Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Współcześni twórcy projektują dla DESA Home

mat. prasowe

Dotychczas sprzedawali kultowe projekty vintage, sztukę dawną i współczesną, teraz rozszerzają asortyment o wyjątkowe, limitowane projekty wybitnych polskich twórców. Kolektyw rzemieślniczy Nów, Ivo Nikić i Aleksandra Kujawska stworzyli unikatowe serie obiektów do wnętrz i cykl obrazów, które tworzą pierwszą odsłonę projektu DESA Home Today.

Współcześni twórcy projektują dla DESA Home
Współcześni twórcy projektują dla DESA Home
mat. prasowe/kolaż redakcja

Sztuka i design tworzą wnętrze. Czasami jeden detal potrafi zmienić charakter przestrzeni i samopoczucie przebywających w nim osób. DESA Home Today to kolekcja o współczesności, o inspiracji naturą, o bliskości i szukaniu własnego głosu wśród masowej powtarzalności. 

Już od 7 września w kolekcji DESA Home dostępne są nowe obiekty od współczesnych projektantów. Wśród nich obiekty użytkowe: ceramika, lustra, meble, koce, szkła oraz seria prac malarskich.

DZIŚ – krok w przyszłość inspirowany przeszłością

Współczesne wzornictwo łączy wizję projektową i śmiałe, nowoczesne projekty z zapomnianymi, odkrywanymi na nowo technikami. W czasach kiedy rzemiosło zanika, doświadczenia i fach zyskują na wartości. Współcześni rzemieślnicy sięgają po dawne techniki, aby nawiązywać dialog z tradycją – korzystać z lokalnych materiałów, dbać o zrównoważoną produkcję, masowości przeciwstawiać indywidualizm. 

Ręcznie tworzone obiekty są niepowtarzalne, produkowane lokalnie z naturalnych materiałów, a więc przyjazne planecie. W dzisiejszym świecie wybór polskiego, lokalnego wzornictwa, to wybór zarówno estetyczny jak i etyczny.

Do udziału w pierwszej odsłonie projektu zaproszonych zostało 10 projektantów i projektantek oraz artysta, który przygotował serię prac malarskich.

Kolektyw rzemieślniczy Nów zrzesza autorskie pracownie z całej Polski, wszystkie zespoły i twórców Nowiu charakteryzuje przywiązanie do szczegółu i wysoka jakość wykonania.

Dla DESA Home Anna Bera przygotowała unikatowe lustra, oprawione w drewniane formy dębowe. Zajmuje się rzeźbą oraz stolarstwem, inspiracji szuka w przyrodzie, co ma odzwierciedlenie w organicznych formach i doborze materiałów.

Monika Skorupska przygotowała serię ceramicznych naczyń, ręcznie wykonanych i malowanych. Założycielka MOSKO łączy w swoich produktach pasję do ceramiki i malarstwa.

Olga Milczyńska prezentuje wazony o niecodziennych formach i fakturach, oddają jej fascynację czasem i tradycją.

Jakub Przyborowski zaprojektował stolik z drewna jesionowego, lekki w formie, w jasnym odcieniu drewna, na trzech nogach, z dwuwarstwowym blatem oraz minimalistyczny, drewniany zestaw pudełek.

Misy Moniki Dąbrowskiej-Picewicz inspirowane są naturą – drganiem powietrza, nurtem rzeki, obłością kamieni i strukturą drzew. W swoich pracach balansuje między abstrakcyjną rzeźbą, a formą użytkową.

Projekt luster przygotowało również studio P55 Mirrors, prowadzone przez Beatę Ludwin i Łukasza Wołka. Różnorodne doświadczenia z zakresu działań wizualnych oraz projektowych dały początek ich wspólnej pracy. Ich projekty plasują się między dekoracyjnością a funkcjonalnością, Szklaną taflę pokrywają złotem lub srebrem, szlachetna faktura z płatków przywodzi na myśl krajobrazy, pejzaże natury czy srebrzystą łunę księżyca.

REST Studio pracują obecnie nad projektem RESTKI, który zakłada opracowanie wytrzymałego materiału umożliwiającego tworzenie elementów do wnętrz, w całości powstałego z resztek włókien. Dla DESA Home przygotowali ręcznie tkany koc z bawełny supima i mieszanki wełen, w jasnych kolorach z delikatnym akcentem kolorystycznym

Studio Tafla jest pracownią mozaiki założoną przez Agnieszkę Drobiecką-Zielonkę i Sergiusza Zielonkę. Twórcy starają się reaktywować zapomnianą dziedzinę sztuki – mozaikę, sprawić, żeby była bardziej dostępna i chętnie dobierana do wnętrz. Łączą minimalizm, geometrię, modernizm w formie uwspółcześnionej mozaiki zamkniętej w stalowej ramie formie.

DESA Home Today to nie tylko design, ale również sztuka. Ivo Nikić przygotował cykl obrazów, w których czerpie ze street-artowej stylistyki. Używa szablonów, farb w sprayu, korzysta z techniki laserunku i malarstwa fakturowego. Artysta jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom uzyskał w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. W swojej twórczości eksploruje interesujące go obszary cielesności, miejskiego pejzażu, muzyki. Szuka zgrzytów, odpadków, które czynią pejzaż bardziej interesującym.

Aleksandra Kujawska, artystka i projektantka, doktorantka Katedry Szkła, w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W kolekcji TODAY prezentuje zestawy w 3 kolorach składające się z karafki i 6 kieliszków. Jej projekty to twórczy dialog z tradycją. Realizowane w dawnych hutach, współczesne formy, powstają z inspiracji naturą i tęsknotą człowieka za życiem bliżej przyrody.

Projekt DESA Home Today z czasem będzie się poszerzał o kolejne twórcze współprace. Jeszcze w tym roku na jesieni pojawią się kolejne obiekty w kolekcji. Wśród nich serwis Marka Cecuły, światowej sławy ceramika, założyciela Modus Design Studio, który z od lat 90. Studio współpracuje z Fabryką Porcelany w Ćmielowie, otwierając ją na współczesność. Inną zaproszoną do współpracy projektantką jest Ada Sokół, artystka specjalizująca się w sztuce 3D, która tworzyła animacje m.in dla marek Burberry, Valentino czy Nike. Dla DESA Home stworzy serię plakatów. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Współcześni twórcy projektują dla DESA Home