Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wzrost kosztów budowy domu w 2022 roku był zbliżony do poziomu inflacji. Co będzie w 2023 r?

MP

Po długim okresie wzrostu cen materiałów budowlanych i szybkim wzroście kosztów budowy domów, teraz nadszedł czas na spowolnienie. Jak bardzo wzrosły koszty budowy domów w ciągu 2022 roku? Czy było to więcej niż inflacja? Eksperci Extradom.pl zweryfikowali nasze ustalenia.

Wojciech Rynkowski
Wojciech Rynkowski
Fot. Extradom

Tekst powstał na podstawie zestawienia kosztów budowy publikowanego co kwartał przez Sekocenbud.
Ile kosztowała budowa domu w 2022 r.

Do odpowiedzi na pytanie o to, jak kształtuje się koszt budowy domów w 2022 roku, jako przykład wykorzystaliśmy następujący dom.

 • 151,60 m2 powierzchni użytkowej
 • garaż jednostanowiskowy,

Materiał użyty do budowy: bloczki silikatowe

Należy pamiętać, że zasugerowany przykład to w dzisiejszych realiach rynku domów jednorodzinnych to budynek stosunkowo duży. Zdecydowanie częściej wybierane są  budynki o mniejszej powierzchni użytkowej, która mieści się w przedziale 90-120 m2 

Wojciech Rynkowski, ekspert Extradom.pl.

Potencjalnych inwestorów interesuje nie tylko koszt budowy wymarzonego domu, ale także ewentualne podwyżki, które będą musieli ponieść w trakcie budowy.

By dać najdokładniejszą odpowiedź na powyższe pytania, porównaliśmy koszty budowy opisanego wyżej domu w I  i IV kwartale 2022 roku w województwie małopolskim. Wybrałem Małopolskę nieprzypadkowo, ponieważ skok kosztów budowy był tutaj najbliższy średniej krajowej, a kwotowe koszty budowy pozostały tylko nieco wyższe niż ich średnia dla 16 województw  oraz Warszawy, która została wydzielona w zestawieniu 

Wyliczenia te mają charakter informacyjny i poglądowy. Wyliczenia te nie uwzględniają kosztów nabycia działki, jej uzbrojenia oraz wszelkich niezbędnych przyłączy. Dla lepszego zrozumienia tematu dane zostały uśrednione i przetworzone.

Analiza kosztów "krok po kroku

Porównania cenowe dla I kwartału 2022 roku i IV kwartału 2022 roku rozpoczynamy od analizy robocizny związanej z budową budynku. Następnie przechodzimy do prac wykończeniowych. W dalszej kolejności pokażemy zmianę kosztów. Najpierw jako kwotę, a następnie jako procent.

Stan zerowy. Jest to początkowy element budowy. W skład tego etapu wchodzą:

 • Roboty ziemne
 • Fundamenty
 • ściany podziemne
 • Izolację ścian podziemnych i fundamentów

W I kwartale 2022 r. koszt stanu zerowego wynosił 49 579 zł. W IV kwartale 2022 roku było to już 56 545 zł, a w IV kwartale 2022 roku 56 5455 zł. Jest to zmiana o 6 966 zł, 14,05% w ciągu roku.

Etap budowy w stanie surowym otwartym jest tradycyjnie najbardziej zasobochłonny. W skład robót wchodzą bowiem:

 • ściany nadziemne
 • stropy, sklepienia, schody, podesty
 • Dach - konstrukcja i pokrycie
 • Podłoża i kanały wewnątrz budynku
 • Ocieplenie części nadziemnej
 • Wyrównanie podłoża

W I kwartale 2022 roku koszt stanu surowego otwartego wyniósł 229,756. Do IV kwartału 2022 roku wzrośnie on do 273,353. Jest to wzrost o 18,98%, czyli o 43,597 zł. Jest to największy wzrost kwotowy, a drugi co do wielkości wzrost procentowy. Jest on jednak mniejszy niż w 2021 roku.

Drugim najdroższym etapem jest wykończenie wnętrz. Są to prace:

 • Tynki i okładziny
 • Okna i drzwi zewnętrzne
 • Drzwi i okna wewnętrzne
 • Suche ściany działowe
 • Malowanie
 • Podłogi
 • Inne prace wykończeniowe wewnątrz budynku


Koszty wykończenia wnętrz wzrosły z 195.810 w I kw. 2022 r. do 221.932 w IV kw. Jest to wzrost ilościowy o 26,122, czyli 13,34%.

Jest to etap, w którym inflacja jest najbardziej prawdopodobna. Wykończenie zewnętrzne to ostatni etap wznoszenia bryły budynku.

 • elewacje
 • Zróżnicowane prace zewnętrzne


W I kwartale 2022 roku za ten etap trzeba było zapłacić 84 579 zł, natomiast w IV kwartale już 93,3772 zł. Oznacza to wzrost ceny biletu o 11,26%, czyli 9 493 zł.

Podsumowując zatem, wzniesienie budynku, które nie obejmowało wewnętrznych prac hydraulicznych, kosztowało w I kwartale 2022 roku 559 424 zł, a w IV kwartale 2022 roku odpowiednio 645 602 zł. Jest to różnica w postaci wzrostu o 86 178, czyli 15,40%.
Najbardziej znaczący wzrost kosztów rok do roku nastąpił na etapie budowy nadbudowy podtrzymującej stan surowy otwarty. Nastąpiło jednak zauważalne spowolnienie wzrostu kosztów wznoszenia i wykańczania konstrukcji domu. Były one zbliżone do wskaźnika inflacji, a w przypadku prac wykończeniowych były poniżej niego. Ekspert Extradom.pl podsumowuje. Aby uzyskać dokładny obraz kosztów budowy, należy dodać ceny instalacji wewnętrznych (które średnio wynoszą 32 000 zł), ceny instalacji cieplnej i elektrycznej (które w przybliżeniu wynoszą 25 000 zł).

Z powyższych obliczeń wynika, że dom o powierzchni 151m2 w województwie małopolskim kosztował w I kwartale 2022 roku 676 687 zł, by w IV kwartale osiągnąć poziom 781 113 zł. W przeliczeniu na procenty jest to wzrost o 15,42%, czyli 104 426 zł. Jest to wartość zbliżona do wskaźnika inflacji w 2022 roku.

To wzrost kosztów na metr kwadratowy powierzchni użytkowej domu, który wynosi nieco mniej niż 700 zł. Poszedł on z 4 464 zł w I kwartale do zaledwie 5 152 zł w IV kwartale 2022 roku.
Warto zauważyć, że w województwie pomorskim odnotowano największy wzrost kosztów budowy o 21,61%. Województwo zachodniopomorskie miało najniższy z 11,43%.

Czy można uniknąć wzrostu kosztów budowy?

Prace budowlane trwają najczęściej dłużej niż rok, co oznacza, że przeciętny inwestor miał w zeszłym roku do czynienia właśnie z taką lub zbliżoną skalą wzrostu kosztów. Brak kontroli nad kosztami całej inwestycji jest wciąż jedną z głównych przyczyn niepokoju towarzyszącego budowie, wskazywaną przez budujących, lub zamierzających budować dom. – mówi Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.

Czy można zabezpieczyć się przed niespodziewanym wzrostem kosztów budowy?

Jest na to wiele sposobów. Istnieją dwie możliwości. Można powierzyć budowę domu producentowi domów gotowych lub podpisać umowę z doświadczonym generalnym wykonawcą. Dom zostanie wybudowany w znacznie krótszym czasie, jeśli cena zostanie ustalona indywidualnie. Dzięki dobrze skonstruowanej umowie możemy uniknąć niespodzianek finansowych na budowie.

Czy rosnące koszty budowy domu mają się zatrzymać w 2023 roku?

Mamy do czynienia ze spowolnieniem wzrostu rynku budowlanego. Coraz częściej pojawiają się informacje o spadku cen wielu materiałów budowlanych, w tym stali. Czy to znak, że koszty budowy domów spadają?

Odpowiedź na to pytanie jest niełatwa, w sytuacji, gdy w kraju wciąż mamy do czynienia z kilkunastoprocentową inflacją. Można jednak oczekiwać, że wahania kosztów budowy domów powrócą do swego stałego, sezonowego rytmu. Jeśli tak się stanie, to w niektórych województwach, można się spodziewać niewielkich spadków kosztów budowy w I kwartale 2023 roku.- podsumowuje ekspert.

  Więcej o:

Skomentuj:

Wzrost kosztów budowy domu w 2022 roku był zbliżony do poziomu inflacji. Co będzie w 2023 r?