Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wymieniasz okna? Skorzystaj z dofinansowania

Monika Karda

Termomodernizacja budynku pozwala zmniejszyć straty ciepła nawet o 80%. Ważną jej częścią jest wymiana starych okien na energooszczędne. Budynki odpowiadają za 1/3 całkowitego zużycia energii i aż 1/5 globalnej emisji gazów cieplarnianych. W naszym kraju jest około 3 300 000 domów jednorodzinnych słabo lub nieocieplonych. Ich zapotrzebowanie na energię może przekraczać 120 kWh/m2 na rok. Dzięki termomodernizacji można zaoszczędzić do 4/5 energii.

Wymiana okien
Wymiana okien
FAKRO

Inwestycja w lepszą efektywność energetyczną domu powinna odbywać się w określonej kolejności. Zaczynamy zawsze od wymiany starej stolarki otworowej na energooszczędne rozwiązania oraz ocieplenia ścian i dachu. Dzięki temu zabezpieczymy dom przed stratami ciepła. Następnym krokiem powinna być modernizacja przestarzałych instalacji i zakup nowoczesnego kotła o niższej mocy z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie obiektu na energię.
W termomodernizacji stolarki bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowy montaż zaawansowanych technologicznie wyrobów. Dlatego najlepiej powierzyć go wykwalifikowanym monterom. Okna muszą być stabilnie zamocowane odpowiednimi elementami, połączenie z murem zaś trzeba uszczelnić w sposób zapewniający ograniczenie strat ciepła i napływ wilgoci z zewnątrz.
Opłaca się ponadto pomyśleć o systemach alternatywnego pozyskiwania energii, np. ze słońca. W takie rozwiązania może być również wyposażona stolarka w wersji zautomatyzowanej.

Kolejność prac termomodernizacyjnych
Kolejność prac termomodernizacyjnych
Poid
Termomodernizację budynku powinno się zacząć m.in. od wymiany starych okien na nowe
Termomodernizację budynku powinno się zacząć m.in. od wymiany starych okien na nowe
SHUTTERSTOCK.COM

Okna spełniające WT 2021

Jednym z najważniejszych aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze okna, jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Im jest on niższy, tym mniej ciepła będzie „uciekać” przez okno. Jest on zapisany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Wynikające z przepisów zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. W związku z tym budynki, których pozwolenie na budowę zostanie wydane po 1 stycznia 2021 r., muszą spełniać wspomniane wymagania.
Od 2021 roku w przypadku okien elewacyjnych współczynnik przenikania ciepła nie powinien być większy niż 0,9 W/(m²K), połaciowych – 1,1 W/(m²K). Nie oznacza to wcale, że okna w dachu mogą słabiej izolować. Wiąże się jednak z tym, że szyba zespolona odchylona od pionu ma niższą izolacyjność cieplną niż pionowa. Przykładowo wartość współczynnika przenikania ciepła szyby nachylonej pod kątem 45° wzrasta o około 40%. Jest to spowodowane większą intensywnością przenoszenia ciepła w szczelinie między szybami, kiedy strumień ciepła jest skierowany w górę.
Obecnie na rynku wybór okien jest przeogromny. Producenci są w stanie wyprodukować praktycznie dowolny kształt okna o różnych właściwościach cieplnych w zależności od zastosowanej szyby oraz profili. Rodzaj zastosowanych elementów ma oczywiście wpływ na cenę, stąd podejmując decyzję dotyczącą okien, powinniśmy wiedzieć, jakie minimalne wymagania powinny spełniać zamawiane okna.
Stare warunki techniczne 2020 (U = 1,1 W/(m²K) dla okien pionowych i U = 1,3 W/(m²K) dla dachowych) dotyczą inwestorów, którzy złożą wniosek na budowę nowego domu w jeszcze w 2020 roku, niezależnie od tego, czy wejdzie w życie przygotowywany właśnie przepis o okresie przejściowym. WT 2021 nie dotyczą starych budynków, nawet rozbudowywanych i modernizowanych po 31 grudnia 2020 roku, co nie oznacza, że nie warto byłoby zadbać o energooszczędność remontowanego domu.

Termomodernizacja sprawia, że budynek zyskuje też na atrakcyjności, dzięki czemu jego wartość jest większa
Termomodernizacja sprawia, że budynek zyskuje też na atrakcyjności, dzięki czemu jego wartość jest większa
SHUTTERSTOCK.COM

Jak uzyskać dofinansowanie?

Termomodernizację domu możemy przeprowadzić z dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”. To rządowy program skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Opiera się o kryterium dochodowe. Za jego sprawą można uzyskać dotację na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją, która wynosi obecnie nawet do 30 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania. Dla podwyższonego poziomu to kwota sięgająca do 37 tys. zł.
Jeśli kupimy i zamontujemy energooszczędną stolarkę okienną, możemy liczyć na dofinansowanie w wysokości 210 zł za m2. Jeżeli kwalifikujemy się na podwyższony poziom dofinansowania, kwota ta rośnie do wartości 420 zł za m2. Decydując się zatem na wsparcie finansowe w ramach programu „Czyste powietrze”, możemy ponieść jedynie 60-70% kosztów takiej inwestycji.
Wsparcie finansowe można otrzymać na inwestycje jeszcze nierozpoczęte, w trakcie realizacji oraz te zakończone. W tym ostatnim przypadku rozliczeniu będą podlegać jedynie koszty poniesione na 6 miesięcy przed złożeniem wniosku; koszty liczone są od startu najnowszej edycji programu, czyli najwcześniej od 15 maja 2020 r.
Dofinansowanie należy się na wymianę okien i drzwi, pod warunkiem że będzie on „ciepły”, czyli warstwowy. Prace trzeba ukończyć do momentu upływu 30 miesięcy od złożenia wniosku.
Wniosek można złożyć w urzędzie bądź przez Internet – musimy wówczas założyć profil zaufany, np. za pośrednictwem naszego banku. Nie trzeba wtedy potwierdzać swojej tożsamości, robi to za nas bank.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wymieniasz okna? Skorzystaj z dofinansowania