Postaw na garderobę!

Redakacja Pressland

Wiele osób posiadających garderobę stwierdzi zgodnie, że jest to jedno z lepszych miejsc w domu. Pozwala nie tylko przechować w porządku całą odzież ale też wiele innych sprzętów potrzebnych każdego dnia w domu. Aby jednak spełniała swoje funkcje konieczne jest zadbanie o jej odpowiedni projekt. Dziś podpowiemy, jak zaprojektować "szafę" uniwersalną w przy tym idealną.

Postaw na garderobę!
Postaw na garderobę!
shutterstock

Ustal funkcję garderoby

Przed ostatecznym projektowaniem garderoby konieczne jest zastanowienie się, co powinno się w niej mieści. Warto ustalić nie tylko rodzaj ale i ilość rzeczy. Do najczęstszych elementów przechowywanych w garderobie zaliczyć można wszelkiego rodzaju odzież i dodatki męskie jak i damskie, obuwie, pościel, wszelkiego rodzaju walizki i torebki. Część osób decyduje się również na przechowywanie w garderobie odkurzacza, żelazka czy innego, drobnego sprzętu AGD. Dlaczego to takie ważne? Otóż, wiedząc co chcesz przechowywać łatwiej będzie Ci dopasować elementy wyposażenia. Garderoba to nie tylko półki. To również szuflady, różnego rodzaju kosze, specjalne wieszaki na apaszki, krawaty czy spodnie a także miejsce na buty. Jak widzisz – wyposażenie garderoby może być bogate a to jeszcze nie wszystko. W tym momencie powinna uruchomić się Twoja wyobraźnia. Tak, tak – garderoba to najważniejszy projekt Twojego mieszkania.

Projektować samemu czy z pomocą specjalisty?

Wszystko zależy od Twoich możliwości finansowych jak i umiejętności projektowych. Jeśli Twoja sytuacja finansowa pozwala, możesz a nawet powinieneś zdecydować się na pomoc profesjonalisty, zwłaszcza w przypadku gdy garderoba ma zostać umieszczona w oddzielnym pomieszczeniu. Zaprojektowanie całego wnętrza pod garderobę jest trudne. Specjalista zadba nie tylko o odpowiednie rozplanowanie półek i innych elementów szafy ale też o oświetlenie zapewniające komfortowe korzystanie z miejsca. Małą garderobę bądź szafkę pełniącą funkcję garderoby możesz zaprojektować sam. Musimy w tym miejscu wspomnieć, że wiele firm stolarskich małe projekty wykonuje w cenie mebli. Pracownik wykona wszelkie niezbędne pomiary a już po kilku dniach przedstawi Ci kilka rozwiązań, do których Ty oczywiście możesz wnieść poprawki. Jeśli jednak czujesz się na siłach projekt garderoby możesz wykonać sam, przy pomocy specjalistycznego oprogramowania, oferowanego przez wiele sklepów meblowych.  Wchodzisz w odpowiednią zakładkę na stronie, która przekieruje Cię do specjalistycznego programu. Wystarczy wskazać rozmiary garderoby i dopasować odpowiednie wyposażenie. Co ważne – projektując w takim systemie od razu widzisz efekt. W każdej chwili możesz zmienić zdanie i półkę zamienić na szufladę. Projektując jednak garderobę samodzielnie nie zapominaj o oświetleniu. Dobrze doświetlona garderoba to gwarancja komfortowego jej użytkowania. Warto zadbać np. o oświetlenie podszafkowe czy zamontowanie paneli oświetleniowych. Możesz wybrać oświetlenie z czujnikiem ruchu bądź tradycyjnie włączane i wyłączane. Oświetlenia tego typu są niezwykle proste w montażu – nie musisz obawiać się dodatkowych kłopotów.

Garderoba nie musi kosztować fortuny

Wiele osób rezygnuje z pomysłu garderoby, gdyż obawia się kosztów. Pamiętajmy jednak, że wszystko zależy od jej wielkości i jakości użytych materiałów. Na cenę garderoby ma także wpływ wyposażenie, zastosowane mechanizmy czy też rodzaj okuć. Szacuje się jednak, że 1 m garderoby, wyposażonej w drzwi przesuwne wynosi ok. 1000 zł. Cena ta dotyczy zarówno garderoby wykonywanej na wymiar jak i garderoby kupionej w sieciówce.

Skomentuj:

Postaw na garderobę!