Wzornictwo: nowości z targów w Mediolanie, cz. I - salon i sypialnia
Formy mebli są ważne, jednak równie istotne są ich walory użytkowe - takie wnioski wyciągnęły nasze redaktorki, które odwiedziły tegoroczne targi Salone del Mobile w Mediolanie.
<b>Co nowego do pokoju?</b> Z salonów znikają meblościanki i regały. Ich miejsce zajmują biblioteczki, komody, witryny i pojedyncze półki, przybierające nierzadko dekoracyjną, wręcz rzeźbiarską formę. Nadal królują przepastne kanapy, na których można nie tylko siedzieć, ale też leżeć. Wiele z nich ma oparcia pod głowę o regulowanej wysokości, tak by osoby o różnym wzroście mogły przyjmować idealną dla siebie pozycję. Nie trzeba nawet z nich często wstawać, bo w zasięgu ręki są blaty i półeczki na filiżankę, książkę, pilota. Również łóżka wyglądają jak stworzone dla hedonistów - z miękkimi, wysokimi zagłówkami i z tapicerowaną ramą. Wypoczynek ma dodatkowo umilać stonowana kolorystyka ożywiona akcentami żywszych barw.<BR />MEBLE - WYPOSAŻENIE WNĘTRZ. Scott Sofa, zaprojektowana przez Ludovicę i Roberto Palomba dla Zanotty. Dobry przykład kanapy, na której można przyjmować najwygodniejszą dla siebie pozycję. Połączona z nią półka pomieści wszystko, co warto mieć pod ręką w czasie wypoczynku.
<b>Lekkie formy.</b> Większość mebli ma zaoblone krawędzie i wspiera się na cienkich, nierzadko zwężających się ku dołowi nóżkach. To powoduje, że nawet ogromne kanapy wyglądają na lżejsze i mniejsze.<BR /><b>Wygoda.</b> Sofy, dzięki modułowej konstrukcji, można dopasować do swoich potrzeb. Meble do siedzenia występują w parze z szezlongami i bywają często zintegrowane z pomocniczymi stolikami, półkami i szafkami. Łóżka natomiast są w całości tapicerowane, miękkie i przyjemne w dotyku.<BR /><b>Prostota, ale...</b> z przyciągającym wzrok szczegółem, jak zaskakujące wygięcie wezgłowia łóżka czy dalekie od tradycyjnych kształty szafek, półek czy stolików. Ich dekoracyjny walor zwiększa możliwość oryginalnej aranżacji wnętrza.<BR />MEBLE - WYPOSAŻENIE WNĘTRZ. Guscio Alto, fotel projektu Antonio Citterio dla Flexform. Tradycyjna forma w nowoczesnym wydaniu. Mebel jest tak wyprofilowany, by zapewniał jak największą wygodę siedzącej osobie.
MEBLE - WYPOSAŻENIE WNĘTRZ. Sofa Palafitte., projekt Lucidi Povere dla Comforty. Lekka forma mebla idzie w parze z jego wygodą. Sofa składa się z modułów, tak więc jej wielkość i kształt można łatwo dostosować do potrzeb użytkowników i oczywiście do metrażu wnętrza.
<b>Polacy na targach.</b> Nasze firmy są coraz liczniej prezentowane na tych najbardziej prestiżowych targach! To naprawdę cieszy, ale jeszcze większą radość sprawia przyciągające wzrok wzornictwo pokazanych tam projektów. Firmy Kler i Paged (można powiedzieć: weteranki iSaloni) w tym roku także zaskoczyły designem. Kler pokazał wygodne sofy i łóżka, a Paged interesujące krzesła autorstwa Tomka Rygalika oraz twórców młodszego pokolenia, m.in. Nikodema Szpunara. W tym roku po raz pierwszy pojawiła się w Mediolanie firma Comforty i było to mocne wejście. Zachwycały szczególnie stoliki kawowe Pelagie autorstwa Doroty Koziary, ale trzeba przyznać, że sofy Palafitte projektu Lucidi Povere czy Pesto Tomasza Augustyniaka również trzymają światową klasę. Zainteresowanie zwiedzających wzbudziły też krzesła Famegu - i to nie tylko te thonetowskie, z których słynie firma.<BR />MEBLE - WYPOSAŻENIE WNĘTRZ. Pelagie, stoliki kawowe projektu Doroty Koziary dla firmy Comforty. Inspiracją dla projektantki były Wyspy Pelagijskie rozrzucone na Morzu Śródziemnym. Blaty różnią się kształtem i materiałem (drewno, kamień, lakierowana płyta). W spójną całość łączą je jednakowe nóżki.
Formy mebli są ważne, jednak równie istotne są ich walory użytkowe - takie wnioski wyciągnęły nasze redaktorki, które odwiedziły tegoroczne targi Salone del Mobile w Mediolanie.<BR />MEBLE - WYPOSAŻENIE WNĘTRZ. Le Chien Savant, mebel Philippe'a Starcka zaprojektowany dla firmy Magis. Biurko połączone z krzesłem sprawia, że nauka może się teraz kojarzyć z wesołą zabawą.
Polskie wystawy - POLISH JOB. Na imprezie towarzyszącej targom, zorganizowanej na Ventura Lambrate, zaprezentowano szeroki przegląd dokonań polskich designerów. Oprócz mebli uznanych twórców, jak np. Oskara Zięty i Tomka Rygalika, liczni zwiedzający mogli obejrzeć tkaniny dekoracyjne (Kilim autorstwa Kosmos Projekt) i użytkowe (pościel Sensenia), biżuterię z niekoniecznie typowych materiałów, np. z węgla (pracowni bro.Kat) czy grzejnik Pillou (proj. Nonegrupa).<BR />Na wystawie pokazano m.in. fotel RM 56 projektu Romana Modzelewskiego z lat 50. XX wieku, którego produkcja została teraz wznowiona.
- Więcej o:
- meble
- wyposażenie wnętrz
Modne szafki kuchenne. Jakie meble kuchenne warto wybrać?
Komody do sypialni - pomysły na aranżacje
Wybieramy witryny nowoczesne do salonu
Meble do przedpokoju - jakie wybrać ze sklepu? Produkty do przedpokoju
Sofy do salonu: modułowe, narożne, rozkładane
Modna sofa
Akcesoria i meble dla seniorów (i nie tylko), czyli nowa seria IKEA OMTANKSAM
Płyty MDF