Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oświetlenie ogrodowe i tarasowe - magia światła

Aldona Zakrzewska

Po zmierzchu światło ogrodowych lamp dyskretnie rozprasza mrok wieczorów, wydobywa urodę detali, dodaje blichtru ogrodowym przyjęciom.

Zanim zdecydujemy się na rozmieszczenie lamp ogrodowych i rozprowadzenie instalacji elektrycznej powinniśmy się zastanowić, gdzie najczęściej będziemy przebywać po zmierzchu - takim miejscem z pewnością jest taras, altana czy ulubiony kącik, gdzie najczęściej przyjmujemy gości. Ważne też jest jakie efekty świetlne chcemy uzyskać.

Taras i ogród skąpany w świetle

Strefę wypoczynku najlepiej oświetlić podobnie jak domowy salon - lampą umieszczoną nad głową na przykład pod parasolem lub zadaszeniem, padające z góry światło nie będzie oślepiało, a tylko rozpraszało zmrok. Na niewielkim tarasie czy na balkonie wystarczą kinkiety. Planując wieczorne przyjęcie wśród kwiatów pamiętajmy też o oświetleniu dekoracyjnym; przenośne lampiony, latarenki i płomyki świec stworzą magiczny nastrój.

Ważny jest też widok z tarasu, altany czy kącika, w którym wypoczywamy po zmierzchu. Stwórzmy więc bajkową scenerię w całym ogrodzie. Kierując snop ostrego światła na wybrany obiekt osiągniemy efektowny kontrast pomiędzy jasno oświetlonym detalem, a ciemnym tłem (powstanie plama światła wydobywająca detal wśród ciemności). Natomiast lampa umieszczona za eksponowanym obiektem wydobędzie z ciemności jedynie jego kontury, ale trzeba ją tak ustawić, by światło nie oślepiało widzów tej scenerii. Ciekawy efekt daje też podświetlenie ściany czy żywopłotu od którego będzie się odcinała ciemna sylwetka rzeźby lub drzewa o ciekawym kształcie. Chcąc uwypuklić fakturę muru wystarczy umieścić u jego stóp reflektor i skierować snop światła do góry. Festony rozjarzonych żaróweczek rozpiętych wśród drzew wyglądają jak robaczki świętojańskie. Atmosferę jak z bajki wyczaruje też szereg niskich lamp wyznaczających linię brzegową oczka wodnego, świecące kule pływające po powierzchni wody czy podwodny reflektor podświetlający fontannę.

Światło bez kabla

Tarasy i ogrody bez dostępu do prądu również mogą być rozjaśnione światłem lamp; wystarczy zastosować modele solarne, zasilane energią słoneczną. W sklepach pojawiają się coraz ciekawsze wzorniczo oprawy solarnych lamp i latarenek, świecące nocą parasole przeciwsłoneczne, donice, wtykane w ziemię świecące ozdoby i inne gadżety. Decydując się na nie należy jednak wziąć pod uwagę, że mają one małą moc, dają więc mniej światła niż lampy podłączane do instalacji i mogą świecić najwyżej 8 godzin.

Bezpieczny blask

Uczęszczane miejsca (np. schody, ścieżki, podjazd do garażu) ze względów bezpieczeństwa nigdy nie powinny tonąć w mroku. Oświetlajmy je punktowymi źródłami światła umieszczonymi przy każdym stopniu lub wzdłuż ścieżki. Efektowne i praktyczne są płaskie lampy wbudowane w nawierzchnię, po których można chodzić, a nawet jeździć. Często są one wyposażone w ażurowe przesłony dające ciekawe efekty świetlne, kierujące snop światła w dół, by nie oślepiało użytkowników. Ścieżki można też oświetlać światłem odbitym od rosnących obok roślin; niskie lampy są skierowane na zieleń, a na ścieżce powstaje tylko delikatna poświata.

Uwaga! Aby lampy ogrodowe i zanurzane w wodzie były bezpieczne, trzeba wybierać modele do tego przeznaczone. Wszystkie połączenia instalacji muszą być szczelne, a wszystkie prace - wykonane przez uprawnionego elektryka.

Top 10 - meble ogrodowe

Skomentuj:

Oświetlenie ogrodowe i tarasowe - magia światła