Garderoba w mieszkaniu

Monika Grabowska

Jak poradzić sobie z wiecznie nieokiełznanym bałaganem w szafach? Zdecydować się na dobrze zaprojektowaną garderobę.

Garderoba to pomieszczenie przeznaczone do przechowywania odzieży. Coraz częściej inwestorzy decydują się na nią w domu. Garderoba znajdująca się przy sypialni ułatwi znalezienie ubrania i przyspieszy poranne wyjście do szkoły i pracy.

Dlaczego warto zdecydować się na garderobę w domu? Możemy przeznaczyć tu miejsce nie tylko na odzież, z której aktualnie korzystamy, ale też obuwie i odzież sezonową.

W garderobie możemy wygospodarować przestrzeń na deskę do prasowania, kosz na wypraną, czystą bielizną, którą będziemy później prasować. Znajdzie się miejsce na przedmioty, z przechowywaniem których zawsze jest problem, np. plecaki, walizki, narty, łyżworolki.

Idealna garderoba jest indywidualnie zaprojektowana dla osób, które z niej korzystają. Są kobiety, które mają słabość do butów, torebek, apaszek i gromadzą je w ogromnych ilościach. Projekt garderoby powinien uwzględniać ilość naszych ubrań, butów, dodatków, to czy po sezonie pozbywamy się ubrań, czy je gromadzimy.

Aby nie marnować miejsca w garderobie, warto zadbać o to, aby była zabudowana półkamido samego sufitu. W górnych, mniej dostępnych możemy umieścić rzadziej używane rzeczy. Możemy tam umieścić też opuszczany drążek, tzw. pantograf.

Aby ułatwić sobie poszukiwania butów, można je przechowywać w przezroczystych pudełkach. Można też zrobić zdjęcia butów i nakleić je na front pudełek w których przechowujemy obuwie.

Najwygodniejsze jest urządzenie garderoby przy każdej sypialni, ale sprawdzi się też jedna, duża garderoba dla wszystkich domowników.

Garderoba jest tańszym rozwiązaniem, niż gotowe szafy, lub szafy robione na indywidualne zamówienie. Ponad to pomieścimy w niej znacznie więcej . Co jeszcze przemawia za garderobą? W dobrze zaplanowanym pomieszczeniu, łatwo utrzymać porządek. Decydując się na garderobę zamiast na tradycyjne szafy, oszczędzamy miejsce. Dlaczego? Przy zwykłej szafie zajęte jest miejsce przed nią (przynajmniej 60 centymetrów), pozwalające swobodnie do niej dojść.

O garderobie najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania domu. Powstaną ścianki działowe w odpowiednim miejscu. Nie trzeba później myśleć o przeróbkach, wydawać dodatkowych pieniędzy. Ściany pomalowane wodoodporną farbą będzie można od czasu do czasu zmyć. Również podłoga powinna być wykonana z materiału, które pozwoli utrzymać ją w czystości.

Dobrym rozwiązaniem jest garderoba przechodnia, łącząca sypialnię i łazienkę. Po obu stronach przejścia znajdzie się miejsce na półki i drążki.

Zobacz również:

Przedpokój wizytówką domu

 

Skomentuj:

Garderoba w mieszkaniu