele wniósł architekt i urbanista Alvar Aalto .

Krzesło zaprojektowane przez A. Aalto w latach trzydziestych:

fot. www.alvaraalto.fi

Współczesne wzornictwo skandynawskie.

 

fot. marimekko.fi

Charakterystyczne dla stylu skandynawskiego:

- kolory : świetliste pastele, czyste barwy

- naturalne materiały: drewno , wiklina

- bejcowane, olejowane, woskowane drewno

- funkcjonalne rozwiązania

- oszczędna forma

- przestrzeń we wnętrzu

- wysoka jakość wzornictwa

- wysoka jakość wykonania ( adekwatna do ceny)

Styl skandynawski powinien być nam bliski. Jasne wnętrza optycznie powiększają nasze małe mieszkania, które w dodatku przez pół roku są niewystarczająco oświetlone naturalnym światłem. Również rozwiązania funkcjonalne powinny się sprawdzać w zbyt małych mieszkaniach, które dominują na polskim rynku nieruchomości.

Zobacz również:

Nie tylko Ikea.
Marimekko na sezon 2008
Ikea kupuje białostockie wzory
Miękka wanna

Skomentuj:

Styl skandynawski