Meblościanka In/Out
Można już kupić mebel nagrodzony w konkursie Meblościanka 2008
Meblościanka In/Out została zaprojektowana i wykonana przez Magdalenę Czapiewską i Karola Murlaka podczas warsztatówdesignu Meblościanka 2008 organizowanych przez Vox i projektanta Tomka Rygalika w maju 2008 roku. Prosta, a jednocześnie bardzo wyraźna forma może narzucić charakter wnętrzu , w którymmebelzostanie postawiony. Meblościanka przypomina szachownicę - zamykane szafki przeplątają się z otwartymi przestrzeniami półek. Prosta, minimalistyczna forma została osiągnięta między innymi dzięki rezygnacji z uchwytów, okuć czy innych elementów dekoracyjnych. Nawiązaniem do pierwowzorów z czasów PRL jest tu nie tylko nazwa mebla, ale i jego funkcjonalność.
Kilka szafek ma drzwiczki otwierane do dołu. W tych szafkach, w których drzwiczki otwierają się do góry zastosowano bezpieczne zawiasy z dodatkowym zabezpieczeniem.
Meblościanka może być ustawiona w dowolnym miejscu pokoju, może pełnić funkcję dwustronnego regału i tworzyć ażurową ściankę działową, ponieważ jej tylna część została również estetycznie wykończona.
Jury warsztatów "Meblościanka 2008" uzasadniło swój wybór w następujący sposób: ?Projekt Magdaleny Czapiewskiej i Karola Murlaka najbardziej bezpośrednio nawiązuje do tradycyjnej meblościanki - formą, ale także założeniami: łatwość produkcji, masowość, dostępność cenowa. Założeniem projektu jest postawienie na mobilność zestawu. Każdy pionowy moduł spakowany jest w skrzyni i w tej formie, łatwej do transportowania trafia do klienta (model składa się z pięciu modułów, pięciu skrzyń). System przypomina jedną z ikon PRL-u lalkę Matrioszkę. Projekt jest ?Odą do meblościanki", to nawiązanie do klasycznego modelu meblościanki Kowalskich". Korpus wykonany jest z płyty laminowanej , a fronty z lakierowanej płyty MDF. Mebel dostępny jest w kolorze białym. Meblościanka ma szerokość 263,6 cm, głębokość 40 cm i wysokość 219,5 cm. Jej cena to 3490 zł.
Magdalena Czapiewska jest absolwentką wydziału Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w Pracowni Projektowania Mebla. Odbyła również studia w Falmouth College of Arts na wydziale Spatial Design w Wielkiej Brytanii. Wzięła również udział w następujących wystawach: Meblowy Haute Couture w Warszawie, Międzynarodowe Targi Poznańskie Mebel 2005 i 2006. Jest współzałożycielką zespołu projektowego Designlab.
Karol Murlak jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Spatial Design w Falmouth College of Arts w Wielkiej Brytanii. Jest asystentem na macierzystym wydziale warszawskiej ASP i w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych oraz stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdobył II miejsce w konkursie Terma Design 2008 oraz wyróżnienie w konkursieInstytutu Wzornictwa Przemysłowego ?Dzień Barwy". Wziął również udział w wystawach New Designers w londyńskim Business Design Centre oraz Meble 2006 na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jest współtwórcą zespołu projektowego Designlab.
Zobacz także:
Meblościanka kontratakuje
Przechowywanie pod schodami
Meble na kółkach
- Więcej o:
Polski design na prezent - inspiracje
Premiera lamp STORM od Gie El na Warsaw Home & Contract
Nawer, Konopacka, Zień i Koziara dla Grupy Tubądzin - kolekcje płytek stworzone przez wybitnych twórców
O nagrodach, inspiracjach, trendach - wywiad z twórcami Grynasz Studio
Meble i oświetlenie marki HULE - design z misją
Lampy od polskich projektantów - neuroestetyczne żyrandole Gie El
Wywiad z Dorotą Koziarą, projektantką kolekcji płytek Masovia Tubądzin
Paged Meble: tradycja i trendy. Dlaczego tak lubimy gięte meble?