Podłoga z trawy
Z trawy? Tak - bo bambus należy do rodziny traw!

Jego hodowla oraz obróbka różnią się znacznie od procesu produkcji parkietów z drewna drzew. To, gdzie i w jakich warunkach rośnie bambus (skład gleby, nasłonecznienie, opady, temperatura) ma ogromny wpływ na jego grubość i barwę. Do produkcji parkietów wykorzystuje się łodygi pięcio- lub sześcioletnie. Starszy bambus ma ciemniejszą barwę, ale jest twardszy - bardziej zdrewniały.
Ścięte łodygi muszą być w ciągu kilku dni obrobione i wysuszone. Długie składowanie świeżych, mokrych łodyg powoduje, że stają się one ciemniejsze. Mogą też zostać zaatakowane przez np. grzyby, co prowadzi do przebarwień.
Łatwiej uzyskać materiał o odpowiednim zabarwieniu z łodyg ścinanych w suchych okresach roku niż z tych z wiosny i wczesnego lata.
Producenci oferują klepki w dwóch kolorach: jasny (naturalne białawo-żółte wybarwienie) oraz karmelowy (brązowawy). Do wyboru w zależności od rodzaju parkietu mamy również sposób wykończenia: surowy, lakierowany lub olejowany.
Parkiet może składać się z trzech warstw. Wierzchnia warstwa - bambusowa - ma wtedy około 4 mm, a dolne wykonane są z drewna drzew iglastych. Można też zdecydować się na parkiet lity z jednej lub kilku warstw. Deszczułki układane są wertykalnie (na płasko) lub horyzontalnie (na sztorc). W tym drugim wypadku poszczególne elementy mają szerokość 15 mm, więc powierzchnia podłogi jest bardziej wzorzysta i efektowna.
Parkiety bambusowe mają bardzo wysoką twardość, a przez to - długą żywotność. Do wykańczania i pielęgnowania podłóg z bambusa można stosować niemal wszystkie lakiery, woski i oleje do parkietów dostępne w sklepach.