Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projektowanie łazienki - jak urządzić funkcjonalną i wygodną łazienkę?

ES/MŚ

Projektowanie łazienki nie musi być trudne i czasochłonne - o ile uwzględnimy kilka ważnych aspektów. Aby stworzyć komfortowe i funkcjonalne wnętrze, trzeba zacząć od określenia własnych przyzwyczajeń, preferencji i potrzeb, ale też pamiętać o podstawowych zasadach ergonomii. Czym różni się projektowanie łazienki o małym metrażu od tej przeznaczonej dla pary lub osób z niepełnosprawnościami?

Aranżacja łazienki
Botaniczny nadruk na szkle, zespalany ze szkłem podczas procesu hartowania, sprawia, że kabina jest głównym elementem aranżacji
Radaway

Projektowanie małej łazienki

Projektowanie małej łazienki warto zacząć od wyboru kabiny prysznicowej. To nie tylko duża oszczędność miejsca, ale także wody. Szeroka oferta dostępnych modeli, również wykonywanych na wymiar, pozwala jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Popularnym trendem jest montaż kabin typu walk-in, czyli ograniczenie strefy prysznicowej jedynie ścianką prysznicową, nawet bez drzwi. Wewnątrz montuje się jedynie baterię (i deszczownicę) i niski brodzik (lub wyłącznie odpływ liniowy). Ta opcja świetnie prezentuje się wizualnie, optycznie powiększa wnętrze i ułatwia projektowanie małej łazienki. Przy sprzyjającym układzie pomieszczenia i dobrym projekcie nawet w bardzo małej łazience można sobie pozwolić na montaż wanny. Dodatkowo, aby zwiększyć funkcjonalność strefy kąpielowej, możliwa jest też opcja montażu parawanu nawannowego. Takie rozwiązanie 2w1 to świetny sposób na pogodzenie różnych preferencji kąpielowych.

Zobacz także:

Projektowanie łazienki: salon kąpielowy

Kiedy mamy do dyspozycji większy metraż, możemy pokusić się o projektowanie łazienki na wzór salonu kąpielowego. Wbrew pozorom zaaranżowanie sporego pomieszczenia nie jest takie łatwe. Korzystanie z armatury musi być wygodne i funkcjonalne – wszystkie elementy powinny zostać umiejscowione w odpowiedniej odległości od siebie. Codziennie bieganie od prysznica do umywalki będzie męczące, a samo wnętrze niezbyt przytulne. Ciekawą alternatywą jest częściowe lub całkowite podzielenie pomieszczenia przeznaczonego na łazienkę. W jednej z części można umieścić umywalkę, szafkę i inne elementy potrzebne do codziennego użytku, a w drugiej komplet urządzeń niezbędnych do wypoczynku w domowym spa. Bohaterem każdego salonu kąpielowego jest wanna wolno stojąca. Największe wrażenie robi, gdy znajdzie się w samym centrum pomieszczenia. Dla jeszcze większej ekspozycji, możemy ją efektownie podświetlić lub zaprojektować dla niej specjalne podwyższenie. Projektowanie łazienki o dużej powierzchni może się też opierać na wykorzystaniu kabiny walk-in (w bardziej imponującym wydaniu).

Zobacz także:

Stelaż podtynkowy: estetyka i komfort >>

Projektowanie łazienki: aranżacja dla pary

Projektowanie łazienki dla dwóch osób (pary) warto oprzeć na zamontowaniu dwóch umywalek lub jednej dwustanowiskowej – a jest to możliwe już przy łazience o powierzchni 6 m kw. By zamontować dwie pojedynczeumywalki, wystarczy trochę powyżej 1 m długości wolnej ściany. Na podwójną umywalkę trzeba wygospodarować 90-120 cm. Szafki pod umywalką pozwolą na swobodne przechowywanie kosmetyków męskich i damskich osobno. Jeśli metraż na to pozwala, projektowanie łazienki może uwzględniać wannę wolno stojącą o większych wymiarach, tak by możliwa była kąpiel we dwoje. Jeśli nie – wystarczy klasyczna wanna prostokątna zaprojektowaną specjalnie dla pary. Jeżeli styl życia jest raczej dynamiczny, przyda się prysznic, najlepiej walk-in, by swobodnie mogły z niego korzystać dwie osoby. Projektowanie łazienki powinno mieć na celu umożliwienie spędzania chwil wspólnie, jak i osobno, kiedy potrzeba intymności. Warto postawić ścianki działowe, murek oddzielający, wykorzystać luksfery do oddzielenia stref. Rozwiązaniem pozwalającym na intymność jest także sypialnia z łazienką – warto wtedy zaaranżować oba pomieszczenia w tym samym stylu.

Zobacz także:

Płytki ceramiczne w różnych stylach i rozmiarach >>

Łazienka inspiracje: co położyć na ściany w łazience? >>

Kabina prysznicowa w różnych odsłonach. Jaką kabinę prysznicową wybrać? >>

Projektowanie łazienki: specjalne udogodnienia

Projektowanie łazienki czasem musi uwzględniać korzystanie z pomieszczenia przez seniorów, osoby niepełnosprawne i dzieci. W przypadku osób o ograniczonej sprawności ruchowej dobrym wyborem będzie kabina prysznicowa – najlepiej walk-in, z bezprogowym wejściem i bez drzwi. Taka strefa mycia pozwoli na pełną swobodę, a także nie będzie stwarzać problemów w przypadku wózków inwalidzkich. Odpowiednie będą też modele wyposażone w brodzik niski lub montowany na równi z posadzką (z powierzchnią antypoślizgową).

Projektowanie łazienki dla seniora zakłada wyposażenie w akcesoria gwarantujące wygodę, a także bezpieczeństwo. Umożliwi to m.in. siedzisko prysznicowe, które odciąży kręgosłup i pozwoli starszej osobie na przyjęcie pozycji siedzącej podczas mycia. Sprawdzi się też niska wanna, której ścianki boczne nie są wyższe niż 50-60 cm. Praktycznym rozwiązaniem są również wanny z drzwiami.

Jeśli w domu są dzieci, projektowanie łazienki warto oprzeć na specjalnych rozwiązaniach dla nich. Lepiej wówczas wybrać wannę niż prysznic – małe dzieci uwielbiają się bawić w wodzie. Dobry będzie też głęboki brodzik o wysokości około 30 cm i szerokości 20 cm. Armatura powinna być wyposażona i w wylewkę jak do wanny, i w natrysk z deszczownicą. Gdy dzieci podrosną, będą mogły zamienić kąpiel i zabawy w baseniku na szybki prysznic. Aby najmłodszym było wygodnie, armaturę możemy zamontować na niższej niż standardowa wysokości lub wyposażyć łazienkę w specjalne podnóżki.

Zobacz także:

KOŁO dla niepełnosprawnych >>

Dom dla seniora lub osób niepełnosprawnych, czyli dom bez barier >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Projektowanie łazienki - jak urządzić funkcjonalną i wygodną łazienkę?