Zlewozmywak - wielkość, materiały
Zlewozmywak spełnia nie tylko rolę praktyczną, lecz może być także ozdobą pomieszczenia. Współczesne modele wykonane są z granitu, ceramiki czy lekkiej stali nierdzewnej. Mają różne kształty, barwy i wymiary. Jaki sprawdzi się najlepiej w naszej kuchni?
Nowoczesny zlewozmywak
Nowoczesne zlewozmywaki są dostępne w różnych wielkościach, wykonane z różnych materiałów i wyposażone w liczne dodatkowe elementy, ułatwiające pracę w kuchni, np. ociekacz, wkładkę ociekową z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej, służącą do odcedzania (wkłada się ją do małej komory), stalowy koszyk, deskę kuchenną z drewna, tworzywa sztucznego lub kompozytu, służącą do krojenia, np. soczystych owoców i warzyw (nakłada się ją na komorę lub ociekacz), a także dozownik płynu do mycia naczyń (umieszcza się go w otworze wyciętym w zlewie lub blacie).Wygląd zlewozmywaka też jest nie do przecenienia, bo ceramiczna wersja w stylu vintage podkreśli charakter rustykalnej kuchni, a w minimalistycznie urządzonym wnętrzu nowoczesny zlew granitowy wpuszczany w blat będzie najlepszym wyborem. Abstrahując od kwestii estetycznych i praktycznych, należy przede wszystkim postawić na trwałość zlewozmywaka. Powinniśmy wybrać model wykonany z wytrzymałych surowców, ale również odpowiednio go pielęgnować.
Wielkość zlewozmywaka
O wyborze konkretnego modelu nie decyduje tylko wygląd, ale również funkcjonalność i wielkość. Na rynku dostępne są zlewozmywaki jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe, a nawet dwuipółkomorowe i większe. Jeśli mieszkamy samotnie albo korzystamy ze zmywarki, to potrzebujemy małego zlewu z jedną komorą. Będzie wystarczający do wykonania podstawowych czynności kuchennych. Zlewozmywak jest wyposażony w jedną komorę z odpływem. Popularne są również 1,5-komorowe. Jest to zlew z jedną komorą i wyposażony dodatkowo w małą komorę pomocniczą z odpływem. Dzięki komorze pomocniczej z łatwością umyjemy sztućce, wypłuczemy warzywa i owoce. Gdy mamy dużą rodzinę, dobrym rozwiązaniem będzie zlew dwukomorowy, np. z ociekaczem. Zlewy dwukomorowe mają dwie komory z odpływami. Mogą one być różnych rozmiarów lub jednakowe. Dwukomorowy, głęboki zlew z ociekaczem jest niezbędny w takiej kuchni, gdzie zmywa się naczynia ręcznie. Większe są zlewy 2,5- komorowe. Mają dwie komory z odpływami i komorę pomocniczą z odpływem. Czasami mają również ociekacz. Zlew tego typu zajmuje sporo miejsce, polecany jest do dużych kuchni.
Zlewozmywak nakładany czy wbudowany?
Kolejny aspekt, który musimy rozważyć przed zakupem to rodzaj zlewozmywaka. Do wyboru mamy zlewozmywaki nakładane na szafkę, wpuszczane w blat kuchenny lub podwieszane pod blat kuchenny. Do zamontowania zlewozmywaka nakładanego potrzebna jest szafka bez blatu, na którą nałożymy zlewozmywak. Zazwyczaj wielkość zlewozmywaka można bez problemu dobrać do wielkości szafki. Są łatwe w montażu. Zlewozmywaki nakładane stosujemy najczęściej w małych kuchniach. Zlewozmywaki wbudowane nakłada się na wycięty wcześniej blat, od góry. Są najbardziej popularne. Trzecia grupa to zlewozmywaki podbudowane tzw. zlewozmywaki podwieszane. Montuje się je od dołu, przez wycięcie w blacie. Można dowolnie łączyć komory dzięki jednolitej powierzchni blatu, na jego całej powierzchni. W zależności od układu szafek, projektu kuchni i naszych upodobań możemy kupić zlewy w różnych kształtach, okrągłe, prostokątne lub kwadratowe, można też wybrać w kształcie trapezu, narożne, a nawet litery L.
Zlewozmywak stalowy
Stal szlachetna, z której wykonuje się zlewy stalowe, wykazuje specjalne właściwości, które wpływają na jej wysoką odporność na czynniki zewnętrzne. Dzięki zawartości chromu i niklu jest niepodatna na działanie kwasów, środków chemicznych, a także nie szkodzą jej bardzo wysoka temperatura i agresywne środowisko. Dzięki możliwościom produkcyjnym, jakie daje ten materiał, zlewozmywaki stalowe mogą mieć nie tylko różną formę i wielkość, ale także strukturę. Stalowe zlewy wykończone są w połysku, szczotkowane, matowe lub z fakturą imitującą lnianą tkaninę. Co więcej, stal szlachetna efektownie się prezentuje i dobrze komponuje z różnymi aranżacjami przestrzeni. Takie zlewy są lekkie i wygodne w montażu, co jest istotne, gdy samodzielnie montujemy urządzenie na blacie czy stojącej szafce.
Zlewozmywak ceramiczny
Wyprodukowany z wypalanej kamionki lub gliny i powlekany glazurą zlew ceramiczny jest bardzo trwały i zaprezentuje się ciekawie w tradycyjnie urządzonej kuchni. Jest odporny na uderzenia, ale należy uważać na ciężkie przedmioty, bo może się stłuc, jeśli spadną na niego z dużą mocą. Wybierając ten rodzaj zlewu, nie powinniśmy się martwić o zarysowania, wysoką temperaturę czy zabrudzenia. Bardzo łatwo bowiem utrzymać go w czystości – można używać wszystkich detergentów, a nawet wybielaczy, ale bez drobinek, które mogłyby porysować powierzchnię.
Zlewozmywak granitowy
To najtrwalszy typ zlewozmywaka, a do tego bardzo efektowny. Wykonany jest z minerałów takich jak granit, krzem czy kwarc i w mniejszej części z żywic poliestrowych lub akrylowych. Twardy, solidny granit jest odporny na chemikalia, wysokie temperatury (do około 280 stopni) oraz uszkodzenia mechaniczne. O granitowy zlew należy codziennie dbać, jednak nie powinno być to uciążliwe. Wystarczy pamiętać o spłukiwaniu musztardy, soków, kawy czy herbaty, bo pozostawione dłużej powodują trwałe ślady ze względu na zawartość garbników i kwasów. Na co dzień granitowy zlewozmywak myjemy płynem do mycia naczyń, a silniejsze zabrudzenia łagodnym mleczkiem. Wadą tych modeli jest ich waga, duże zlewy należy montować na wzmocnionych szafkach.
Zlewozmywak szklany
Szkło to wyjątkowo wdzięczny materiał do aranżacji - daje wrażenie lekkości, pozwala na optyczne kształtowanie przestrzeni, a także doskonale nadaje się na wprowadzanie motywów i wzorów. W dziedzinie zlewozmywaków zyskał uznanie po tym, jak wykorzystano go w łączonej technologii z granitową lub stalową podstawą. Zewnętrzna, szklana tafla jest wyjątkową ozdobą, a trwałość rozwiązania zapewnia naturalny, aksamitny granit bądź stal nierdzewna.
Jak prawidłowo pielęgnować zlewozmywak?
Aby zlewozmywak długo prezentował się nienagannie, należy o niego dbać. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, by nie zostawiać resztek jedzenia w zlewozmywaku. Powinniśmy je na bieżąco wyrzucać. Raz w tygodniu warto również przetrzeć całą powierzchnię mieszanką octu i wody, aby pozbyć się „zacieków” od twardej wody i innych zabrudzeń. Do czyszczenia zlewu najlepiej nie używać ostrych gąbek czy detergentów z drobinkami, bo mogą go zarysować. Wybór właściwego środka do pielęgnacji uzależniony jest od materiału, z którego wykonany jest zlewozmywak.
- Więcej o: