Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pokój dziecka - prywatne królestwo

Marta Lubaszewska

Pokój dziecka to przestrzeń wielofunkcyjna, w której maluch bawi się, uczy i wypoczywa

Odpowiednie przystosowanie przestrzeni do wszystkich tych aktywności jest ważne, nie tylko ze względu na praktyczny podział pokoju na obszary przypisane danej czynności, ale również ze względu na istniejącą u dziecka potrzebę prywatności.

Aby móc w pełni rozwijać moc własnej wyobraźni w trakcie zabawy, maluch musi mieć świadomość wolności. Kreatywne dzieci biorą we władanie całą otaczającą je przestrzeń, tworząc swoje własne, wyimaginowane, magiczne światy. Nieustanna obecność rodzica czy opiekuna może krępować tę niezbędną swobodę, zwłaszcza, że dziecko zyskuje powoli świadomość tego, czym jest z góry narzucony ład przestrzeni i może odczuwać swoisty dyskomfort, naruszając go. Urządzając pokój malucha pamiętajmy zatem, jak ważne w zabawie, są dla niego rozmaite zakamarki i obszary, w których można się schować, stać się "niewidzialnym". Dzięki temu, dajemy naszemu dziecku możliwość zaznaczenia granic swojej prywatności i pełnej swobody ucieczki we własne fantazje. Także obcowanie z innymi dziećmi wymaga takich warunków. Wszak maluchy również mają swoje tajemnice.

Nauka, jeszcze bardziej jak zabawa, wymaga odosobnienia i również w tym przypadku potrzeba prywatności musi być w pełni zaspokojona. Odpowiednie przygotowanie wyodrębnionej przestrzeni jest niezbędne, zwłaszcza, gdy maluch dzieli pokój z rodzeństwem. Głośne powtarzanie, liczenie, recytowanie nie będzie dziecka krępować, gdy będzie miało ono własny kącik (np. odgrodzony od reszty pokoju parawanem), w którym będzie przygotowywać się do kolejnego dnia w przedszkolu czy szkole.

Po aktywnym dniu przychodzi pora na wypoczynek. Miejsce do spania również musi być przytulne. Zadaszone, piętrowe łóżka, zasłonki, baldachimy sprawią że maluch poczuje się wyjątkowo bezpiecznie, a cienie na ścianach przestaną być straszne. Prywatne królestwo snu sprawi, że dziecko chętniej będzie się kładło do łóżka .

Urządzając pokój dziecka musimy zatem pamiętać, że pragnienie prywatności i własnego miejsca jest potrzebą absolutnie podstawową dla każdego człowieka.
 
Źródło: Hokus-Pokus
 
Zobacz także:
 
 
 

Skomentuj:

Pokój dziecka - prywatne królestwo