Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podłoga bambusowa

Tekst: Katarzyna Głowacz

Podłoga z trawy? Tak — bo bambus należy do rodziny traw! Dowiedz się, dlaczego podłoga bambusowa jest warta zainteresowania.

Podłoga bambusowa
Podłoga bambusowa
Viktorus/Shutterstock

Bambus — jak powstaje deska podłogowa?

Jego hodowla oraz obróbka różnią się znacznie od procesu produkcji parkietów z drewna drzew. To, gdzie i w jakich warunkach rośnie bambus (skład gleby, nasłonecznienie, opady, temperatura) ma ogromny wpływ na jego grubość i barwę. Do produkcji parkietów wykorzystuje się łodygi pięcio- lub sześcioletnie. Starszy bambus ma ciemniejszą barwę, ale jest twardszy — bardziej zdrewniały.

Ścięte łodygi muszą być w ciągu kilku dni obrobione i wysuszone. Długie składowanie świeżych, mokrych łodyg powoduje, że stają się one ciemniejsze. Mogą też zostać zaatakowane przez np. grzyby, co prowadzi do przebarwień.

Łatwiej uzyskać materiał o odpowiednim zabarwieniu z łodyg ścinanych w suchych okresach roku niż z tych z wiosny i wczesnego lata.

Do produkcji parkietów bambus cięty jest na wąskie pasma, z których usuwa się zewnętrzną, zieloną korę. Przed suszeniem gotuje się go w wodzie najczęściej z dodatkiem nadtlenku wodoru. Ma to na celu usunięcie cukru, niepożądanych organizmów, a niekiedy i wybieleniu oraz usunięciu przebarwień. O odcieniu klepek bambusowych decyduje również długość obróbki sprężoną parą wodną.

Bambus zamiast drewna — zalety produktu

Wykorzystywanie bambusa zamiast drewna drzew do produkcji materiałów podłogowych ma duże znaczenia dla ochrony środowiska naturalnego, przede wszystkim dlatego, że roślina ta bardzo szybko rośnie — nawet do 50 cm dziennie. Bambus olbrzymi osiąga wysokość 15-30 metrów. Co roku roślina wypuszcza kilka nowych łodyg. Można więc bez szkody dla niej wycinać wszystkie pięcioletnie łodygi. Dodatkowym argumentem jest fakt, że jest specjalnie hodowany na plantacjach. Jest więc dobrą alternatywą dla długo rosnących drzew wykorzystywanych do produkcji na przykład podłóg.
Producenci oferują klepki w dwóch kolorach: jasny (naturalne białawo-żółte wybarwienie) oraz karmelowy (brązowawy). Do wyboru w zależności od rodzaju parkietu mamy również sposób wykończenia: surowy, lakierowany lub olejowany.

Solidne i piękne wykończenie podłogi

Parkiet może składać się z trzech warstw. Wierzchnia warstwa — bambusowa — ma wtedy około 4 mm, a dolne wykonane są z drewna drzew iglastych. Można też zdecydować się na parkiet lity z jednej lub kilku warstw. Deszczułki układane są wertykalnie (na płasko) lub horyzontalnie (na sztorc). W tym drugim wypadku poszczególne elementy mają szerokość 15 mm, więc powierzchnia podłogi jest bardziej wzorzysta i efektowna.

Parkiety bambusowe mają bardzo wysoką twardość, a przez to — długą żywotność. Do wykańczania i pielęgnowania podłóg z bambusa można stosować niemal wszystkie lakiery, woski i oleje do parkietów dostępne w sklepach.

    Więcej o:

Skomentuj:

Podłoga bambusowa