Efektowny ogród z tanimi roślinami
Co zrobić gdy musimy ograniczyć budżet przeznaczony na urządzenie ogrodu, a zależy nam na dużym efekcie?
Zawsze najważniejszy jest ciekawy pomysł na ogród! Czasami zwykłe rośliny i materiały pomysłowo wykorzystane lub zestawione ze sobą, bywają atrakcyjniejsze niż drogi ogród bez jasnej, czytelnej myśli.
Pamiętajmy, że tak jak wnętrza, ogród powinien podkreślać naszą indywidualność oraz spełniać określone funkcje. Potraktujmy go jako kolejny, zewnętrzny pokój i podporządkujmy rośliny ogólnej koncepcji, używajmy roślin jako materiału do uzyskania pionowych i poziomych płaszczyzn, brył w przestrzeni i akcentów kolorystycznych. Zastosowanie kolorów i materiałów z wnętrza domu spotęguje efekt przenikania się tych przestrzeni i sprawi, że zarówno pomieszczenia jak i ogród wydadzą się większe. Dom i ogród powinny stanowić estetyczną całość.
Jak projektować?
Efekt nowoczesnego, ciekawie zaprojektowanego ogrodu można uzyskać w prosty sposób przez ujednolicenie i uporządkowanie przestrzeni. Dadzą to rośliny o zawężonej gamie kolorów, o podobnej barwie liści i kwiatach w harmonijnych barwach (np. biały, różowy, fioletowy), nawiązujących do tych użytych we wnętrzach. Często, zwłaszcza w minimalistycznych ogrodach, znakomity efekt daje akcent w postaci jednego koloru kwiatów (np. łanu maków nawiązujący do czerwonej kanapy w salonie). Można też zaplanować "krzykliwą" rabatę z kilku gatunków roślin i umieścić ją na stonowanym tle. Wrażenie dobrze zaprojektowanego ogrodu dużo łatwiej osiągnąć stosując proste, wyraziste linie podziału kwater i trawnika. Efektownie i nowocześnie wyglądają duże, monochromatyczne połacie z jednego gatunku roślin np. traw ozdobnych, zwłaszcza ciekawie podświetlonych. Szukając oszczędności, projektujmy miejsca z pospolitych, niedrogich i niewymagających roślin w odleglejszych zakątkach ogrodu, inwestując w bardziej wyszukane w najbliższym sąsiedztwie tarasu i wejść do domu.
Dobierając gatunki, warto zwrócić uwagę na rośliny rodzime, czyli gatunki, które naturalnie występują w naszym klimacie. Są na ogół tanie i łatwe w uprawie, odporniejsze na niskie temperatury, szkodniki i choroby. Dobrze dobrane do panujących na działce warunków zwykle nie wymagają profesjonalnej instalacji nawadniającej. Rodzimych gatunków i ich odmian jest bardzo wiele, a dobrze skomponowane i zadbane potrafią wyglądać efektownie przez cały rok. Jeśli rodzime gatunki wydają się nam zbyt pospolite, można zaprojektować w kilku miejscach rośliny powszechnie odbierane jako eleganckie np. bukszpany strzyżone w kule lub kubiki. To doda całemu ogrodowi ekskluzywności i sprawi, że pozostałe rośliny nabiorą innego wyrazu.
Efektownie wygląda też łąka kwietna z naturalnie wysiewającymi się kwiatami np. makami, koszona dwa razy w roku. Zasiana zamiast trawnika, zaoszczędzi pracy i pieniędzy związanych z pielęgnacją trawnika. Dotyczy to jednak tylko większych działek, bo na małych zwykle potrzebny jest kawałek trawnika - do chodzenia, grania w piłkę czy urządzania przyjęć.
Jak kupować?
Na pewno warto od początku mieć gotowy projekt i nie "błądzić" z roślinami po ogrodzie, sadząc przypadkowo wybrane rośliny w nieprzemyślane miejsca. Zwykle po latach okazuje się, że rosną nie tak jak zamierzaliśmy i nie dają oczekiwanego efektu, często też nie ma ich gdzie przesadzić. Takie ?terenowe? poszukiwania kosztują dużo pieniędzy i tracą cenny czas potrzebny do wzrostu roślin.
Mając ograniczony budżet, kupujmy większe rośliny do utworzenia trzonu kompozycji i do uzyskania określonego efektu np.: zasłonięcia niekorzystnego widoku, odizolowania od sąsiadów, wiatru czy słońca. Warto też kupić większe okazy roślin wolno rosnących. Krzewy na żywopłot, np. cisy, taniej jest kupować wiosną lub jesienią prosto z gruntu w szkółce. To samo dotyczy dużych drzew.
Większość krzewów liściastych i bylin rośnie tak szybko, że osiągają znakomity efekt w kilka lat i można kupować je małe.
Wykończenie
Przy wykonaniu rabat warto wykonać obrzeże, które oddzieli kompozycję roślin od trawnika, ułatwi koszenie, a przy okazji da wrażenie ładu i porządku. Obrzeże najlepiej wykonać z elementów już wykorzystanych w ogrodzie np. z kostki granitowej, pasma grubej blachy, impregnowanych desek czy pociętych płyty betonowych ułożonych na sztorc. Miejsca pomiędzy roślinami wysypane żwirem dadzą rabatom elegancki i nowoczesny wygląd, a dodatkowo rozświetlą zacienione zakątki.
Agnieszka Duc / OGRODOWNIA
- Więcej o:
O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?
Ozdoby świąteczne na zewnątrz
Ogrzewacz tarasowy. Dlaczego warto go mieć?
Wycieraczka pod drzwi domu - jak ją zrobić?
Jak zaaranżować balkon boho? Inspiracje
Taras w stylu boho - jak urządzić letni salon na świeżym powietrzu?
Jak urządzić taras w stylu rustykalnym?
Buda dla psa - zrób to sam