Niezły gadżet! 10 najlepszych gadżetów, które pokazywaliśmy Wam w 2015 roku. Który najlepszy?
Przez cały rok pokazywaliśmy Wam dziwne, zaskakujące i bardzo oryginalne przedmioty z całego świata. Jesteśmy ciekawi, co według Was było gadżetem 2015 roku?
John Power znalazł prosty sposób na ominięcie dodatkowych opłat za bagaż. Postanowił zamienić zwykłą kurtkę w bagaż podręczny, który pomieści naprawdę sporo.
Jaktogo to kurtki i płaszcze z całym mnóstwem bardzo pojemnych kieszeni. Z powodzeniem zmieścimy w nich ubrania, książki, tablet czy nawet laptop. Tak "wypchaną" kurtkę wystarczy nałożyć na siebie i z uśmiechem na ustach udać się na pokład samolotu. Kurtkę można złożyć i zmienić w torbę na ramię.
Ubrania Jaktogo uszyte są z lekkich i wytrzymałych tkanin. Do wyboru jest kilka modeli - bagaż podręczny można "upchnąć" do sukienki, kamizelki, kurtki, płaszcza lub poncho.
Doniczka, króra rośnie wraz z rośliną
GROWTH to doniczka zaprojektowana przez duet projektantów z pracowni Ayskaran. Co jest w niej niezwykłego? "Rośnie" wraz z rośliną! Bike i Begum Ayaskan inspirowali się sztuką origami. Po wielu obliczeniach, udało się stworzyć z tworzywa doniczkę, która dopasowuje się do wielkości rośliny. Raz na zawsze można zapomnieć o przesadzaniu!
Zespół projektowy firmy American Standard zaprezentował niezwykłą linię baterii DXV. Metalowe baterie powstają dzięki drukarkom 3D. Proszki metalu są podgrzewane do bardzo wysokiej temperatury. Topiąc się, tworzą masę. Drukarka tworzy kolejne warstwy, aż do uzyskania całego produktu. Drukowanie baterii DXV 3D trwa 24 godziny. Potem należy ją wyszlifować i wypolerować.
Aby przepływ wody był wydajny, potrzeba było wielu obliczeń.Wewnątrz baterii ukryte są kanaliki przewodzące wodę. Zostały one schowane pod ażurowymi konstrukcjami, dzięki czemu na pierwszy rzut oka są zupełnie nie widoczne.
Pralka, która zmieści się w dłoni
Dolfi to urządzenie, które śmiało można nazwać najmniejszą pralką świata. Zaprojektował je Andre Fanguerio (założyciel Studio Lato) we współpracy z Leną Solis. Dolfi przypomina kształtem białe mydełko. Wystarczy napełnić wodą miskę lub zlew, dodać nieco płynu do prania, wrzucić brudne ubrania, podłączyć Dolfi do prądu i zanurzyć w wodzie. Pół godziny później wystarczy rozwiesić wyprane ubrania.
Dolfi wykorzystuje sprawdzoną technologię czyszczenia ultradźwiękami. Fale dźwiękowe rozbijają cząsteczki brudu. Podobną technologię stosuje się np. do czyszczenia biżuterii lub okularów. Projektantów zainspirowały... delfiny. Ssaki te komunikują się właśnie poprzez fale dźwiękowe.
Doniczka inna niż wszystkie
Rainy Pot to doniczka do powieszenia na ścianie. Doniczka to mało powiedziane - Rainy Pot to cały system podlewania, który zaprojektował Seungbin Jeong. Jak działa? Rośliny umieszcza się w doniczce. Wodę wlewa się do pojemnika w kształcie białego obłoczka, umieszczonego nad rośliną. W chmurze są cztery małe otwory. Kapiąca przez nie woda równomiernie podlewa nasz kwiatek. W doniczce zgromadziło się za dużo wody? Wystarczy wyjąć koreczek na spodzie.
Fotelik rowerowy i wózek dziecięcy w jednym
Pahoj to fotelik rowerowy i wózek dziecięcy w jednym, stworzony przez szwedzką projektantkę Lycke von Schantz. Pomysł jest banalnie prosty - wózek (spacerówkę) przytwierdza się do bagażnika roweru. Teraz można z dzieckiem pojechać np. do sklepu, zostawić rower i nie martwić się o małe, bolące nóżki.
Stół w kilka minut
Dwie hiszpańskie projektantki - Maria Roca i Erika Biarnes, absolwentki architektury Uniwersytetu Technicznego Katalonii, zaprojektowały świetny gadżet, dzięki któremu można zmienić dowolną, płaską powierzchnię w stół. Stalowe klipsy w różnych kolorach wystarczy wpiąć w dowolną powierzchnię. Są one zabezpieczone miękkim materiałem, dzięki czemu nie porysują powierzchni płyty. Dodatkowo można je dopasować, aby stolik się nie kiwał.
Okrągłe rolki
Okrągłe rolki to nic innego jak połączenie deski longboardowej z dobrze znanymi rolkami. Wystarczy umieścić stopy na dwóch platformach i... ruszać w drogę! Jeśli jazda na okrągłych rolkach Was przeraża, projektanci proponują ułatwienie dla początkujących. Specjalny pręt łączący obie rolki ma ułatwić korzystającym ze sprzętu utrzymanie równowagi.
Jadalna butelka
Pierre Paslier, Guillaume Couche i Rodrigo Garcia pracując na co dzień wspólnie w Skipping Rocks Lab zastanawiali się nad sposobem pakowania wody, który wykluczyłby plastikowe butelki.Ciekawość doprowadziła ich do najbardziej prostego i pięknego rozwiązania jakie oferuje sama natura - kropli wody. Tak właśnie powstała butelka "Ooho!"
Do opakowania wody służy proces chemiczny, w którym jedna kropla specjalnego płynu tworzy cienką, żelową membranę wokół całej wody. Po wielu próbach i eksperymentach procesu sferyfikacji na różnych składnikach, w różnych proporcjach i rozmiarach udało się stworzyć właściwą recepturę. Opracowany płyn pozwala nie tylko pozwala pakować większe ilości wody, ale dodatkowo tworzy dwie warstwy membrany zapewniając zarówno lepszą ochronę, jak i higienę użytkowania.
Spektakl z popcornem w roli głównej
"Pocorn Monsoon" to projekt Jolene Carlier, absolwentki Design Academy w Eindhoven. Inspiracją był Willy Wonka, właściciel ogromnej fabryki pełnej niesamowitych sprzętów z książki "Charlie i fabryka czekolady".
Działanie maszynki jest niezwykle proste. Wystarczy wsypać ziarenka kukurydzy do specjalnego otworu i uruchomić urządzenie. Ogrzane gorącym powietrzem ziarna zaczną "strzelać" i podskakiwać w szklanej tubie. Przypomina nam to trochę maszynę losującą z Lotto! Prażona kukurydza trafia w końcu do postawionej miseczki.
- Więcej o: